A spanyol gyarmati aranytól a 20. századi tündérfotókig – ezek voltak a hét legizgalmasabb cikkei
2021. május 22. 13:07 Múlt-kor
Ha lemaradtak volna az elmúlt hét legérdekesebb írásairól, most pótolhatják. A Múlt-kor elhozta Önöknek a cottingley-i tündérek rejtélyét, alámerültünk a tenger mélyére, hogy 17. századi spanyol arany után kutassunk, megtudtuk, milyen anya volt Szilágyi Erzsébet, valamint belepillantottunk a Nagy Lajos király halálát követő trónutódlási zűrzavar közepébe.
Korábban
1917-ben két fiatal lány elhitette a világgal, hogy tündéreket fotóztak
Míg 1917 nyarán tombolt a világháború, az észak-angliai Cottingley-ben két unokatestvér egészen mással volt elfoglalva. A patakparton játszó Elsie Wright és Frances Griffiths rendszerint piszkos lábbal érkeztek haza. Az állandó korholás után aztán elárulták, hogy azért gázolnak be a mederbe, mert ott tudnak találkozni a tündérekkel. A 16 éves Elsie el is kérte hobbifotós édesapja fényképezőgépét, hogy bizonyítékkal szolgálhasson. Fél órával később pedig az unokatestvérek már diadalittasan újságolták, hogy sikerült lekapniuk a túlvilági lényeket.
A felnőttek nem hittek a szemüknek, amikor a házi sötétkamrában előhívott képeken a 9 éves Frances előtt 15-20 centiméteres nagyságú, áttetsző, szárnyas lények jártak táncot. De vajon miként tudott a két lány bolondot csinálni rokonaiból? Miként jutott el a tündérek híre Sir Arthur Conan Doyle-ig, és hogyan ismerte meg a bizarr történetet két évvel később az egész világ? Mikor került végül pont a különös rejtély végére?
Végignézte édesanyja kivégzését az első magyar királynő
I. (Nagy) Lajos 1382-es halálát követően szövevényesen alakult a trónutódlás kérdése. Mivel a királynak nem született fiúgyermeke, legidősebb leánya, Mária örökölte a trónt. A nőági örökösödés gyakorlatba ültetése végül sikerült, mert a király halála után pár nappal, 1382. szeptember 17-én a 11 éves lányt Székesfehérváron megkoronázták. Ezzel a magyar történelemben ő lett az első nő, aki viselhette a Szent Koronát.
Míg apja Luxemburgi Zsigmondot szemelte ki számára hitvesül, édesanyja, Kotromanics Erzsébet a százéves háborúban megerősödő franciákban látott fantáziát, így VI. Károly francia király öccsét, Lajost szánta Máriának. A frigy közvetítők útján létrejött, de a hoppon maradt Zsigmond nem ült tétlenül és bátyja, a cseh király, IV. Vencel révén fegyveres erővel tört be az országba, hogy megszerezze Máriát és vele együtt a magyar trónt. De vajon kit támogattak a magyar főurak? Ki ülhetett ideiglenesen a magyar trónra Zsigmond előtt? Miért zárták börtönbe az anyakirálynét, és miért ölették meg végül őt? Mi lett a sorsa az első magyar királynőnek?

Mesés kincset rejtett az évszázadok óta a tenger mélyén nyugvó spanyol hajó
Amikor a konkvisztádorok belekezdtek Közép- és Dél-Amerika meghódításába, hihetetlen érték hullott az ölükbe. A gazdagságot nem az indiánoktól elrabolt kincs jelentette, hanem azok a bányák, amelyeket európai technológiával és rabszolgamunkával kitermelve óriási nyereséget hoztak a spanyol koronának. A legnagyobb bányák Mexikóváros közelében, valamint a mai Bolíviában lévő Potosíban voltak.
A nemesfémmel megrakott hajók a hazaúton érintették Havannát, majd északkeletre hajóztak, Florida partjai előtt, hogy a Golf-áramlat a segítségükre legyen a visszaúton. Ezeknek a hajóknak az egyike volt a Nuestra Señora de Atocha is, amely másik három tengerjáróval együtt egy vihar során süllyedt el 1622-ben, a floridai partok közelében. Mivel a víz csak 16 méter mély volt, kilátszott az árboca, így megpróbálták megmenteni a hajók rakományait, ám a korabeli eszközök kevéssé tűntek alkalmasnak a feladat kivitelezésére. A kutatás a 20. században is folyt, miközben mesés kincsek kerültek a felszínre.
Szilágyi Erzsébet, az anya
Habár keveset tudunk Mátyás király híres édesanyjának életéről, azt bizonyosan kijelenthetjük, hogy erős és talpraesett asszony volt. Férje távollétében az ország legnagyobb méretű uradalmát igazgatta, de Hunyadi halálát követően politikai érzékéről is számot adhatott. Bár idősebb fiát nem tudta megóvni a hóhér pallosától, nagy érdeme volt abban, hogy fiatalabbik gyermekéből király lett. Időskorában sem kellett félteni: ha kellett, királynékkal kelt birokra, majd felnevelte fia törvénytelen gyermekét. Ha további érdekességeket akar megtudni egyik legismertebb királyunk édesanyjáról, lépjen ide.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


holokauszt
- Az életmentő svájci konzul: Carl Lutz
- A holokauszt áldozataira emlékezünk a mai napon
- Túlzsúfolt lakások, éhezés és vég nélküli razziák – a budapesti gettó borzalmai
- Mások életéért adta sajátját Salkaházi Sára
- „Zenedobozokkal” vette fel a küzdelmet Hitler ellen a Rote Kapelle
- Embertelen körülményekkel szembesültek a budapesti nagy gettó lakói
- Már gyermekkorában tragédiák kísérték Radnóti Miklós életét
- Szenes Hanna a Szentföldön maradhatott volna, de visszatért, hogy segítsen
- Munkaszolgálatosok a keleti fronton
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban tegnap
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai tegnap
- Batthyány Gyula koncepciós pere tegnap
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában tegnap
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége tegnap
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya tegnap
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő tegnap
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” tegnap