Sisi-relikviák Berlinben
2011. május 12. 09:42
Először nyílt kiállítás Berlinben Erzsébet osztrák császárnéról, magyar királynéról, akit családi körben egyszerűen csak Sisinek becéztek. A "Sisi - Erzsébet osztrák császárné. Mítosz és valóság" című tárlaton gödöllői műtárgyakat is bemutatnak.
Miközben a soros európai uniós elnökség eseményei zajlanak, a Gödöllői Királyi Kastély külföldön is folytatja műtárgyainak népszerűsítését. A barokk épületegyüttes jelentős, és szerteágazó nemzetközi kapcsolatrendszere ugyanis egész Európára kiterjed. Ennek keretében merült fel a lehetősége annak, hogy műtárgyainkból néhány darab egy olyan kiállítást gazdagítson, amely Erzsébet királyné életét, személyiségét hivatott bemutatni – mondta el Gönczi Tibor, a kastély igazgatója.
Különleges és egyedi kiállítást láthatnak az érdeklődők a Britz-kastélyban: a Berlin déli részén található épületben megrendezett tárlat nem vállalkozhatott a különleges szépségű Erzsébet egész életének bemutatására, ehelyett korabeli dokumentumok és ábrázolások segítségével személyiségének jellegzetes vonásait állítja középpontba. Különös hangsúlyt kap a szépség- és testkultúra, az öltözködés, valamint a királynéról készült eredeti fényképek, s azok retusálásának a kérdése – tette hozzá az igazgató. A kiállítás kurátora Erzsébet életének kiváló kutatója Katrin Unterreiner bécsi történész, akivel a magyar kollégák is régóta kapcsolatban állnak.
A kurátorok csokorba gyűjtötték a császárné legendás életéről forgatott filmeket is, kiemelve a Romy Schneider főszereplésével forgatott Sissi-filmtrilógiát, amelynek köszönhetően ismét az érdeklődés középpontjába került a bajor Wittelsbach családból származó császárné izgalmas személyisége, s valóságos Sissi-kultusz alakult ki.
A kiállítás több általánosan elterjedt tévhit megcáfolására is kísérletet tesz, a címben szereplő mítoszt és valóságot szembe állítva egymással. Ezek közé tartozik, hogy a császárnénak – a hiedelemmel ellentétben – nem voltak rosszak a fogai, s az eredeti receptek és számlák tanúsága szerint azt sem állíthatjuk, hogy a császárné állandóan koplalt, alig-alig véve élelmet magához.
A tárlat létrehozásához – több osztrák, német és svájci közgyűjtemény és magángyűjtő mellett – értékes műtárgyakat kölcsönzött a Gödöllői Királyi Kastély (F. Halbig Erzsébetet ábrázoló büsztje 1854-ből; aranyozott veretekkel és a bajor címerrel díszített fadoboz; a királyné Gödöllőn használt tükrös komódja, valamint fekete csipke stólája), valamint a Gödöllői Városi Múzeum (Erzsébet fekete csipke stólája) is. Egy bécsi gyógyszertár jóvoltából az érdeklődők kipróbálhatják az eredeti receptek által elkészített krémeket, melyek segítségével az Európa legszebb asszonyának tartott császárné a szépségét kívánta megőrizni.
A kiállítás 2011. október 3-ig tekinthető meg a berlini Britz-kastélyban.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
4. A világgazdaság a 20. században
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek
- Tizenhatszor annyi követ használtak fel az Asszuáni-gáthoz, mint a Kheopsz-piramishoz
- Saját hatalmát és a Szovjetuniót is elsöpörték Gorbacsov reformjai
- Szaddám Huszein 1991-ben úgy gondolta, megnyerte a történelem első élőben közvetített háborúját
- Gyűlölte a Sebhelyesarcú gúnynevet Al Capone
- A niagarai vízerőműhöz is szállított alkatrészeket a Škoda Művek
- A hadiipari korlátozásokból született az ikonikus olasz robogó, a Vespa
- Heves vitát váltott ki Potsdamban a háborús jóvátételek kérdése
- Keserédes „áldásként” formálta át Izlandot a második világháborús megszállás
- Kereskedelmi viszonyait fenntartva maradt semleges Svájc a második világháborúban
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke tegnap