Aznap: 1914. július 28.
2019. július 28. 12:13 Múlt-kor
„Gyilkosság egy fővárosi fatelepen”
Az Újság tudósítása:
„Ma éjszaka a rendőrség előzetes letartóztatásba helyezte Malát Károly ötvenhárom éves dunai halászt, a ki az Aczél-féle fatelepen egy alvó embert három baltaütéssel meggyilkolt. Malátot, a k1 a rettenetes tett után az áldozatot elrejtette, a rendőrség ma éjjel bűntársával együtt kinyomozta és kihallgatta.”
„A gyilkosság bűntettével vádolt embert Nagy Károly dr. detektívfőnök hallgatta ki. Malát egy pillanatig sem tagadta a borzalmas bűncselekményt, a melyre, úgymond, felbérelték. A mikor a detektivfőnök felszólította, hogy mondja el az eset előzményeit s annak lefolyását, Malát rövid ideig gondolkozott s azután a következő vallomást tette:”
„– A minap Döme Gábor halász kollégám azzal a kéréssel fordult hozzám, hogy nem volnélí-e hajlandó neki a segítségére lenni.”
„– Szégyen ért, – mondotta – s ezt meg szeretném méltó módon torolni.”
„– Érdekelt a dolog, – folytatta vallomását Malát – s fölkértem barátomat, hogy adja elő terveit s jövő szándékát. Dörne nem hagyta magát sokáig kéretni. Elmondta, hogy a múlt évben egy előtte ismeretlen emberrel volt »afférja«, melynek ő húzta a’ rövidebbik végét. Az ismeretlen ember ugyanis, a kivel összetűzött, úgy elpáholta a verekedés során, hogy a helyszínen maradt s utána nyolcz napig nyomta az ágyat. A mikor felgyógyult, elhatározta, hogy a »szégyent« megtorolja az első találkozásuk alkalmával. Az illetővel azonban nem találkozott, s így szándékát nem tudta végrehajtani.”
Budapesti képeslap az Oktogon képével, 1914. (kép forrása: Pinterest)
„A minap aztán Dörne megtudta valahogy, hogy a keresett ember az újpesti rakpart körül tartózkodik s éjszakánként az Aczél-féle fatelep egyik zugában húzza meg magát. Eleinte ő maga akart leszámolni vele, később azonban megmásította szándékát s elhatározta, hogy valakit fölkér, legyen bosszúállásában a segítségére.”
„Beismerése szerint több ismerőséhez fordult hasonló kérésével, de ezek visszautasították s kijelentették, hogy brutális merényletre nem hajlandók vele szövetkezni.”
„Dörne a kudarczok sorozata után hozzá fordult és szinte könyező szemekkel kérte, hogy álljon helyt helyette. Barátja addig beszélt neki, a mig megígérte, hogy e bánik emberével, a kit az elmúlt napon kellő távolságban és elrejtett helyről megmutatott neki.”
„Az illető izmos, hatalmas szál ember volt s félelmetes erejétől alaposan megriadt. Szeretett volna visszavonulni, barátjának tett Ígérete azonban már kötelező Volt reájá nézve, s így akarva, nem akarva kénytelen volt állni a szavát, bár tudta, hogy bizonytalan kimenetelű afférba kergette magát meggondolatlanul.”
„A mikor elváltak, azt mondotta barátjának, bogy bízza dolgát reá, majd kieszel valamit s elbánik a jegenyefa növésű emberrel.”
Otthonában különféle módját eszelte ki az affér elintézésének, végül is abban állapodott meg önmagával, hogy álmában fogja meglepni a hatalmás embert s baltaütéssel fogja kioltani az életét. Az elhatározását tett követté. A mikor besötétedett, belopózkodott a fatelepre, melynek egyik raktárhelyiségében találta alvó állapotban az áldozatot.”
„Egy pillanatig habozott, hogy mitévő legyen, a következő perczben azonban baltát ragadott, a feje fölött megforgatta s azután háromszor sújtott le véle a szerencsétlen emberre, kinek a fejét a rettenetes ütések teljesen szétroncsolták.”
„A gyilkosság után az Újpesti-rakpart 1413. hrsz. alatt lévő korcsmában találkozott Dömével, ki hatalmas áldomást fizetett neki az »affér« elintézéséért.”
„A rendőrség, mely a késő esti órákban értesült a borzalmas merényletről, nyomban megindította a nyomozást, melynek során megállapították a gyilkosság összes körülményeit, s a tettes, valamint a felbujtó kilétét.”
„Nagy Károly dr. a nyomozás során lefoglalta a helyszínén talált véres baltát, a gyilkosokat pedig egy közeli korcsmában, a hol ittas fővel önkéntelenül elárulták magukat, elfogták, előállították a főkapitányságra, a hol mindkettőjüket letartóztatták.”
„Kiderült, hogy a gyilkosság végrehajtója, Malát Károly emberölésért már büntetve volt s nemrégen szabadult ki a soproni fegyintézetből, a hol tíz évet ült.”
„Az áldozat holttestét a törvényszéki orvostani intézetbe szállították, kilétének agnoszkálása dolgában pedig folyamatba tették a további eljárást.”
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 18% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


17. A polgári átalakulás programja és megvalósulása a 19. századi Magyarországon
IV. Politikai berendezkedések a modern korban
- Újjáélesztette a hazai szabadkőművességet a „dualizmus kultúrpápája”
- Egyedülálló módon megbecsülte gyárának alkalmazottait Ganz Ábrahám
- Elismert régész és szabadkőműves is volt a "dualizmus kultúrpápája"
- A fogságból is megszökött a magyar statisztika atyja, Keleti Károly
- Veszteséges pénznyelőből jövedelmező ágazattá tette a magyar vasutat Baross Gábor
- Sokallta Bosznia megszállásának költségeit, ezért lemondott a miniszterségről Széll Kálmán
- 10 tény a dualizmus kori Magyarországról
- Egy „második kiegyezés” juttatta hatalomba a Generálist és mamelukjait
- Egyenes út vezetett a kiegyezéstől Trianonig? – az 1867. évi alku 150 év távlatából
- Háza ablakából örökítette meg Niépce a világ első tartós fotóját 10:21
- Akasztott disznók, száműzött egerek – különleges állatperek a középkorból 08:26
- Nemcsak a magyar, hanem az osztrák sebesülteket is ápolta Kossuth Zsuzsa 1848-1849-ben 07:12
- Az ősi rivális városából, Barcelonából származott a Real Madrid alapítója tegnap
- Félénk félmosolytól a fogsorvillantásig: nagy nevetések a 20. század fényképein tegnap
- Hild Józsefnek köszönhetjük Budapest jellegzetes, belső udvaros bérházait tegnap
- Szekérrel a Holdra, „részegen” a csatatérre – ezek voltak a hét legizgalmasabb cikkei tegnap
- Fiatalkorában sokat gúnyolódott a társain Michelangelo, be is törték az orrát tegnap