Felavatták Gárdonyi Géza szobrát Egerben
2014. szeptember 29. 16:04 MTI
Gárdonyi Géza műve, az Egri csillagok az egyik legfontosabb emberi érték, az egyik legfontosabb keresztény erkölcsi parancs, a hűség regénye. A hűség pedig elválaszthatatlan a hazaszeretettől - mondta L. Simon László vasárnap Gárdonyi Géza szobrának avatóünnepségén Egerben.
Korábban
Az író születésének 150. évfordulója alkalmából rendezett Gárdonyi-emlékév keretében avatták fel az egészalakos bronzszobrot, amelyet Kutas László szobrászművész készített. A Miniszterelnökség parlamenti államtitkára szerint a hűség a közéleti emberek számára különösen fontos érték, nekik ugyanis következetesen végig kell menniük a választott úton, vállalva annak rövid távon jelentkező esetleges negatív következményeit is. Gárdonyi Géza regénye rámutat arra, hogy mi az áruló méltó büntetése, és hogy mi a hűség méltó jutalma - mondta.
Hozzátette: Gárdonyi Géza arra tanít, hogy a hazaszeretet olyan érték, amelynek aktualitását semmivel sem lehet elnyomni, elfojtani, mert minden tisztességes becsületes ember ragaszkodik a saját hazájához. Gárdonyi Gézának köszönhetően Eger megkülönböztetett helyet foglal el Magyarország kultúrtörténeti térképén. "Nincs olyan gyermek, aki számára Eger neve ne forrna össze a hűség és a hazaszeretet fogalmával" - fogalmazott L. Simon László. Gárdonyi Gézának köszönhető az is, hogy évi több mint háromszázezer látogatójával az egri vármúzeum Magyarország legnépszerűbb vidéki múzeuma - tette hozzá.
L. Simon László felidézte: 2012 végén döntött úgy a kormány, hogy 2013-at Gárdonyi-emlékévnek nyilvánítja az író születésének 150. évfordulója előtt tisztelegve. Az ünnepségsorozat két településre koncentrálódott: Gárdonyi szülőfalujára, Gárdonyra, illetve a hozzá tartozó Agárdpusztára, valamint választott lakóhelyére, Egerre. Tavaly augusztus 3-án, Gárdonyi Géza születésnapján Habis László egri polgármester avatta fel Agárdon az író egészalakos szobrát. Bár már kiléptünk az évforduló bűvköréből - mondta -, Egerben ma, a megújuló történelmi belvárosban, immár méltó helyen avatják fel az író szobrát.
Habis László polgármester felidézte, hogy az emlékév során sikerült a fiatalabb generáció figyelmét Gárdonyi Géza rendkívül gazdag életművére irányítani. Az ünnepségsorozat sokat segített abban is, hogy az olvasás a fiatalok, az iskolások mindennapjainak részévé váljon. Kutas László szobrászművész Gárdonyi Géza ülő, egészalakos bronzszobra a Nemzeti Kulturális Alap 12,5 millió forintos támogatásával készült el. Az alkotás a megújuló történelmi belvárosban, a Dobó tér szomszédságában kialakított Gárdonyi téren áll.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Nagy-Britannia
- Történelmi jelentőségű adománnyal gazdagodott a British Múzeum
- Nehéz természete miatt még szomszédjai sem kedvelték Goldfinger Ernőt
- Bármi áron érvényesítette kereskedelmi érdekeit a brit Kelet-indiai Társaság
- Csak átmeneti békét eredményezett az első búr háború
- Pattanó bombákkal semmisítették meg a britek a Ruhr-vidék gátjait
- Lőporoshordóival könnyedén a levegőbe repíthette volna a Westminster-palotát Guy Fawkes
- Máig számos rejtély övezi a sandringhami zászólalj eltűnését
- Nagy-Britannia és Franciaország is elvesztette nagyhatalmi státuszát a szuezi válság után
- Csodával határos módon élte túl az IRA ellene szervezett merényletét Margaret Thatcher
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke tegnap
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 2024.11.23.