Kifizette Ungváry büntetését egy Facebookos csoport
2010. július 14. 16:37 MTI
A gyűjtés szervezője a Legfelsőbb Bíróság épülete előtt hétfőn átadta Ungváry Krisztiánnak azt a kétmillió forintot, amit a Facebookon alakult adományozó csoport tagjai fizettek be a történésznek címezve.
Korábban
A közösségi oldalon azután kezdődött gyűjtés, hogy a kutatót és a cikkét megjelentető Élet és Irodalom című hetilapot Kiss László alkotmánybíró személyiségi jogainak megsértése miatt kártérítésre kötelezte a bíróság. Ungváry Krisztián a lap egyik 2007-es számában azt állította, hogy Kiss László a rendszerváltás előtt a pécsi egyetemen az állambiztonságnak dolgozott.
A gyűjtést szervező Váczi Imre elmondta: alig egy hónap alatt több mint hatszázan adakoztak, volt, aki ötszáz, volt, aki ötvenezer forinttal támogatta Ungváryt. Az adománygyűjtést a véleményszabadság és a kutatási szabadság melletti kiállás motiválta - tette hozzá.
Ungváry Krisztián a Legfelsőbb Bíróság épülete előtt kijelentette: a jogerős ítélet "a magyar történelem megcsúfolása, történelemhamisításra kényszerít mindenkit", amikor kimondja, hogy a pártállamban az MSZMP-nek és a belügynek "nem volt köze egymáshoz". A történész ezzel szemben hangsúlyozta: az MSZMP irányította a rendőrséget és az állambiztonságot. A kutató arra is kitért, hogy eleget tesz a Legfelsőbb Bíróság ítéletének, de jogorvoslatért az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordul. Mint mondta, biztos az igazában, és kedvező strasbourgi döntés esetén az adományokat visszafizeti, vagy ha a támogatók beleegyeznek, felajánlja őket a hetilap alapítványának.
Ungváry Krisztián elmondta: az összegyűjtött kétmillió forintot nemcsak saját büntetésének törlesztésére, hanem az Élet és Irodalom javára is fordítja, mivel a lap teret ad fontos tényfeltáró írásoknak. A történész közölte: nem egyszerűen az ítéletet kifogásolja, hanem azt, hogy a múltról folyó vitákat a bíróságok döntsék el. Mint mondta, ez a történészek, a nyilvánosság és az érintettek feladata, ezért is sajnálatos, hogy "Kiss László nem vállalta a nyilvános vitát" a múlt rendszerben viselt szerepéről.
A Legfelsőbb Bíróság felülvizsgálati eljárásában júniusban jogerősen hárommillió forint nem vagyoni kártérítésre kötelezte Ungváry Krisztiánt, valamint az Élet és Irodalom című hetilapot. A bíróság állásfoglalása szerint a másodfokú bíróság tévesen jutott arra a következtetésre, hogy a történész kutatásokon alapuló következtetései véleményt tükröznek, így nem sérthetik az alkotmánybíró személyiségi jogait.
Ungváry Krisztián a többi között azt írta, hogy Kiss László az egyetem párttitkárhelyetteseként az állambiztonsági szervek hivatalos kapcsolata volt, szerepet játszott a diákok körében szerveződő Dialógus békecsoport felszámolásában, illetve "a besúgásban vagy a kemény kéz politikájának követelésében serénykedett". A Legfelsőbb Bíróság ezzel szemben kimondta: nem állapítható meg, hogy a cikkben tényként közöltek megfelelnek-e a valóságnak, azaz hogy Kiss László valóban az állambiztonság kérésére lépett-e fel, azt azonban elismerte, hogy a jogászprofesszornak feladata volt hangulatjelentések írása.
Előzőleg az elsőfokú bíróság is Kiss Lászlónak adott igazat, másodfokon azonban Ungváry Krisztián és a lap nyert, a Legfelsőbb Bíróság ezt az ítéletet változtatta meg. Kiss korábban egy sajtó-helyreigazítási pert is megnyert, Ungváryt ugyanakkor a rágalmazás vádja alól felmentették, a büntetőpert a történész első- és másodfokon, valamint az ítélőtábla előtt is megnyerte.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
6. A trianoni békediktátum és következményei
II. Népesség, település, életmód
- Amikor megkondultak a harangok: 101 éves a trianoni békeszerződés
- A magyar-román diplomáciai kapcsolatok megszűnésével fenyegetett Ceaușescu falurombolási terve
- „Burgenlandért Sopron”– egy szavazás, amely megmásította a trianoni döntést
- Csak mélyítette a szakadékot győztesek és legyőzöttek között a kisantant létrejötte
- Hiábavaló volt a magyar delegáció minden érvelése a trianoni béke feltételeivel szemben
- Így került Erdély 100 éve a románokhoz
- Milyen szerepet játszott Tisza István az 1918-as „nagy összeomlásban”?
- Az orvos, a macskakő és az angol beteg – így írta át egy sikeres műtét a trianoni határokat
- Hat rövid életű állam Magyarországon, amelyet elsodortak a trianoni béke viharai
- „Dzsingisz nem volt megátalkodott fickó, csak rossz volt a sajtója” 18:05
- 10 érdekes tény a csók kultúrális történetéről 17:20
- Nem volt esélye, hogy bármire is vigye, végül kétszer lett az USA elnöke 16:10
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap