Virágszirmok és madárszárnyak az újkori japán fametszeteken
2009. szeptember 29. 17:31 MTI
Virágszirmok, madárszárnyak címmel a Magyar Képzőművészeti Egyetem könyvtárának Meidzsi-kori japán metszeteiből és fametszetes könyveiből nyílik tárlat szerdán a Barcsay-teremben abból az alkalomból, hogy a két ország 140 éve áll diplomáciai viszonyban egymással, a diplomáciai kapcsolatokat pedig 50 éve állították helyre.
Korábban
Blaskóné Majkó Katalin, a könyvtár igazgatója elmondta, hogy 56 japán metszet lesz látható paravánokra téve a kiállításon, öt tárlóban pedig színes és fekete-fehér metszetekkel díszített könyv kap helyet. A tárlók fölött, a falon az adott könyv nagyított fotója lesz kitéve. 120 oldalas, színes katalógus is készült a kiállítás anyagából a Japán Alapítvány támogatásával.
Az egyetem jogelődje 1871-ben alakult, s az 1883-as, majd az 1900-as katalógusban regisztráltak japán fametszetekkel díszített könyveket is. Ezek a metszetek az európai szecesszió és az impresszionizmus előfutárai voltak - jegyezte meg az igazgató.
A Magyarországon egyedülálló gyűjtemény eddig zárva volt a nagyközönség előtt. A különleges anyag földolgozását Koike Maszatane japán professzor a Japán Alapítvány megbízásából kezdte meg, ő tudta elolvasni a metszeteken, a könyveken régi japán írással szereplő szerzők neveit. Áttette a névsort új japánra, majd kiszállt a közös munkából.
Ekkor vette át a munkát tanítványa, Bincsik Mónika művészettörténész, a kiotói egyetem munkatársa, aki a mai japánról magyarra fordította a szerzők névsorát, sőt észrevette, hogy a finom metszeteket annak idején rossz színekkel paszpartuzták, kékesszürke színt kaptak, holott a japán művészetben a színeknek fontos jelentésük van. Most a fametszetek - jelentésüknek megfelelően - tompa zöld paszpartut kaptak - magyarázta.
A metszetek és a könyvek többsége a Meidzsi-korból (1868-1912), a felvilágosult uralom korszakából valók, amikor Japán nyitott a nyugat felé. Láthatók lesznek a kor híres művészének, Bairei Konónak virág és madárkompozíciói is. A budapesti van Gogh-kiállításra a könyvtár adta kölcsön Bairei metszeteit - árulta el Blaskóné Majkó Katalin.
A japán-magyar jubileumi év alkalmából az egyetemi hallgatóknak is kiírtak pályázatot, s ezekből mintegy 50 munkát bemutatnak a kiállításon. A Virágszirmok, madárszárnyak című tárlat október 22-ig látogatható a Magyar Képzőművészeti Egyetem Barcsay-termében.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
18. IV. Béla uralkodása és a tatárjárás
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Élete utolsó évtizedét a fiával való háborúskodással töltötte IV. Béla király
- Apja és fia tevékenysége is árnyékot vetett IV. Béla uralkodói törekvéseire
- Kétnapi járóföldre mindent holttestek borítottak a muhi csata után
- A legenda szerint Árpád-házi Szent Kinga imádsága mentette meg Lengyelországot a tatárdúlástól
- Mégsem az extrém időjárás kergethette ki a tatárokat a Kárpát-medencéből
- Batu kán és a szláv favágók
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap