Teleki Pál vagy Ronald Reagan?
2005. június 20. 12:34
Politikai vitát kavart a Fővárosi Önkormányzatban Ronald Reagan szobrának felállítási terve - áll a Népszabadság mai számában.
Szobrot Teleki Pálnak? A Wass Albert-szobor-vita Nem kímélik a Szabadság téri szovjet emlékművet Elhunyt Ronald Reagan |
Szilágyi András, a Budapest Galéria köztéri képzőművészeti osztályának vezetője úgy emlékszik, a Bartha-mementó köztérre helyezését már a kilencvenes évek elején a galéria is felvetette (amikor például a Bandholz-emlékmű is visszakerült a Szabadság térre). Akkor a zuglói önkormányzat történészek véleményére hivatkozva elutasította ezt. Az osztályvezető reagált arra a megjegyzésre is, hogy a XII. kerületben nem lehet turulmadaras háborús emlékművet felállítani. Elmondta, nem a turulmadár ellen volt kifogásuk. Egyébként a politikai okokból elutasított köztéri szobrokat - hacsak nem esztétikai kifogás merül fel ellenük -, nem a galéria vétózza meg, hanem a főváros kulturális bizottsága vagy a közgyűlés. Az elmúlt négy évben több mint ötven személynek lett új szobra vagy domborműves emléktáblája a városban. Köztük olyan többé-kevésbé vitatott megítélésűeknek is, mint Tóth Ilona vagy Mansfeld Péter.
S kiket utasítottak el? A főváros döntése szerint nem kerülhetett Budapesten köztérre Teleki Pál egész alakos ülőszobra, de később Balatonbogláron, a katolikus templom udvarán mégis felállították. Wass Albert mellszobra a Vérmezőre került volna, ha a kulturális bizottság el nem utasítja. A műért később több vidéki település is jelentkezett, például az ásványvizéről híres Kékkút, de az adományozók továbbra is Budapesten szeretnének helyet találni neki. Egészen más okból, az ukrán kisebbség esztétikai kifogásai miatt nem látható az ukrán nemzeti költő, Sevcsenko szobra a Március 15. téren.
A közeljövőben várható Bajcsy-Zsilinszky Endre új emlékművének felállítása az Erzsébet téren. Talán ez is kiválthat politikai ellenérzéseket. Ám ez esetben a MIÉP-nek sincs kifogása, hiszen Bajcsy-Zsilinszkyt mint a nemzeti radikalizmus képviselőjét maguk is elődjüknek tekintik.
Megváltozott, átpolitizálódott a szoborrongálások jellege Budapesten. Míg korábban elsősorban az eladható színesfémért csonkították meg szobrokat, ma a politikai indíttatású szennyezések váltak gyakorivá. Rendszeres célpont volt az elmúlt néhány évben a Szabadság téri szovjet emlékmű, de Károlyi Mihály sem úszta meg festék nélkül és Churchill városligeti szobrát ötször öntötték le felállítása óta. Lefestették Medgyessy Ferenc és Kemal Atatürk mellszobrát, Anna Lindt emlékkövét, Klebelsberg Kunó emlékművét. Utóbbit tojásba injektált festékkel dobálták meg, ami új módszer a rongálások eszköztárában - sorolja Szilágyi András.
A cikk a Népszabadságban
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
9. Demográfiai változások Magyarországon 1945-től
II. Népesség, település, életmód
- Propagandakampánnyal sem tudtak sok magyarországi szlovákot rávenni a Csehszlovákiába költözésre 1946-ban
- Hiába tiltakoztak sokan, több tízezer magyarországi németet telepítettek ki a kollektív bűnösség elve alapján
- Szinte bárki felkerülhetett a kitelepítendők listájára Rákosi alatt
- Magyarok is települtek át „szlovákként” Csehszlovákiába a lakosságcsere keretében
- Megérdemelték a kitelepítést a németek?
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke tegnap
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 2024.11.23.