Látogatórohamot várnak a torinói lepelhez
2010. március 29. 14:28 The Daily Telegraph
A Vatikán illetékesei legalább kétmillió látogatót várnak a torinói lepelhez: a húsvét után hat héten át megtekinthető ereklye bemutatása valószínűleg az évtized turisztikai szenzációja lesz majd.
Korábban
A sokak szerint Jézus arcképét ábrázoló vászon közel fél évezrede foglalkoztatja a történészek, egyházi illetékesek, szkeptikusok, és katolikusok fantáziáját. Hamarosan élőben is megtekinthető lesz: húsvét után, április 10-től május 23-ig, hat héten keresztül mutatják be, és az előzetes információk szerint a leplet május 2-án maga XVI. Benedek pápa is megtekinti majd.
A kiállításnak a torinói székesegyház ad majd otthont, ahol a leplet 500 éve őrzik, és ahol legutóbb 10 évvel ezelőtt mutatták be a nagyközönségnek. A várt érdeklődés miatt a látogatók a tervek szerint mindössze három percet tölthetnek majd el a vászon előtt: az illetékesek a pár héttel ezelőtti becslést mostanra megduplázták, és már kétmillió turistát várnak. A bejelentés azért is szenzációs mert az eredeti tervek szerint az ereklyét csak 2025-ben mutatták volna be, ám Benedek pápa kérésére ezt az időpontot előrébb hozták.
A kiállítás nyomán várhatóan újból fellángolnak majd a viták, hogy valódi-e vagy hamisítvány a lepel, amelyen egy szakállas férfiarc elmosódott lenyomata, valamint vérfoltok láthatók azokon a helyeken, amelyek egybeesnek Jézus testén a keresztre feszítés során ejtett sebekkel.
Egy vatikáni kutató legújabb könyvében nem kevesebbet állít, mint hogy sikerült megfejtenie a görög, latin és arámi nyelven íródott szavakat, amelyek a lepelről készített számítógépes felvételeken tűntek elő. A kételkedők szerint viszont a történész túl sokat képzelt bele a foltokba, és ragaszkodnak az 1988-as radiokarbonos kormeghatározás eredményéhez, amely szerint a lepel a 13. vagy 14. századból származik. Megint mások úgy vélik, hogy a vizsgálat megállapításait befolyásolták a különböző szennyeződések, ezért sürgetik, hogy egy nagyobb mintából ismételjék meg a radiokarbonos kormeghatározást.

A Vatikán óvatosan kezeli a kérdést: nem nyilatkozik a lepel eredetiségéről, amelyet Krisztus szenvedésének jelképének nevez. Egy francia kereszteslovag tesz először említést 1203-ban a lepelről, amelyet Konstantinápolyban, a császári palotában látott, ám az első írásos feljegyzés 1354-ből származik. A relikvia 1983-ban került a Vatikán birtokába II. Umberto volt olasz király halála után, aki a pápára hagyományozta a leplet.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


tavasz
Múlt-kor magazin 2018
- Géza fejedelem helyett felesége, Sarolt irányíthatta az országot
- A pornokrácia évtizedei Rómában – ki is volt az „igazi nőpápa”?
- A kormányzóné, Purgly Magdolna útja Sofronyától Estorilig
- Pergőtüzek krónikája
- Kormányzóné, anyakirálynő, hercegi nagymama - Szilágyi Erzsébet élete
- Péter Gábor, a „szovjet ügynök”
- Hét híres kutya a történelemből
- Verne valóra vált víziói
- Erzsébet királyné anyasága
- Egy lesújtó kritika nyomán nevezte el művészeti irányzatát Renoir 20:20
- Repülőgépekkel is kerestették a rejtélyes módon eltűnt Agatha Christie-t 18:05
- A szerény magyar hajóorvos, aki a Titanic túlélőit mentette 17:05
- A király sem tudta megfékezni a leprások elleni pogromokat Franciaországban 16:04
- Krisztus születésére és második eljövetelére is várakozik a kereszténység az adventtel 15:05
- Szörényi Éva szabadságharcai 09:50
- Az egyik legjelentősebb jezsuita misszionárius volt Xavéri Szent Ferenc 09:05
- Amerikai tervek szerint épült meg az egész országot rádióadással lefedő lakihegyi torony tegnap