Magyar gróf Madagaszkár trónján
2014. május 23. 11:00 Csernus Szilveszter
Benyovszky és szerelme: Madagaszkár
A társaság Európa felé útba ejtette Mauritius szigetét, amely már akkor francia gyarmat volt, majd a szomszédos Madagaszkárt is. Benyovszky már ezen rövid látogatás alkalmával beleszeretett a trópusi szigetbe, s meg is fogadta, hogy visszatér. Párizsba érkezve nem hazája vagy családja felé vette az irányt, hanem igyekezett támogatókat találni egy madagaszkári expedíció szervezéséhez.
Benyovszky a király tengerészeti államtitkárát, Pierre de Boynes-t jó megjelenésével és kitűnő nyelvtudásával nyerte meg, így XV. Lajos francia király (1715-1774) megbízta egy kereskedelmi telep létesítésével a „Nagy Vörös Szigeten". Útjához önkénteseket toborozhatott és már családja is megérkezett hozzá.
Benyovszky 1773 decemberében, fél éven át tartó út után jutott el másodszorra Madagaszkárra. Itt nyomban erődvároskát alapított, amit a francia királyról Louisbourgra keresztelt. Az európaiak addig csak a partvidéket ismerték, így a gróf felfedezőket küldött a sziget belsejének megismerésére, a bennszülöttekkel való kapcsolat kialakítására. Ezzel Benyovszky a világtérkép fehér foltjainak eltüntetéséhez is hozzájárult.
Ezalatt összehívta a malgas törzsek főnökeit és meggyőzte őket békés szándékáról, egy kölcsönösen hasznos kereskedemi kapcsolat előnyeiről. Ekkorra a keleti partvidéken már több kikötőt és raktárat építettek, de Benyovszky Versaillesbe küldött jelentései igencsak túlzóak voltak. Louisbourg nem vált virágzó várossá és a mauritiusi francia parancsnokok is áskálódtak riválisuk ellen, akit közben 1776 augusztusában a malgas törzsfők fejedelmükké választottak. Ehhez az kellett, hogy Benyovszkyban őseik szellemének reinkarnálódását lássák viszont; amit Benyovszky ír emlékirataiban, miszerint alkotmányos monarchiát hozott létre a szigeten a király és a nép hatalommegosztásával, minden bizonnyal fikció.
A párizsi Tengerészeti Minisztérium bizalmát elvesztő Benyovszky közben 1777-ben Franciaországba ment, hogy tisztázza magát, de további támogatást már nem kapott. Ekkor került újra hazájába: beállt katonának Mária Terézia seregébe a bajor örökösödési háborúban. A közhiedelemmel ellentétben csak ekkor, 1778. április 3-án kapta meg szolgálataiért a grófi címet. A királynőnek államvezetési tanácsokat is adott: Fiume korszerűsítését és a tengeri kereskedelem Dunába vezetését javasolta egy horvátországi csatornával, valamint kijelentette, hogy ha már a franciáknak nem kell Madagaszkár, gyarmatosítsa azt a Habsburg Birodalom. Bécs azonban nem vette komolyan a terveket.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Közel-Kelet
- Bármi áron érvényesítette kereskedelmi érdekeit a brit Kelet-indiai Társaság
- Európaiként az elsők között tette meg a mekkai zarándoklatot Germanus Gyula
- Csak vesztesei voltak a nyolc éven keresztül tomboló iraki-iráni háborúnak
- Csak néhány száz keresztény élte túl Jeruzsálem muszlim visszahódítását
- Marco Polo segített elterjeszteni az asszaszinok legendáját
- Itáliai és német közreműködéssel jutottak el New Yorkba az Iránról készült első fotók
- Súlyos környezeti katasztrófával is járt a Sivatagi Vihar
- Megtalálták Marokkó első, római kori kikötői negyedét
- Kémkedés vádjával börtönözték be a fiatal Germanus Gyulát
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap