Skócia: menni vagy maradni?
2014. szeptember 18. 12:30
Korábban
A viharos 17. század
I. Erzsébet halála után, 1603-ban VI. Stuart Jakab skót király (Mária fia, aki 1567-től viselte a skót királyi címet) örökölte meg az angol trónt, amelyet I. Jakab néven foglalt el. A két királyság közül a déli lett számára fontosabb, ezt jelezte, hogy állandó székhelyét Londonba tette át. Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy az új király minden erőfeszítése ellenére ekkor még nem állt fenn unió a két állam között, csak a közös király személye - perszonálunió révén - "egyesítette" a két országot. Jakab azon igyekezete is kudarcba fulladt, hogy anglikanizálja a skót presbiteriánus egyházat
Utóda, I. Károly folytatta megkezdett vallásreformer tevékenységét, ami nem tette őt szimpatikussá a skótok előtt. Sőt már rögtön trónra kerülése előtt elásta magát a szemükben, ugyanis a felföldi hagyományoktól teljesen idegen, anglikán módon akarta megkoronáztatni magát. A pohár végül akkor telt be a skótoknál, amikor 1637-ben angol stílusú imakönyvet vezetett be északon: a kevésbé átgondolt intézkedés széleskörű zavargásokat, a református skótok heves ellenállását eredményezte.
A király liturgikus újításaival szemben 1638-ban Nemzeti Szövetségbe (Covenant) tömörült a nép, a glasgow-i gyűlésen pedig kizárták a skót püspököket az egyházból, amely ezt követően teljesen presbiteriánus bázison alapult. Károly végül fegyverrel akarta megoldani a krízist (püspökök háborúja), azonban seregei Newburnnél 1640 augusztusában vereséget szenvedtek, a skót csapatok pedig elfoglalták Észak-Angliát.
Az angol polgári forradalom (az angolszászoknál használatos elnevezés: három királyság háborúja) során a kormányzó szerv Skóciában a Covenant maradt, saját hadsereget toborzott, amely a határokon belül a reformációt "hirdette". Az angol polgárháború során a londoni parlament a király ellenében katonai segítséget kért a skótoktól, amit meg is kapott. A Károly ellen sereget gyűjtő déliek szövetséget kötöttek a Covenanttal, a skót csapatoknak pedig nagy szerepük volt abban, hogy a rojalisták elbukjanak.
Eközben kezdetét vette a rövid polgárháború (1644-1646) is a Felföldön, ugyanis nem minden skót értett egyet a felszentelt király elleni háborúval, de végül elnyomták őket. Később mérsékelt skót presbiteriánusok a Carisbrooke várában raboskodó királlyal megállapodást kötöttek, amelynek értelmében ha segítenek a koronás főnek a harcokban, cserébe ő támogatni fogja Anglia presbiteriánus hitre térítését. A király kiszabadítására irányuló mozgalmat azonban elbuktatta Cromwell hadserege, amely a prestoni csatában legyőzte a mérsékelt irányzatot.
A skót kormányzat nem értett egyet a király - egész Európát megdöbbentő - 1649-es kivégzésével, és halála után szinte azonnal fiát, II. Károlyt ismerték el uralkodójuknak. Cromwell 1650-es északi inváziója azonban elsodorta ezen elképzelést: a későbbi lordprotektor 1650 szeptemberében Dunbarnál verte meg a skót sereget, majd pontosan egy évre rá az Észak-Angliát ellenőrzése alatt tartó skótokat győzte le Worcesternél. Skócia megszállt országgá vált, a Commonwealth irányítása alá került, elvesztette egyházának, kormányzatának és jogi rendszerének önállóságát, azonban a két állam egyesítése révén bejutott az angol piacokra.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 18% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


9. Végvári harcok Magyarországon a török ellen
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- Döntő hatással volt Nagy Szulejmán uralkodására kedvenc háremhölgye
- A híres csel előtt már kétszer is bevették Budát Szulejmán seregei
- Páncél helyett ünneplőbe öltözve indult az utolsó rohamra Zrínyi Miklós
- A törökök szerencsenapja: augusztus 29.
- Lefejezett foglyok a hódoltság határvidékéről
- Hétvégi várkalauz: Nagykálló
- Hétvégi várkalauz: Szikszó
- Müezzin hívhatta imára a csókakői janicsárokat
- A másfél évszázadnyi török uralom mérlege
- Leleményességével és önbizalmával királyokat is meghódított a szélhámos táncosnő, Lola Montez 13:36
- Akinek a brit filmvilág az első Oscart köszönheti: Korda Sándor sikerének titka 08:46
- Reklám, propaganda, focimeccs, pózolás: képeken a 20. századi tűzfal-történelem tegnap
- A magyar „Mr. Movies”: Zukor Adolf története, aki szerint a közönség sohasem téved tegnap
- A költészethez rendkívül tehetséges, de gyenge tanuló volt a fiatal Weöres Sándor tegnap
- A brazilok is átvették az Aranycsapat szövetségi kapitányának taktikáját tegnap
- Európa egyik legszebb operaházának nem csak tervezője, de építője is volt Ybl Miklós tegnap
- Boldog békeidők vagy képmutató konzervativizmus? A viktoriánus korszak megosztó emlékezete tegnap