Agyagedényekkel a törzsi szembenállás ellen
2010. november 19. 12:50
A békét hirdették agyagedényeikkel azok a kézműves asszonyok, akiket Észak-Amerikai forrongó délnyugati területein raboltak el hét évszázaddal ezelőtt az egymást halomra gyilkoló bennszülött törzsek.
Korábban
Ezt a felfedezést két tanulmány is alátámasztotta, amely a nőknek a 12-13. századi közösségekben betöltött szerepét vizsgálta. A két, egymástól független kutatás kimutatta, hogy a nők egyszerre voltak háborús áldozatok, s a béke elszánt apostolai.
Az egyik kutatás a régóta vitatott salado kézművesség hatásait vizsgálta, amelynek eredete a Salt-folyó mentén élő békés farmerek idejére vezethető vissza. A bőség és az együttműködés motívumaival jellemzett kézművesség egyes elemei nemcsak az átlagemberek sírhelyeiből kerültek elő, hanem az elit temetkezési szokásait is jellemezte – derült ki a Missouri Egyetem kutatásaiból.
A másik, a Washingtoni Állami Egyetem által végzett vizsgálat szinte ugyanerre az eredményre jutott. Az új-mexikói, coloradói és arizonai sírhelyek azt mutatják, hogy a délnyugati kultúrák egymás ellen hadakoztak, majd elrabolták a legyőzött ellenség asszonyait. A régészeknek ugyanis feltűnt, hogy a Mesa Verdénél kiásott sírokban jóval kevesebb, a Chaco-kanyonnál pedig a véltnél sokkal több nő földi maradványát rejti a föld – akiket ráadásul megverhettek, mielőtt sebtében elföldeltek volna.
A kutatók ezekből arra következtettek, hogy a Chaco-kanyon törzsei rendre rajtaütöttek a Mesa Verdénél tábort vert csoportokon, majd elhurcolták asszonyaikat. A nemi aránytalanságra csak ráerősített a fiatal harcosok magas halandósága, ez pedig megmagyarázza a salado kézművesség gyakori előfordulását.
A régészeket már régóta foglalkoztatja a „salado-probléma”, egészen azóta, hogy a széles körben elterjedt, gyönyörűen díszített agyagedényeket először kiásták az 1930-as években. A kutatók sokáig úgy hitték, hogy az ősi Délnyugaton a nők voltak a fazekasok; ebben a hittükben az is megerősítette őket, hogy a bennszülöttek között a hopi, navahó és az apacs indiánok által alkotott közösségek matrimoniális társadalmak voltak.
Todd VanPool, a Missouri Egyetem oktatója szerint a salado kézművesség elterjedése a nők által magukévá tett eszmék és vallási tanok expanziójával járt együtt, amelyeket az agyagedényeken előforduló motívumok – a bőség, az együttműködés és a mezőgazdálkodás – is alátámasztanak. A kutató ezért úgy gondolja, ez az expanzió a háborús hadviselés közel két évszázados történetére lehetett válasz.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
18. IV. Béla uralkodása és a tatárjárás
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Élete utolsó évtizedét a fiával való háborúskodással töltötte IV. Béla király
- Apja és fia tevékenysége is árnyékot vetett IV. Béla uralkodói törekvéseire
- Kétnapi járóföldre mindent holttestek borítottak a muhi csata után
- A legenda szerint Árpád-házi Szent Kinga imádsága mentette meg Lengyelországot a tatárdúlástól
- Mégsem az extrém időjárás kergethette ki a tatárokat a Kárpát-medencéből
- Batu kán és a szláv favágók
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap