Történészek bírálják a Marie Antoinette-filmet
2006. október 4. 11:00
Sofia Coppola az utolsó francia királynőről készített legújabb alkotása a történeti kutatások legfrissebb eredményeivel szembeszállva továbbra is azt állítja, hogy a királynő botrányos szexuális életének nyilvános kiteregetése vezetett az 1789-es francia forradalomhoz.
A forradalom felesleges áldozatának tekintik
A királynő halálának 200. évfordulója alkalmából, 1993-ban született történeti kutatások a forradalom felesleges áldozataként értékelték újra Marie Antoinette szerepét. A korábban Oscar-díjjal jutalmazott Sofia Coppola filmje azonban eltávolodott a histórikus elbeszéléstől, amikor a szexuális szabadosságokat a forradalom előzményeként vitte színre. A királynét alapjában véve művelt, önálló és példamutató anyaként ábrázolta, akinek kicsapongásai személyiségének elnyomott részeiből vezethetők le.
A kutató mindazon bizonyítékokat felsorakoztatja, amelyek szerint a királynő mindkét nemmel folytatott kicsapongásait bemutató pamfletek csak a forradalom után kerültek nyilvánosságra, s ezért annak kitörésében semmiféle szerepük nem lehetett. A pikáns történeteket részletező pamfleteket többnyire egyébként Londonban nyomták, s az egyik szerint például Marie Antoinette sógorával, Artois grófjával is szexuális kapcsolatra lépett.
A királynő leszbikusságáról szóló történeteket De La Motte grófnő terjesztette el, aki gyakori érintkezéseiket naplójában is megörökítette. Mindezzel valójában csupán egy nyaklánc megszerzése érdekében zsarolta a királynőt - állítja a történész. A fékezhetetlen szexuális kicsapongásba feledkező királynőről utólag kreált történetek persze komolytalanok ahhoz képest, amit az 1793-as tárgyaláson vádlói ténylegesen állítottak a fogságban élő ex-királynéról, miszerint a börtönben még fiával is fajtalankodott.
A pamfletek az eddigi elképzelésekkel ellentétben sosem jutottak el a lakossághoz. Az éber királyi ügynökök még a nyomdában vagy a terjesztőknél felvásárolták, elkobozták, majd a Basteille-ban zárták el a királyné orgiáit megörökítő történetek sokszorosított változatait, így a Basteille elfoglalásáig nem is kerülhettek nyilvánosságra.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.