Elveszett 330 épület műemléki jegyzéke
2009. január 16. 08:11 MTI
Sehol nem találják azt a hivatalos jegyzéket, amely műemléknek nyilvánít 330 épületet, köztük 87-et a Budai Várban. Köztük van a Citadella, az Iparművészeti Múzeum és a Nagyvásárcsarnok is - írja a pénteki Népszava. A KÖH cáfolta az értesülést, és egyben pontosította az információkat.
Az 1950-ben íródott előterjesztés még fellelhető az országos Levéltárban, de a miniszteri aláírással ellátott hivatalos okmány már nincs meg. Ezt Jankovich-Bésán Dénes, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal védési igazgatója sem tagadja - olvasható a napilapban.
Az az irat meg sem született, vagy valahol elkallódott - ez talán már soha nem derül ki. Ami viszont tény: a hiányzó okirat még nagy bonyodalmakat okozhat. Az igazgató ugyan nem igazán tart ettől, arra hivatkozik, hogy egy bírósági tárgyaláson már elfogadták azt a könyvet bizonyítékként, amely a szóban forgó 330 épületet felsorolja. A jogi szakértők szerint azonban perek sorozata várhat a hatóságra, mert az a legfontosabb okiratot nem tudja felmutatni. Az ügy akár az Alkotmánybíróságig is eljuthat, amely kimondhatja majd, mi számít igazi bizonyítéknak az ügyben.
A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal szerint azonban "az írások, amelyek kétségbe vonják a Citadella és más műemlékek védettségét alaptalan téveszméken, félremagyarázott hivatkozáson alapulnak". Szerintük a Citadella műemléki védettségének alapja az 1949. évi 13. tvr. -re vezethető vissza, tehát a magyar műemlékvédelem legelső védetté nyilvánított emlékei között szerepel. A hivatkozott jogszabály alapján tették közzé 1960-ban az első hivatalos műemléki jegyzéket, amelyet az akkori érintett miniszterek 22509/58. száma alatt, valamint 120344/58. szám alatt jóváhagyó záradékkal láttak el.
"A Citadella műemléki bejegyzése a földhivatali ingatlan-nyilvántartásában szerepel, és ennek, valamint számos kiemelkedő műemléknek, bárki számára megismerhető, az építésügyi és a művelődési miniszter által is záradékolt hiteles jegyzéke immáron csaknem 50 éve közzétett és hozzáférhető. Ennek megfelelően a Citadella védettségéhez - amelyet egyébként a bíróság a Citadella Lődombján végzett engedély nélküli építkezéssel kapcsolatos perben jogerős ítéletében expressis verbis is megerősített - a korábbiakban sem és most sem férhet kétség" - írta a KÖH.
Azt azonban a KÖH cáfolata sem tisztázza, hogy a törvény alapjául szolgáló beterjesztés, amelyhez miniszteri jóváhagyásra volt szükség, megvan-e még.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2010
- Az aradi vértanúk özvegyei
- Jan van Eyck és a Rózsa-regény
- A végzetes vonzerejű asszony
- Rosszéletű nők kalandjai a szabadságharc idején
- Hová lettek a bűnösök?
- Erős, mint a Bors, avagy az első magyar munkásmozgalmi kalandfilm
- A mélység titka: magyar roncskutatók víz alatti kalandjai Fokvárostól a Balatonig
- Az eredeti Széchenyi az igazi
- Charles Lindbergh pálfordulása a technikai vívmányoktól a környezetvédelemig
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet tegnap
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari tegnap
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat tegnap
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját tegnap