Versenyfutás az idővel Gödöllőn
2011. január 18. 10:38 MTI
"Tudtuk, hogy készen lesz, szeptember végétől már biztosak voltunk benne. Igaz, 9-10 hónap az átfutási ideje egy ilyen műemléki felújításnak, de nekünk mindössze bő három hónap adatott, egyszerűen nem volt több idő az európai uniós elnökség kezdetéig. Sikerülnie kellett…" - bizonygatja Páljános András, a Reneszánsz Kőfaragó Zrt. vezérigazgatója. Az ő vezénylete alatt vált három és fél hónap alatt reprezentatív nemzetközi tárgyalási helyszínné a Sisi császár- és királynénak egykor oly kedves gödöllői kastély barokk istállója és lovardája, no meg a hozzá csatlakozó épületrészek.
Korábban
A hamarosan 55 éves műemlékvédelmi mérnök éjszakákon át nem aludt, amikor cége magkapta a szakmai szempontból vitathatatlanul igen "nagy falatnak" minősülő, ámde a lehetetlennel határos megbízást: varázsoljanak a legmodernebb követelményeknek is megfelelő, mégis a régmúltat idéző, patinás konferenciatermet, tárgyalókat, irodákat és kiszolgáló helyiségeket a gödöllői kastély elhanyagolt istálló-lovarda együtteséből. Az építési terület átvételétől számítva minderre bő három hónapjuk maradt, hogy december közepén megkezdődhessen a "birtokba adás".
Tudtam: ha törik, ha szakad, januárban ide érkeznek majd szerte Európából Magyarország soros elnökségének több kiemelt rendezvényére a magas rangú vendégek. Tehát időre, s az elvárásoknak megfelelő - sőt, még jobb - minőségben készen kell lenni a munkával! A minőség soha nem okozott gondot a Reneszánsznál, de a rendelkezésre álló három és fél hónapba belegondolva szinte kivert a víz - sorolja a vezérigazgató a benne még élénken élő kételyeket, melyeket felülírt a siker jóleső érzése, hisz minden meglett időre. Mint egy kirakós játék darabjait, úgy vettük sorra gondolatban az egyes munkafázisokat, visszafelé haladva.
Hogyan???
A szintén éjt nappallá téve dolgozó Máté Zsolt kiváló terveinek köszönhetően tudtuk, hogy milyennek kell majd lennie a végeredménynek, ezt a képet szedtük szét ízeire, hogy rájöjjünk: milyen módon, milyen hozzávalókkal, milyen technológiai sorrendben haladjunk előrefelé, egészen a célig.
Hallottam valakitől, hogy egy hatalmas lyukat kellett ütni a lovarda falán, azon közlekedtek ki-be a markolók és a bontásból származó törmeléket szállító teherautók.
Tényleg így történt. Egy hatszor négy méteres résen vándorolt át mintegy háromezer köbméternyi föld. Erre fel lehetett készülni, de arra már kevésbé, hogy a heves őszi esőzés miatt a kastély több hektárnyi szabad területéről az építkezésre vándorol majd a víz. Volt, hogy 40 centis vízben álltunk, majd folyton folyvást szivattyúztunk, utána meg amint lehetett, fűtöttünk, párátlanítottunk mindenütt. Már csak ezért sem lett volna szabad a nedvességre oly kényes parkettával burkolni a konferenciatermet.
A baj, mint tudjuk, nem jár egyedül…
Hogy meg kellett az egész épületrész szerkezetét erősíteni a lovarda alatt kialakítandó 660 négyzetméteres új szint miatt, azt inkább szakmai kihívásnak nevezném, mint bajnak. Higgye el, szeptember végétől szinte erőt adott a feladat szépsége és a siker közelsége. Ekkortól kezdtem elhinni, és kezdték hinni a megbízók, a kastély és a város vezetői, a restaurátorok, no meg a több száz szakipari munkát végző ember, hogy időre készen leszünk. Persze nap mint nap megcsodáltam a valamikori lóápolók nyolc szobájában előbukkanó eredeti festést, a tardosi vörös márványból készített itatókat, a gyönyörű keresztdonga boltozatokat - amit lehetett, azt a restaurátorok "átmentették" -, de közben már a végeredményre gondoltam. Tudja, ez a munka olyan volt nekem, mint egy gyermek, akit fel kell nevelni.
A munkabírás és a türelem mellett a gyermeknevelés meglehetősen sok pénzt és segítséget is igényel. Megkapták?
Leltárkészítés és tételes elszámolás helyett legyen elég annyi, hogy a legjobb minőségű anyagokat használtuk, hisz mégiscsak az EU-elnökség tanácskozásainak helyszínét alakítottuk ki. Példaként említem: a közel ezer négyzetméternyi padlót német gyártmányú Jura nemes mészkőburkolat fedi.
Páljános András szerint a hatóságok rugalmassága nélkül biztosan nem tudták volna tartani az elképesztően szoros határidőt. A nemritkán három műszakban dolgozó csapat a belső udvart, az úgynevezett Schimmelhofot is rendbe tette - derült ki a 15 éve a Reneszánsz Zrt. élén álló vezérigazgató beszámolójából. A kastély építtetője, Grassalkovich I. Antal, sőt talán még az udvar névadója, a gróf kedvenc szürke lova, Schimmel is büszke lehetne az ide került díszburkolatra! Mint ahogy mindenre, amit mostantól a kastélyba érkező vendégek szeme elé tárul.
A siker ízét szájában érezve a "főnök" most hátradőlhetne, de nem teszi, mert - mint elmesélte - márciusban egy ékszerdobozt kell átadnia: a pécsi Zsolnay-mauzóleumot és a város székesegyházának felújítása is a végéhez közeledik. A Mátyás templom, a Margit híd, az Országház, a New York- és a Gresham-palota, vagy épp a Szent István-bazilika műemléki felújításán edződött cég első embere szerint az ő munkájuk akkor igazán sikeres, ha a járókelők szinte észre sem veszik az eredményét. Mert az eredeti pompájában helyreállított épület természetesen szép, szinte belefolyik a környezetébe.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
pápaság
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában
- Pápasága ideje alatt csaknem az egész bolygót beutazta II. János Pál
- Csupán 33 napig uralkodott a I. János Pál, a „mosolygós pápa”
- Számos protestáns ország tiltakozott XIII. Gergely pápa naptárreformja ellen
- Róma elfoglalása zárta le az egységes Olaszországért folytatott hosszú küzdelmet
- A macskák vallásos imádata is szerepelt a templomosok ellen felhozott vádak között
- Nagy tekintélyű professzor távozása után kezdett el hanyatlani az első magyar egyetem
- Mintafeleség lehetett a mérgezésekkel megvádolt Lucrezia Borgia
- Élhetőbb várossá alakította Rómát IV. Sixtus, a reneszánsz pápa
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére 20:20
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán 18:05
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király 16:05
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában 15:05
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap