2025. tavasz: Szürke eminenciások
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Razzia vezetett az ókori sírkamra nyomára

2010. augusztus 16. 09:27 MTI

Ókori sírkamrát fedezett fel a török rendőrség, miközben műkincscsempészéssel gyanúsított személyek házán ütött rajta Milas közelében.

A feltételezések szerint e sírkamrában helyezték végső nyugalomra az i.e. 4. században Hekatomnoszt, az antik világ hét csodájához sorolt halikarnasszoszi mauszóleion építtetőjének apját.

A rendőrök egy 6 és egy 8 méteres járatot vettek észre - az egyik a házban, a másik a pajtában kezdődött, s elvezetnek a freskókkal díszített földalatti sírkamrához, amelyben egy antik márványszarkofág állt. A kiváló technikai felszereléssel rendelkező műkincsrablók képesek voltak átfúrni a sírkamra márványfalát és éppen a szarkofág kiemelésén "fáradoztak", amikor rajtuk ütött a rendőrség. A bíróság az előállított tíz személy közül ötnek az őrizetbe vételét rendelte el, ellenük vádat emelnek.

Ertugrul Günay kulturális és idegenforgalmi miniszter igen jelentős régészeti felfedezésnek nevezte a sírkamrát és elrendelte a terület régészeti feltárását. Bár Törökországban igen elterjedt az illegális "régészkedés", a miniszter szerint a mostani eset nem sorolható szokványos "kincskeresések" közé. "Igen jól szervezett akcióról van szó, és teljesen nyilvánvaló, hogy pénzügyi és tudományos segítséget kaptak a műkincsrablók" - mondta a miniszter, aki szerint a nyomozás során a gyanúsítottak esetleges tengerentúli kapcsolatait is vizsgálják.

Ertugrul Günay szerint az ókori szarkofág, amelyet egy szakállas férfialakot ábrázoló relief díszít, Hekatomnosz fejedelemnek, Artaxerxész perzsa nagykirály hűséges vazallusának végső nyughelye lehetett, aki az i.e. 4. században uralkodott az Anatólia délnyugati részén elterülő Káriában. Hekatomnosz a hegyek között fekvő Mülaszát tette meg fővárosának, ám nem találta elég szépnek a települést, ezért rövid időn beleül székhelyét Halikarnasszoszba (a mai Bodrumba) tette át.

Halála után legidősebb fia, Mauszólosz követte a trónon, aki megépíttette az ókori világ hét csodájához sorolt pompás síremlékét: a négyzetes alapzaton álló ión oszlopok tetején elhelyezkedő lépcsős piramist. A teljes síremlék 49 méter magas volt, vagyis nagyobb, mint egy 16 emeletes modern toronyház. A mauszóleiont háromszáz életnagyságú vagy annál nagyobb szobor díszítette, amelyeket a legnevesebb korabeli szobrászok készítettek.

Mauszólosz neve fogalommá vált az elmúlt évszázadok során, számtalan uralkodó emeltetett magának hasonlóan díszes síremléket, mauzóleumot.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2025. tavasz: Szürke eminenciások
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár
Kép betöltése...