Kiszámolták a román nemzeti egység árát
2006. október 26. 13:15
Korábban
Zaklatott történelmi örökséggel
Moldova és Románia ellentmondásokkal teli viszonya a két ország meglehetősen összetett történelmében gyökerezik. A középkori Moldvai Fejedelemség még a XIV. század második felében alakult meg a Kárpátok keleti előterében, majd a magyar királyok befolyása alól önállósulva keleti irányban terjeszkedett. A XV. századra a moldvai uralkodók egészen a Dnyeszterig és a Fekete-tengerig terjesztették ki fennhatóságukat, és sokáig sikeresen egyensúlyoztak a magyar, lengyel, majd török hatalmi törekvések között.
Noha Moldva a XVI. századra a Török Birodalom vazallusává vált, és elveszítette tengerparti területeit, évszázadokon át ellenőrizte a Keleti-Kárpátok és a Dnyeszter közötti régiót. A XVIII. század vége felé a török fenyegetést a szorosok felé irányuló orosz terjeszkedés váltotta fel, igaz, az első komolyabb területi veszteség osztrák részről érte a fejedelemséget: az 1768-1774-es orosz-török háborút követően 1775-ben kénytelen volt átengedni a Habsburgoknak Felső-Moldvát, a későbbi Bukovinát.
Néhány évtizedre rá még súlyosabb csonkítás következett - az 1812-es - egy újabb orosz-török háborút lezáró - bukaresti békével az Orosz Birodalom megszerezte Moldva keleti felét, a Prut és a Dnyeszter közötti területet. Ennek az eseménynek a következményei máig meghatározzák a térség viszonyait. A tartomány - a kezdeti időszak önkormányzatának felszámolása után - egyre inkább integrálódott Oroszországba, az asszimiláció főképp az elit szintjén éreztette hatását. A városokban többségbe kerültek az oroszok (és a zsidók), a XIX. század végére Besszarábia lakosságának csak kevesebb, mint a fele volt román nemzetiségű. Ennél döntőbb volt azonban az identitásbeli különbségek növekedése.
A román hadsereg átkel a Pruton, hogy felszabadítsa Besszarábiát, 1941 |
Miközben a két dunai fejedelemségben és Erdélyben a XIX. század folyamán kialakult a modern román nemzettudat, a Pruton túli Moldvában erre nem került sor, ott megmaradt a moldvaiak hagyományos, regionális identitása. Noha 1918-ban Chisinauba bevonultak a román csapatok, és a tartomány az első világháborút követően létrejövő Nagy-Románia részévé vált, Bukarest centralizáló törekvései szembekerültek a moldvaiak autonómia-igényeivel. A kérdést bonyolította, hogy a Szovjetunió nem mondott le Besszarábiáról, a húszas években a Dnyeszter bal partján megalakították a részben románok-moldávok lakta Moldáviai Autonóm Szovjet Szocialista Köztársaságot Chisinau-val, mint "ideiglenesen megszállt fővárossal".
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nácik
- A Sztálin elleni harcra buzdított Andrej Vlaszov, de Hitler bizalmát nem nyerte el
- A rossz időjárási viszonyok mentették meg Hitler életét
- Versenyeztek a nagyhatalmak a német tudósokért a 2. világháború után
- Családját is feláldozta a propaganda mestere, Joseph Goebbels
- Titkos diplomáciai küldetésben is részt vett a háború alatt Szent-Györgyi Albert
- Még az akasztófa árnyékában is tagadta bűnösségét Hermann Göring
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.