Deák és a nők
2013. október 14. 10:16 MTI
A 210 éve született Deák Ferencről és a környezetében élt nőkről rendeznek tudományos konferenciát szerdán Zalaegerszegen.

Korábban
A törvényszék dísztermében tartandó tanácskozás nyitó előadásán a megyei és városi könyvtár igazgatója, Kiss Gábor a haza bölcséről szóló anekdoták tükrében vizsgálja Deák Ferenc és a környezetében élt nők viszonyát.
A 19. századi női sorsok, szerepek önmagukban is érdekesek, de még izgalmasabbá teszi a témát Deák Ferenc kettős mérce szerint alkotott véleménye. A söjtöri születésű politikus kedves, szeretetreméltó személyiség volt, tisztelettudóan beszélt a környezetében élő nőkről, ugyanakkor - valószínűleg fiatalkori csalódása miatt - a házasságról és általában a nőkről, viselkedésükről, hűségükről gyakorta nyilatkozott elítélően - mondta el Kiss Gábor az MTI-nek.
Deák Ferenc (1803-1876) életútja rendhagyó módon alakult. Édesanyja, Sibrik Erzsébet születésekor meghalt, a pár napos csecsemőt édesapja a zalatárnoki rokonokhoz adta dajkaságba. Édesapja halála után az 5 esztendős kisfiút a testvérei vették magukhoz. A testvéri szeretet végigkísérte Deák Ferenc életét, bátyja és nővérei nevelték, taníttatták, élete végéig egyengették a sorsát.
Deák Ferenc soha nem nősült meg, élete utolsó éveiben - ugyancsak agglegény - bátyjával élt a család kehidai kúriájában. Ifjúkori szerelme - valószínűleg a dunántúli nemesi családból származó Inkey-lány - kikosarazta. A csalódás mélyen érintette, valószínűleg fiatalkori kudarca miatt alakította ki sajátos életfilozófiáját. Az anekdoták szerint a házasságról és a szerelemről vitriolosan, kétkedve, szinte elutasítóan beszélt. A házasságot problémaként, gondként jelenítette meg, a nők hűségéről, a szerelemben és a házasságban tanúsított magatartásáról pedig pejoratívan nyilatkozott.
A könyvtárigazgató emlékeztetett ugyanakkor arra, hogy nőrokonairól, a hozzá közel álló nőkről mindig tisztelettel és szeretettel beszélt. A szülőfalujából származó Festetics Mária Deák Ferenc ajánlásával lett Erzsébet királyné udvarhölgye. A fiatalabb lányokkal - keresztlányával, Dőry Franciskával és gyámleányával, Vörösmarty Ilonával - atyai, nagyatyai módón viselkedett, tanácsokat, intelmeket írt számukra, amelyek nyomtatásban is megjelentek.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 18% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


nyár
Múlt-kor magazin 2020
- Agyagból készült a legősibb és legnagyobb maja építmény
- Főszerkesztői köszöntő
- Az erotika stílusa: Josephine Baker
- A kis magyar–osztrák háború és következményei
- Beilleszkedési kényszerpályán a délvidéki magyarság
- Erdélyi életstratégiák Trianon után
- A kárpátaljai magyarság megszállás alatt
- A felvidéki vármegyék és Csehszlovákia létrejötte
- Erdélyi fatányéros orosz jazzel
- Buborékfújók, csirkelábak és elkapott pillanatok: budapesti streetfotók az 1970-es évekből 18:09
- Nem sokon múlt, hogy az 1838-as árvíz négy évtizeddel később megismétlődjék 17:12
- Először láthatja a nagyközönség Darwin számos emléket tartalmazó utazóládikáját 15:51
- Feltárták I. Ferenc francia király 16. századi teniszpályáját 14:28
- Munkásai keresztnevén szólíthatták a farmernadrág atyját, Levi Strausst 12:31
- Híres testvérek árnyékában – megjelent a Múlt-kor tavaszi száma 11:59
- Felújításra kerül a drámarajongó Marie Antoinette saját színháza Versailles-ban 11:51
- Napóleon ellenállás nélkül térhetett vissza trónjára Elba szigetéről 10:52