Elhunyt Jacques Derrida
2004. október 11. 09:31
Életének 74. évében egy párizsi kórházban elhunyt Jacques Derrida a világ leghíresebb filozófusa. A sokat vitatott francia mester nem kevesebbet állított, mint hogy soha olyan kegyetlen és kirekesztő világban még nem élt az ember mint jelenleg, a liberális demokrácia, a kapitalista piacgazdaság viszonyai között. Bár filozófiájának egyik kulcsfogalma még a vörösboros nyúlpörkölt receptekbe is bekerült, élete nagy csalódásának nevezte, hogy profi focista sosem lehetett belőle.
Dekonstruálta a nyugati metafizikát
Jacques Derrida 1930-ban az algériai el-Biarban született, majd 19 évesen Fraciaországba ment. 1952-től a párizsi tanárképző főiskola (Ecole Normale Superieur) növendékeként Michel Foucault és Louis Althusser tanítványa lett.
Később az amerikai Harvard, majd pedig a párizsi Sorbonne hallgatója lett. 1965-ben avatták a filozófia professzorává, és a tanárképző főiskola tanára, majd tanszékvezetője lett.
Nincs semmi a szövegen kívül
Filozófiájában kezdetben a fenomenológia tanulmányozója, Husserl-értelmezéseivel az írás filozófusaként vált ismertté. Később a poszt-strukturalizmus irányzatának képviselője lett. Érett műveiben a dekonstrukció-elmélet alapján bírálta a nyugati metafizika szerinte legnagyobb előítéletét, a logocentrizmust, vagyis hogy a beszéd felette áll az írott szövegnek. Derrida szerint a filozófia maga is szöveg.
Dekonstruált nyúlpörkölt
Az utóbbi időkben ugyan egyre növekvő utálattal viseltetett a dekonstrukció iránt, hiszen a fogalom teljesen áthatotta a mindennapi nyelvhasználatot is. Egyik utolsó interjújában bevallotta, hogy a dekonstrukció szót egyszer még egy New York Times-ban megjelent vörösboros nyúlpörkölt receptjében is megtalálta (NYT, 1998. május 30., 7. o.). Nem is beszélve Woody Allen Agyament Harry (Deconstructing Harry) című filmjéről.
A világ leghíresebb filozófusa
Derrida a leghíresebb filozófus megnevezést sohasem cáfolta, sőt Franciaországban kitartóan harcolt a filozófiaoktatás kiterjesztéséért, 1983-ban alapítója volt a Nemzetközi Filozófiai Főiskolának (Collége international de philosophie). Több amerikai egyetem (köztük a rangos Yale és a John Hopkins) vendégtanáraként tanított.
Több mint negyven könyvet írt, 1993-ban szerzett művében, a Marx kísérteteiben rehabilitálta Marxot. A sokat vitatott francia filozófus nem kevesebbet állított, mint hogy soha olyan mértékű kegyetlenség, egyenlőtlenség, kirekesztés nem uralkodott még a földön, mint jelenleg, a liberális demokrácia, a kapitalista piacgazdaság viszonyai között. A brit filozófiai tradíció képviselői részéről olyan mély gyanúval találta szemben magát, hogy Cambridge-ben 20 brit társa is ellenezte díszdoktori kinevezését.
A számos kitüntetéssel elismert tudóst 1993-ban a pécsi Janus Pannonius Tudományegyetemen "honoris causa" doktorrá avatták.
Nem volt elég jó focista
Egy interjúban élete legnagyobb csalódásának nevezte, hogy nem léphetett kedvenc írója, Albert Camus nyomába, aki az algériai fociválogatott tagja volt: "Profi focista szerettem volna lenni, de felhagytam ezzel az álmommal, mert nem voltam elég jó."
Halálát hasnyálmirigyrák okozta.
Életéről Kirby Dick - Amy Ziering Kofman páros készített Derrida címmel dokumentumfilmet, melyet a 20. Sundance Filmfesztiválon mutattak be.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
hadtörténet
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat
- A háború legfiatalabb katonája is küzdött a somme-i csatában
- Egyetlen hajót sem süllyesztett el a rettegett német monstrum, a Tirpitz
- Nem Hunyadi Jánoson múlott a tragikus kimenetelű várnai csata
- Bár tudomására jutott, nem tett jelentést a Hitler ellen készülő merényletről Erwin Rommel
- Szerencsés véletlen következtében nyerte meg Hódító Vilmos a hastingsi csatát
- Elsöprő győzelmet arattak Kenyérmezőnél Kinizsi Pál csapatai
- Angolnak született, de a magyar szabadságért küzdött Guyon Richárd
- Hét híres levert felkelés
- Kölcsönös bizalmatlanság jellemezte az antikomitern paktum aláíróit tegnap
- „Dzsingisz nem volt megátalkodott fickó, csak rossz volt a sajtója” tegnap
- 10 érdekes tény a csók kultúrális történetéről tegnap
- Nem volt esélye, hogy bármire is vigye, végül kétszer lett az USA elnöke tegnap
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert tegnap
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum tegnap
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában tegnap
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén tegnap