Már böngészhető a Haydn-év honlapja
2008. november 26. 17:44 MTI
Közös programok és jegyértékesítés, együttes kommunikációs és marketing akciók jelzik, hogy jó az együttműködés a Haydn-év osztrák és magyar szervezői, Burgenland tartomány és a Klassz Zenei Iroda között; az emlékév osztrák internetes oldala mellett már a magyar honlap is böngészhető - hangzott el a Haydn-évről tartott szerdai budapesti sajtótájékoztatón, az MTA Zenetudományi Intézetében.
Korábban
Mint azt Erdődy Orsolya, a Hungarofest Kht. keretében működő Klassz Zenei Iroda vezetője elmondta, a magyarországi programsorozat A teremtés című Haydn-oratórium előadásával indul a Művészetek Palotájában, a Londoni Filharmonikus Zenekart és Kórust Fischer Ádám vezényli a január 1-jei hangversenyen. A magyar karmester, az Osztrák-Magyar Haydn Zenekar alapítója Kismartonban (Eisenstadtban) és Fertőd-Eszterházán is kiemelkedő művésze az eseményeknek - jegyezte meg Fischer Ádám munkáját méltatva Helmut Bieler, az osztrák tartomány kulturális tanácsosa.
Május 31-én, Haydn halálának 200. évfordulóján mindkét autentikus helyszínen elhangzik A teremtés című oratórium. De nemcsak Kismartonban és Fertőd-Eszterházán, hanem a világ számos más pontján is hallhatja a híres Haydn-művet a közönség, hiszen az osztrák fél kezdeményezésére az oratórium címére utalva World Creation Day-jé nyilvánították az évfordulót - fűzte hozzá Erdődy Orsolya. Tájékoztatása szerint Magyarország is csatlakozott a kezdeményezéshez, így a budapesti Zeneakadémia mellett Esztergomban, Sopronban, Balatonfüreden és Pécsett is megszólal az oratórium. A Haydn-év szerdától elérhető magyar honlapján (www.haydn-2009.hu) további előadók regisztrációját is várja a Klassz Zenei Iroda.
Május 29. és 31. között az MR Bartók Rádió az Osztrák Haydn Ünnepi Játékokkal közös fesztivált rendez Eszterházán, a koncerteket - mivel a European Broadcasting Union több állomása is közvetíti - mintegy 120 millióan hallgatják majd - hangsúlyozta Erdődy Orsolya. Lesznek magyar programok az ország határain kívül is, a magyar kulturális intézetek ugyanis több európai nagyvárosban készülnek az emlékévre. Mint azt Csák Ferenc, az Oktatási és Kulturális Minisztérium államtitkára elmondta, a szaktárca által biztosított 400 millió forintos támogatási keretből mintegy 15 millió forintot különítettek el arra, hogy a magyar kulturális intézetek Berlinben, Londonban, Prágában, Pozsonyban, Sepsiszentgyörgyön és Belgiumban is szervezzenek a nagy zeneszerzőre emlékező eseményeket.
Helmut Bieler tanácsos ismételten kiemelte, hogy Ausztriában 10 millió eurót (mintegy 2,6 milliárd forintot) fordítanak az ünnepségekre. E keret egy része az osztrák-magyar pr- és marketing-együttműködésre költhető. Az együttműködés keretében a közös programok mellett például mindkét országban hirdetik a másik fél rendezvényeit, valamint árulnak jegyeket mindkét országban megrendezett eseményekre. Az emlékév programfüzete mindkét országban kétnyelvű, és mindkét honlap tartalma is olvasható - a "kötelező" angol mellett - magyar és német nyelven egyaránt.
Egy hónappal ezelőtt Kismartonban Helmut Bieler átadott Csák Ferencnek egy különleges értékű Haydn-partitúrát: az Armida kottáját a Magyar Nemzeti Múzeum egy kiállításához kölcsönzi az osztrák fél. A szerdai sajtótájékoztatón az államtitkár Bieler tanácsosnak viszonzásképp átnyújtotta Haydn Búcsúszimfóniájának az Országos Széchényi Könyvtárban őrzött partitúráját, amelyet Kismartonban állítanak majd ki.
Tallián Tibor, a sajtótájékoztatónak helyet adó MTA Zenetudományi Intézetének igazgatója beszámolt arról, hogy nemzetközi zenetudományi konferenciát és Haydn-kiállítást is rendeznek majd május 27. és 30. között az intézet budai palotájában, amelyet a tanácskozás kezdetére a Magyar Tudományos Akadémia 120 millió forintos költséggel technikailag felújíttat.
Joseph Haydn osztrák zeneszerző, a zeneirodalom egyik legtermékenyebb alkotója 1732. március 31-én született Rohrauban. 1759 és 1761 között Morzin gróf házi zenekarának igazgatójaként dolgozott, majd Esterházy Pál Antal herceg szerződtette másodkarmesternek Kismartonba, ahol 1766-ban első karmester lett. 1769-ben a zenekar a Fertő-tó közelében lévő eszterházai (a mai fertődi) kastélyba települt. 1790-ben az együttest feloszlatták, de Haydn karmesteri rangja megmaradt és évi nyugdíjat biztosítottak számára. A mester Bécsbe költözött, majd eleget téve a többszöri meghívásoknak, Londonba utazott, ahol óriási ünneplésben részesült. A 12 londoni szimfóniával művészi fejlődésének csúcsára ért. 65 éves korában írta meg A teremtés és Az évszakok című oratóriumait, s ebből az időből származik hat ünnepi miséje is. Haydn 1809. május 31-én hunyt el Bécsben, de a kismartoni kápolnában nyugszik.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- 20:20
- A kommunizmus sem tudott megálljt parancsolni a Divatcsarnok sikerének 19:05
- Az utolsó szamuráj csak a világháború után harminc évvel tette le a fegyvert 09:49
- Számos új információval gazdagodtunk a Holdról a Luna–1 űrszondának köszönhetően 09:05
- Szülei papnak szánták, ő orvos akart lenni, aztán mérnök lett, végül drámaíró tegnap
- 10 tény a whiskyről tegnap
- Stabilizálta a gazdaságot a pengő bevezetése tegnap
- Az ókorból ered a titkozatos déli kontinens gondolata, de csak 18. században cáfolták meg tegnap