Az Akadémiára kerül a pszichiátriai múzeum gyűjteménye
2008. október 15. 15:48 MTI
Az egészségügyi tárca fontosnak tartja, hogy a tavaly bezárt Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) muzeális értékű gyűjteménye megfelelő körülmények között és méltó helyen legyen elhelyezve - hangsúlyozta Székely Tamás egészségügyi miniszter.
A kollekciót Selig Árpád pszichiáter alapította az 1920-as években, amikor a "Lipót" másodorvosaként betegei alkotásait kezdte el gyűjteni. A mintegy ezer műtárgy egy része az intézetben kezelt művészektől származik, a gyűjteményben megtalálható Nemes Lampérth József Párizsban készült tusrajza, Zórád Géza néhány vászna, Pál István, Bártfay József Árpád művei. A "Lipót" lakója volt nyolc éven át Gulácsy Lajos is, ám a festőművésznek ekkor már annyira súlyos volt az állapota, hogy nemigen alkotott, a gyűjtemény így csupán a kórrajzát őrzi.
Az alkotók többsége azonban amatőr volt, akik spontán, öngyógyító módon jelenítették meg látomásaikat, a művészetterápiát ugyanis csupán a múlt század 60-70-es éveiben kezdték el alkalmazni. A művekhez orvostörténeti emlékek és dokumentumok is kapcsolódnak. A gyűjtemény az Akadémia tulajdonába kerül, kezelője pedig az MTA Művészettörténeti Kutatóintézete lesz. Az anyag megfelelő kezelését és tudományos feltárását egy nemzetközi interdiszciplináris tanács felügyeli majd. "Kiemelt szempont volt a gyűjtemény hozzáférhetősége, látogathatósága és kutathatósága, illetve az adatvédelmi szabályok maximális betartása" - emelte ki Székely Tamás.
A miniszter ismertetése szerint a nyár folyamán született meg a megállapodás Pálinkás Józseffel, az MTA elnökével. A tárca a muzeális tárgyak elhelyezéséhez egyszeri, 10 millió forintos támogatást biztosított, a gyűjtemény átadása már megtörtént. Pálinkás József rámutatott arra: az MTA mint közfeladatokat ellátó intézmény vállalja a tudományos és művészeti szempontból értékes gyűjtemények kezelését, bemutatását és kutathatóvá tételét. "Az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetben kezeltek olyan művészeket, kiknek alkotásai megtalálhatók más gyűjteményekben is. Egyrészt ilyen értelemben értékes ez a magyar művészet részét képező gyűjtemény. Másrészt olyan alkotásokról van szó, amelyek a betegek kezelésének során, a terápia részeként születtek." Hozzáfűzte: a gyűjteményt a Teréz körúti Batthyány-palotában (Teréz körút 13.) kialakított múzeumban helyezi el az Akadémia. A kiállítás ez év végétől - a jövő év elejétől lesz látogatható.
Beke László, az MTA Művészettörténeti Kutatóintézetének igazgatója elmondta, hogy november 4-én a magyar tudomány ünnepe kiemelt rendezvényeként kerül sor arra a nemzetközi szimpóziumra, amely a művészet és pszichiátria együttműködését kívánja előmozdítani. A konferencián, amelyet a Magyar Nemzeti Galéria Art Brut című kiállítása kapcsán szervez a Művészettörténeti Kutatóintézet, szó esik majd a pszichiátriai múzeum gyűjteményéről is, különösen olyan szempontból, hogy hány tudományágat érdekelhetnek ezek a művek.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Kertész Mihálynak köszönhetjük a Casablancát, a világ egyik legmeghatóbb romantikus filmjét 09:50
- Szoknyával a politikában - megjelent a Múlt-kor téli száma 09:20
- Féllábbal is a színpad sztárja maradt 08:20
- Kölcsönös bizalmatlanság jellemezte az antikomitern paktum aláíróit tegnap
- „Dzsingisz nem volt megátalkodott fickó, csak rossz volt a sajtója” tegnap
- 10 érdekes tény a csók kultúrális történetéről tegnap
- Nem volt esélye, hogy bármire is vigye, végül kétszer lett az USA elnöke tegnap
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert tegnap