Szlovák újfasiszták monumentális emlékműtervvel álltak elő
2007. április 19. 09:30
Jozef Tiso, a Hitler oltalma alatt létrejött egykori háborús szlovák bábállam vezetőjének jelképes pozsonyi sírja fölé monumentális emlékművet akarnak most emelni hívei.
Korábban
A hetvenezer Szlovákiából elhurcolt és elpusztított zsidó tragikus sorsáért felelős Tiso holttestét - történész-kutatások szerint - a halálos ítélet végrehajtása után, a pozsonyi börtöntől karnyújtásnyira fekvő Szent András temetőben, jeltelen sírba temették el, később azonban kihantolták, és a brünni krematóriumban elhamvasztották, hamvait pedig valahol Brünn közelében szétszórták.
Tiso halálának körülményei viszont korántsem bizonyosak. A szerdai emlékműavatásig a DNS-teszt eredményei már aligha válnak ismertté, de Pánisnak és társainak nincsenek kétségeik. Bizonyító erejűnek tartják, hogy a most előkerült rózsafüzér-maradvány, a fehér papi gallér, valamint a tokjában meglelt szemüveg, nemkülönben a kiásott combcsont mind Tisóé. Mivel állítólag ezzel együtt egy hiánytalan - Tiso termetével azonosnak vélt - férficsontváz is előkerült a sírgödörből, Pánis feltételezése szerint mindezek cáfolhatják a hamvasztásról és a hamvak szétszórásáról szóló legendát.
Az új Tiso-emlékművet az évfordulón, szerdán fel is avatják. Tiso mai hívei nyilván százszámra lesznek jelen, hiszen a rendszerváltás óta, a szlovák bábállam megalakulásának évfordulóján, március 14-én is minden évben százak gyújtanak gyertyát a fasiszta politikus jelképes sírjánál. Ezután pedig idegengyűlölettől izzó menetelést, nem egyszer "csendesnek" meghirdetett, mégis heves szónoklatokkal és szigorú rendőri figyelemmel kísért demonstrációt rendeznek - rendszerint a szlovák elnöki palota előtt.
Szlovákiában a hivatalos politika határozott elhatárolódása és történelemkritikája ellenére népes hátországgal rendelkeznek a történelmi nosztalgiázók, akik szerint a Tiso-féle csatlósállam a szlovákok első önálló államalakulata volt. A nosztalgiázok a legidősebb korosztályból, a fasiszta eszmék élesztgetői pedig a nacionalista indíttatású, döntően bőrfejű fiatalok közül verbuválódnak. Az idei év első harmadában rengeteget foglalkozott a sajtó a Pozsony-nagyszombati érsek személyével. Ján Sokol az egyik kereskedelmi televízióban elismerő szavakkal szólt a Tiso-rezsim népjóléti politikájáról, ami heves bírálatokat váltott ki, és alkalmat szolgáltatott annak ismételt fölemlegetésére, hogy az érsek a hírhedt kommunista államrendőrség, az StB fizetett ügynöke volt. Sokol ezt a hiteles forrásnak minősülő ügynöklista tanúsága ellenére tagadta. |
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2018
- Géza fejedelem helyett felesége, Sarolt irányíthatta az országot
- A pornokrácia évtizedei Rómában – ki is volt az „igazi nőpápa”?
- A kormányzóné, Purgly Magdolna útja Sofronyától Estorilig
- Pergőtüzek krónikája
- Kormányzóné, anyakirálynő, hercegi nagymama - Szilágyi Erzsébet élete
- Péter Gábor, a „szovjet ügynök”
- Hét híres kutya a történelemből
- Verne valóra vált víziói
- Erzsébet királyné anyasága
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap