Elias Canetti
2005. július 26. 11:24
(1905-1994)
Elias Canetti Nobel-díjas osztrák író 1905. július 25-én született a bulgáriai Rusze városában. Spanyol eredetű szefárd zsidó családban látta meg a napvilágot. Rusze, ahol szülei kereskedelemmel foglalkoztak, a különböző népek és kultúrák találkozásának volt színtere, s ez a sokféle élmény a gyermek Canettire nagy hatást gyakorolt. A családban maguk között a ladinó (a spanyol jiddis) nyelvet használták, a szülők pedig németül beszéltek egymással.
1911-ben egy jövedelmező üzlet reményében a család Manchesterbe költözött, ám az apa a következő évben váratlanul elhunyt, s özvegye a gyerekekkel Bécsben telepedett le. Canetti itt kapta az első német nyelvleckéket anyjától, s már íróként is ezt a nyelvet használta elsősorban. Iskoláit Zürichben és Frankfurtban végezte, majd 1924-től a bécsi egyetemen folytatott kémiai tanulmányokat, de nem önszántából: noha ifjúkorától kezdve a művészetek, az irodalom, a filozófia érdekelték, anyja azt akarta, hogy "komoly dolgokkal" foglalkozzék. 1929-ben végül ledoktorált, de tanult foglalkozásának a későbbiekben semmi hasznát nem vette.
A diploma megszerzése után idejét jórészt utazásokkal (Párizs, Berlin, Bulgária) és különböző irodalmi szalonok látogatásával töltötte, így például kapcsolatba került az Alma Mahler körül szerveződő társasággal is. Az 1920-as évek végén két erős élmény hatására felébredt érdeklődése a tömegek iránt: tanúja volt Frankfurtban az infláció miatt kitört utcai zavargásoknak, majd 1927-ben a bécsi Igazságügyi Minisztérium felgyújtásának. Úgy tervezte, hogy nyolckötetes regényfolyamot ír a megtapasztalt őrületről, ám végül egyetlen regényben írta meg benyomásait.
A Káprázat című regény már 1931-ben elkészült, de csak négy évvel később adták ki, s nagy sikert akkor sem aratott. A kafkai indíttatású mű egy szobatudós tragikomédiája, s egyszersmind hátborzongató látomás a közeljövőről, a nyájemberek, a barbárság uralmáról. A harmincas évek elejétől Canetti drámákat is írt (A lakodalom, A hiúság komédiája, Akik haladékot kaptak), amelyek csak két évtizeddel később jelentek meg. 1934-ben feleségül vette - a szintén írói ambíciókat dédelgető - Veza Taubner-Calderónt.
1938-ban a fasizmus fokozódó fenyegetése elől Canetti előbb Párizsba, majd Londonba menekült, ahol gyakorlatilag minden idejét a hatalom pszichopatológiája tanulmányozásának szentelte. A kiadók számára nem volt hajlandó írni, mert attól tartott: ahhoz hogy kiadják, meg kell hamisítania az igazságot. Ugyanekkor szépírói tevékenységét is felfüggesztette, s megfogadta, hogy addig nem ír egy sort sem, amíg a Tömeg és hatalom című esszéjét be nem fejezi. Szépirodalmat valóban nem is írt, de minden napjáról készített naplófeljegyzést, s 1954-ben Marrákes hangjai címmel útinaplót is kiadott. 1960-ban végül elkészült az élete főművének tekintett Tömeg és hatalom, amelyben a mindenkori hatalom mibenlétéről és válfajairól értekezik.
1963-ban meghalt a felesége. Az emiatt érzett fájdalmát régi barátnője, a restaurátor Hera Buschor enyhítette, akit 1971-ben végül feleségül is vett. Egy évvel később megszületett a lányuk, Johanna. Ettől kezdve kétlaki életet éltek, hol Londonban, hol Zürichben tartózkodtak. Az 1970-es években Canetti rengeteget utazott, előadásokat tartott a világ minden pontján. Ugyanakkor már dolgozott önéletrajzi művének első kötetén, amely 1977-ben jelent meg A megőrzött nyelv címmel. 1980-ban megjelent a második kötet, A hallás iskolája, majd 1985-ben a harmadik, A szemjáték. Az utolsó, az angliai életéről szóló kötetet csak jóval halála után, 2003-ban adták ki. 1981-ben irodalmi Nobel-díjat kapott "írásaiért, amelyeket széles látókör jellemez, s az eszmék és a művészet hatalmába vetett hit".
Ezt követően az ünnepelt és olvasott író elcsendesedett, gyakorlatilag teljes visszavonultságban élt. 1988-ban meghalt második felesége is, s Canetti feladva londoni lakását, végleg Zürichbe költözött. Itt is halt meg 1994. augusztus 14-én. Sírja Joyce-é mellett található Zürich-Fluntern temetőjében.
Az író végakaratában kikötötte, hogy harminc évig senki nem tekinthet bele naplójába, ám leánya 2004-ben megjelentette ezeket a feljegyzéseket, amelyekben érdekes és élvezetes leírások olvashatók a korabeli irodalmi és közéleti figurákról, többek közt Bertrand Russellről, Herbert Read-ről és Canetti egykori szeretőjéről, az írónő Iris Murdochról is, akiről az író nem festett túl hízelgő képet. A kíváncsi olvasóknak külön csemegét jelenthettek a Thatcher-ellenes kirohanások, a londoni arisztokrata hölgyekről szóló rajongó hangvételű részek, illetve a "hidegszívűnek" és "koravénnek" nevezett T.S. Eliotról szóló enyhén szólva is negatív értékelések.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Németország
- Kölcsönös bizalmatlanság jellemezte az antikomitern paktum aláíróit
- A hatalmas veszteségek sem állították meg a szovjet hadsereget Sztálingrádnál
- Egyetlen hajót sem süllyesztett el a rettegett német monstrum, a Tirpitz
- Pattanó bombákkal semmisítették meg a britek a Ruhr-vidék gátjait
- Megrendítő beszédet mondott a berlini fal árnyékában J. F. Kennedy
- Véletlenül jutott kulcsfontosságú szerephez a berlini fal ledöntésében Günter Schabowski
- Családját is feláldozta a propaganda mestere, Joseph Goebbels
- Még az akasztófa árnyékában is tagadta bűnösségét Hermann Göring
- Búcsúcédulák bevételeiből finanszírozták, de így sem haladt a kölni dóm építése
- Kölcsönös bizalmatlanság jellemezte az antikomitern paktum aláíróit 19:05
- „Dzsingisz nem volt megátalkodott fickó, csak rossz volt a sajtója” 18:05
- 10 érdekes tény a csók kultúrális történetéről 17:20
- Nem volt esélye, hogy bármire is vigye, végül kétszer lett az USA elnöke 16:10
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20