2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Kiszámolták a román nemzeti egység árát

2006. október 26. 13:15

Érdekes spekuláció vagy valós alternatíva

A Molotov-Ribbentrop paktum alapján a Szovjetunió 1940 nyarán megszállta a területet (Bukovina északi felével együtt), ám azt a németek keleti hadjáratához csatlakozó románok hamarosan - igaz csak néhány évre - visszafoglalták. A második világháborút követően helyreállították a szovjet fennhatóságot, de Moldova határai módosultak - Észak-Bukovinát és a déli, tengerparti területeket Ukrajnához csatolták, miközben a Szovjet Szocialista Köztársaságként újjáalakított Moldovát kiegészítették a Dnyeszteren túli területsávval.

A szovjet időszakban tovább nőtt a távolság a románok és a moldovaiak között. A cirill betűs írásmód használata, a nyelvi különbségek és a moldovai helyi sajátosságok kihangsúlyozása, valamint a történelem célzatos oktatása következtében folytatódott a XIX. században megkezdődött szétfejlődés. Ezt erőteljesen támogatták felülről - a moldáv nemzet és a moldáv nyelv fogalmának erőltetésével. Így - noha a Szovjetunió felbomlásával Moldovában is megerősödtek a Romániával való egyesülés hívei (bevezették a latin ábécét és a román nemzeti színeket is, kiegészítve Moldva hagyományos jelképével, a bölényfejjel), a román-moldovai egyesülés mégsem következett be. Moldova ehelyett 1991-ben a Független Államok Közösségéhez csatlakozott, az ország függetlenségét pedig egy 1994-es népszavazás is megerősítette.

A moldáv nemzettudat alakulása továbbra is zajlik, elkészült egy moldáv-román szótár is, és nemrég az iskolákban is ún. "integrált történelemmel" helyettesítették az eddig "a románok történeteként" oktatott történelmet. Romániával - többek közt az eltérő nemzetkoncepciók miatt is - meglehetősen kiegyensúlyozatlan az ország viszonya, a moldovai politikai elit gyakran expanzionizmussal vádolja Romániát. Moldova ugyanakkor 1990 óta válságövezetnek számít a szakadár Dnyesztermenti Köztársaság (Transznisztria), illetve a türk eredetű, keresztény vallású gagauzok nemzeti törekvései miatt. Ám míg Gagauzia kérdését sikerült rendezni - autonómia megadásával - a Moszkva és Kijev támogatását is élvező Transznisztria kérdése továbbra is nyitott maradt.

Jelenleg tehát úgy tűnik, hogy a Cotidianul szerzőinek összeállítása csak egy érdekes spekuláció marad, és a román nemzeti egység híveinek továbbra is türelmesnek kell lenniük, amíg Moldova is csatlakozik az Európai Unióhoz.

Zahorán Csaba - Terra Recognita Alapítvány

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár