Termékenység-kultusz egy ősi mexikói szobron
2011. február 17. 11:31
Háromezer éves mezoamerikai szobrot találtak Dél-Mexikóban, amellyel kapcsolatban egyelőre sokkal több a kérdőjel, mint a már megválaszolt kérdés.
Korábban
„Egyszerűen gyönyörű. Minden bizonnyal egy nagyon fontos műkinccsel van dolgunk” – nyilatkozta a Wisconsin-Madison Egyetem régésze, John Hodgson. „Azt azonban soha nem fogjuk tudni kideríteni, kit ábrázol a szobor, s hogy milyen jelentéstartalommal bír” – tette hozzá. A 225 kilogramm súlyú, közel egy méter magas, 35 centiméter széles kőszobrot még 2009-ben, a dél-mexikói Ojo de Agua-nál, Chiapas államban fedezték fel. Hodgson 2010 decemberében jelentette meg John E. Clarkkal és Emiliano Gallaga Murrietával közösen a közép-amerikai tanulmányokat közlő Mexicon periodikumban Ojo de Agua 3. emlékmű: Egy új Olmec-stílusú szobor Ojo de Agua-ból, Chiapas, Mexikó munkacímet viselő értekezését.
A 3. emlékmű mindössze a második olyan szobor, amelyet Ojo de Aguánál találtak. Ehhez is – hasonlóan az 1. emlékműhöz – nagy szerencse kellett, a faragvány ugyanis egy öntözőrendszer építésekor került elő. „A szobrokat a régészek általában magángyűjteményben pillantják meg először, így sokszor fogalmunk sincs, honnan származnak. A figurák és a motívumok változtak az idők során, ezért a különböző stílusok összehasonlításával csak egy hozzávetőleges kort tudunk megállapítani. Most azonban sikerült száz éves pontossággal megbecsülni a műkincs keletkezésének idejét, ami felettébb ritkának számít” – magyarázta Hodgson.
A régészeti kontextus és a radiokarbonos kormeghatározó vizsgálat is azt mutatta, hogy a szobor az i.e.1100-1000 közötti időszakból származik. Az időpont és a forma is megfelel a korai formatív periódussal, az olmék kultúra által dominált időszakkal. A szakembereknek azonban nincs ilyen könnyű dolguk a műkincs eredeti rendeltetésének megállapításával kapcsolatban. „Ebben a kultúrában mindennek van valami jelentése” – mondta el Michael D. Coe, a Yale antropológus professzora. „Nyilvánvalóan fontos köztéri feladatot látott el” – tette hozzá.
„Nekem úgy tűnik, hogy egy eseményt ábrázol, esetleg valamilyen módon üzenetet próbál közvetíteni” – ez már Hodgson véleménye. „Ez még a kifejlett írás előtti korszak, így a szimbólumokra nagyon fontos szerep hárult az összetett gondolatok közvetítésekor” – tette hozzá. A szobron látható figura egy gondosan kimunkált fejdíszt visel, hozzá lágyékkötővel és díszes kiegészítőkkel, úgy mint nyaklánc, fülbevaló, öv és egy jaguár formájú csat. Oldalt egy kisebb férfialak áll, mellette aszimmetrikus vonalak, amelyek ugyanúgy szimbolizálhatnak egy villámlást, mint egy hegyes tájat, vagy egyéb természeti képződményt. „A szobor kapcsolatban állhat a mezőgazdasággal, vagy a gabona istenének kultuszával” – állítja Coe. „Az égzengés hozza el az esőt” – tette hozzá.
Ojo de Agua az azték Soconusco tartomány központja volt, s a legkorábbi olyan településnek számít, ahol a köztereket piramisok vettek körül. Körülbelül 150-200 évig volt lakott, mielőtt eleddig ismeretlen okból teljesen elnéptelenedett volna. A szobron látható gabonamotívumokból a szakemberek arra következtettek, hogy Ojo de Agua lakói mezőgazdasággal foglalkoztak, Hodgson pedig a gabona és a vallás között vélt fedezni további kapcsolatot.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
17. A polgári átalakulás programja és megvalósulása a 19. századi Magyarországon
IV. Politikai berendezkedések a modern korban
- Az öntörvényű Garibaldit két magyar bajtársa is segítette a szicíliai partraszállásában
- Újjáélesztette a hazai szabadkőművességet a „dualizmus kultúrpápája”
- Egyedülálló módon megbecsülte gyárának alkalmazottait Ganz Ábrahám
- Elismert régész és szabadkőműves is volt a "dualizmus kultúrpápája"
- A fogságból is megszökött a magyar statisztika atyja, Keleti Károly
- Veszteséges pénznyelőből jövedelmező ágazattá tette a magyar vasutat Baross Gábor
- Sokallta Bosznia megszállásának költségeit, ezért lemondott a miniszterségről Széll Kálmán
- 10 tény a dualizmus kori Magyarországról
- Egy „második kiegyezés” juttatta hatalomba a Generálist és mamelukjait
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap