Kiállítás a magyarországi lengyel menekültekről
2009. szeptember 21. 12:36 MTI
Lengyelek tízezreit fogadta be Magyarország a második világháború idején - tudhatjuk meg azon a dokumentum-kiállításon, amely Barátok a bajban... Lengyel menekültek Magyarországon 1939-1944 címmel a Budapesti Történeti Múzeumban nyílt meg.
Korábban
A látogató a múzeum Barokk Csarnokában magyar, lengyel és angol nyelvű tablókon olvasható dokumentumokon és fotókon kísérheti végig a lengyel menekültek magyarországi befogadását. Az egyik fal melletti tárlóban díszes vászonkötésű fotóalbum tetején olvasható, hogy "Szeretetteljes megemlékezésül Dr. Antall József úrnak, miniszteri tanácsosnak, a menekültügyi hivatal vezetőjének a losonci menekülttábor lakóitól". Idősebb Antall József volt az, aki segítette a lengyelek ügyét.
A csarnok egyik sarkában egy próbababán keki színű öltözék, rajta pelerin, Andrássy Klára grófnő vöröskeresztes főápolónői ruhája. A kiállítás plakátján látható a híres fotós, Escher Károly erőt sugárzó képe, egy férfi bíztató mosollyal cumiztatja karon ülő gyermekét. A fotó a Vagonlakó lengyel menekültek 1939 címet viseli.
Demszky Gábor főpolgármester a megnyitón többek között arról beszélt, hogy 70 évvel ezelőtt, amikor a náci Németország megtámadta Lengyelországot és ezzel megkezdődött a II. világháború, a magyar kormány - Hitlerrel szembeszállva - 3200 lengyel katonát és több tízezer menekültet engedett át a határon. Bonyolult történelmi helyzet volt - hangsúlyozta, mert a trianoni döntést enyhítve Hitler a Felvidéket és Kárpátalját Magyarországhoz csatolta, így lett közös határ a lengyelekkel, s ez akkor segítség volt nekik.
Ahogy a főpolgármester mondta, idősebb Antall József menekültügyi hivatalvezetőként - Henrik Slavik mártírhalált halt lengyel kollégájával együtt - 18 ezer Magyarországra menekült lengyel zsidót is megmentett, s ezért megkapta posztumusz a Világ Igaza kitüntetést a jeruzsálemi Jad Vasem Intézettől. Demszky Gábor beszámolt arról, hogy 2010 tavaszán Katyn-emlékművet állítanak föl Budapesten a második világháborús mészárlás emlékére.
Joanna Stempinska nagykövet azt emelte ki, hogy a lengyel menekülteket Magyarországon önzetlenül segítették a hivatalok, a civil szervezetek és az egyházak is. A katonáknak meg lehetővé tették, hogy tovább menjenek és alakulatokba szerveződve a háború végéig harcoljanak a nácik ellen.
Tadeusz Olszanski újságíró, a Politika című lap publicistája, magyar műfordító, többek között Molnár Ferenc A Pál utcai fiúk című regényének lengyel fordítója Balatonbogláron érettségizett mintegy 6 ezer társával együtt lengyel iskolában, de magyarul is megtanult. Őket "boglárcsikoknak" hívják Lengyelországban. A megnyitón arról beszélt, hogy Lengyelországot szövetségesei cserben hagyták, a magyar segítségről viszont hosszú évtizedekig nem tudtak beszélni. Erről a korszakról az első publikáció 1983-ban jelent meg Barátok a bajban címmel, és a kötetet ifjabb Antall József későbbi miniszterelnök lektorálta.
A tárlat október 22-ig tart nyitva a Budapesti Történeti Múzeumban.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
10. Államalapítás és az új rend megszilárdulása Magyarországon a 10–13. században
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- Valószínűtlen, hogy csúf külsejű lett volna Könyves Kálmán
- A fogadalmat tett Szent Margit az első férjjelöltjét, a lengyel királyt látni sem óhajtotta
- Férje halála után számos megaláztatást kellett elviselnie Árpád-házi Szent Erzsébetnek
- 10 érdekesség az Árpád-házi királylányokról
- Egyensúlyteremtő képességében rejlett Szent István sikereinek titka
- A legenda szerint a tatárdúlástól is imával mentette meg Lengyelországot az aszkéta életű Árpád-házi Szent Kinga
- Nem talált kiutat királysága és alattvalói érdekellentéteiből IV. László
- Apja és fia tevékenysége is árnyékot vetett IV. Béla uralkodói törekvéseire
- Öt trónkövetelő, akinek valóban volt esélye a magyar korona megszerzésére
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.