A 19. századi amerikaiak a vámpírokat okolták a tuberkulózisért
2019. október 29. 16:03 Múlt-kor
Több mint 200 évvel a hírhedt salemi boszorkányperek után az Egyesült Államok északkeleti, együttesen Új-Anglia néven ismert államait egy újfajta természetfeletti rémmel kapcsolatos pánik kerítette hatalmába: a vámpíroktól való rettegés. Ennek oka a tuberkulózis volt, amely – a korban számos más helyhez hasonlóan – egész családokat vitt a sírba Rhode Island, Connecticut, Vermont és más környező államok területén.
Korábban
Exhumálás és bizarr rítusok
1786 (a halálozási adatok központi feljegyzésének első éve) és 1800 között például a betegség az új-angliai régió lakosságának két százalékának haláláért volt felelős.
Nem csupán a halottak száma volt azonban rémisztő, hanem maga a betegség is: a tuberkulózisos beteg gyorsan rengeteget veszít testtömegéből, vért köhög fel, hamuszínűvé válik a bőre, a halál pedig sokszor várat magára, miközben a gyógyulásra kevés az esély. Valósággal úgy tűnhet, mintha valami vagy valaki úgy szívná ki az életet az áldozatból.
A térség lakói nem tagadták a betegség létezését, azonban a baktériumelmélet előtti korban az orvosok nehezen találtak magyarázatot egyes betegségek terjedésének módjára. Az elkeseredett emberek közül sokan gondolták úgy, hogy a már elhunytak szellemei élősködtek még életben lévő családtagjaikon.
Az „élősködés” folytatódását és a betegség további terjedését megakadályozandó, a vámpíroktól rettegő emberek elkezdték előásni a tuberkulózisban elhunytak holttesteit, és különféle szertartásokat végrehajtani velük – ezeknek gyakran részét képezte a belső szervek elégetése.

1892 márciusában például a Rhode Island-i Exeterben a Chestnut Hill nevű temetőben a helyiek ásókkal és csákányokkal exhumálták Mary Brown és két lánya, a húszéves Mary Olive és a 19 éves Mercy Lena maradványait.
Mindhárom nő hosszú betegeskedést követően hunyt el, és habár az orvosok megállapították a tuberkulózis tényét, az exeterieknek más elképzelésük volt az okokról – köztük George Brownnak, Mary férjének és a két lány édesapjának.
George-nak volt a legtöbb félnivalója: nem sokkal Mercy Lena halálát követően egyetlen életben maradt gyermeke, Edwin is megbetegedett. George bármire hajlandó volt, hogy megmentse fia életét, ezért engedélyezte polgártársainak felesége és lányai nyughelyének megbolygatását.
A koporsókat felnyitva az embereket különös látvány fogadta: míg Mary és Mary Olive teste az oszlás előrehaladott jeleit mutatta, Mercy Lena teste szinte teljesen épnek tűnt, holott ő is több hónapja halott volt.
Úgy tűnt, mintha a fiatal lány haja és körmei még nőttek is volna halála óta, selymes, üdének tűnő bőrének átszúrására pedig friss, folyékony vér buggyant elő. A temetőben összegyűlt társaság számára egyértelmű volt: Mercy Lena Brown vámpír volt.
A helyi orvos végignézte az amatőr boncolást, azonban kitartott az eredeti diagnózis mellett. Elmagyarázta, hogy a Mercy Lena halála óta tartó hideg időjárás konzerválhatta a holttestet, azonban a jelenlévők nem hallgattak rá.
A pániktól fűtve kivágták a lány szívét, és egy kövön elégették. A fennmaradt anekdoták szerint ezt követően megetették a hamvakat Edwinnel, az okkult gyógyír azonban hatástalannak bizonyult: a fiatal üzleti eladó néhány hónappal később elhunyt.
A Brown-család kálváriáját kísérő exhumálás csupán egy a több tucat eset közül, amelyet Rhode Islandben végrehajtottak a 19. század során, amikor az apró államot „Amerika vámpírfővárosaként” is emlegették. Henry David Thoreau költő és újságíró is említést tett egy hasonló esetről 1859-ben.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


Biblia
- Jézus Krisztus három megjelenését ünnepli a kereszténység vízkeresztkor
- Számos módszerrel igyekeztek kiszámolni Jézus születésének valódi időpontját
- A bibliai idők távolsági kereskedelméről mesélnek a Jeruzsálemben talált elefántcsont díszítések
- A reformációnak és a magyar irodalmi nyelvnek is utat tört Károlyi Gáspár Bibliája
- A középkori krónikák szerint Isten március 18-án fogott neki a teremtésnek
- Gáspár, Menyhért, Boldizsár és a betlehemi csillag – mit ünneplünk vízkeresztkor?
- Évezredek óta hiába kutatják a bibliai frigyláda hollétét
- Csillagászati kutatások sem fejtették meg Jézus Krisztus születésének pontos dátumát
- Évezredek óta hiába kutatják a bibliai frigyláda hollétét
- Afrika minden veszedelmét leküzdötte a „Sziklatörő”, Henry Morton Stanley 19:50
- „Szavazz a Hazafias Népfrontra!” – amerikai megfigyelők az 1949-es választásokon 19:20
- A Húsvét-sziget egykori idilli állapotának mementói a rejtélyes óriás szobrai 16:24
- Ellenszélben egyezett ki a nemzet javára Deák Ferenc 14:50
- Bár ideiglenesen meghátrált, Canossa nem jelentette IV. Henrik vereségét az invesztitúraharcban 10:10
- Don-kanyar 80: fejezetek egy szemtanú naplójából XVII. 09:25
- Százezrek vesztek oda felfoghatatlan kínok között Leningrád 900 napos ostromában tegnap
- Göröngyös úton a csillagokig – Az Apollo–1 tragikus tűzvésze tegnap