2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Német nemzetiségi kiállítás nyílt Herenden

2005. július 15. 12:14

Őseink élete címmel német nemzetiségi kiállítást nyitottak meg szerdán Herenden, a Porcelánművészeti Múzeumban. Öt helyiségben mintegy 400 használati tárgy, eszköz, ruha, fénykép illusztrálja az 1700-as években itt megtelepedett németség életét.

`A kiállítás arról szól, hogy őseink miként illeszkedtek be az új hazában, hogyan éltek és dolgoztak` - mondta a szerdai megnyitón Heinek Ottó, az Országos Német Önkormányzat elnöke. Beszédében idézett egy 1785-ben Bajorországból Herendre települt német fiatalember leveléből, aki otthon maradt menyasszonyának azt írta: jöjjön nyugodtan utána Magyarországra, mert itt jobb az élet, van bőven föld, s már ő sem szabólegény, hanem földművelő gazda. A 220 évvel ezelőtt íródott levélből kitűnik, hogy őseiket főleg két motívum ösztönözte a magyarországi letelepedésre: a jobb élet lehetősége és a társadalmi felemelkedés. Hozzátette: a 18. és a 19. században ugyanis földdel rendelkezni, birtokos gazdálkodónak lenni rangot, presztízst jelentett. Az elnök végül arra hívta fel a figyelmet, hogy a nemzetiségnek csak akkor lehet jövője, ha megőrzi a kultúráját és az anyanyelvét.

Presits Sándorné, a herendi német önkormányzat elnöke, a nemzetiségi kiállítás fő szervezője az MTI-nek elmondta: a mintegy 400 kiállítási tárgyat március óta gyűjtötték - körülbelül 50 család adta össze az értékes néprajzi tárgyakat -, s fő céljuk a gazdag anyag megőrzése. Megjegyezte: a kiállítás Herenden október 15-ig látható, s akkor a német nemzetiségi fesztivállal zárják majd be. Közlése szerint a távlati céljuk az, hogy az értékes gyűjteményt - sokaktól a porcelánmúzeum szűkössége miatt már el sem fogadhatták a felajánlott tárgyakat, régiségeket - egy német tájházban helyezzék majd el.

A német önkormányzat helyi elnöke elmondta: Herend 3.500 lakosának mintegy 60 százaléka németajkú. A német nyelvet már az óvodában is tanítják - az általános iskolában 1955 óta van német nyelvoktatás -, s működik a kisvárosban nemzetiségi klub, német kulturális egyesület, felnőtt és gyermek kórus, tánccsoport, a zeneiskolában pedig német népzenét lehet tanulni. 

(Panoráma)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár