10 tény a Notre-Dame-ról
2019. május 15. 08:26 Múlt-kor
Az antimonarchista és egyházellenes forradalmárok 1793-ban 28 bibliai király szobrát is eltávolították a dóm homlokzatáról, majd levágták a szobrok fejét.
Korábban
1. A gótikus építészet egyik gyöngyszeme, a párizsi Notre-Dame-székesegyház 2019. április 15-én súlyosan megrongálódott. A tűzvész felemésztette a katedrális tetőszerkezetét, amelynek megépítéséhez nagyjából 5000 tölgyfát használtak fel, közülük a legöregebbek a 13. századból származtak.
2. A Szűz Mária tiszteletére emelt Notre-Dame építése 1163-ban kezdődött és csaknem kétszáz évig, 1345-ig tartott.
3. A katedrális komoly károkat szenvedett a francia forradalom alatt. 1793-ban antiklerikális és királyellenes tömegek kifosztották és megszentségtelenítették. A hívők még a miséket sem tarthatták meg a templomban, amely az imák helyett az Értelem kultusza nevezetű, vallásellenes ünnepségnek is otthont adott.
4. Az antimonarchista és egyházellenes forradalmárok 1793-ban 28 bibliai király szobrát is eltávolították a dóm homlokzatáról, majd levágták a szobrok fejét.
5. Bonaparte Napóleon a katedrális egyik megmentőjének tekinthető. A becsvágyó korzikai úgy határozott, hogy az erősen leharcolt állapotban lévő Notre-Dame-ban teszi fejére a császári koronát. A jeles esemény, amelyre 1804-ben került sor, ráirányította az emberek figyelmét a lepusztult dómra.
6. A francia nemzet Victor Hugo 1831-ben megjelent, „A párizsi Notre-Dame” című regényének köszönhetően zárta örökre szívébe a katedrálist. A történet, amelynek központjában a Notre-Dame-székesegyház és a púpos, szörnyszülött harangozó Quasimodo tragikus szerelmi sorsa áll, hatalmas sikert aratott az olvasók körében és nagyban hozzájárult a templom felújítási munkálatainak megkezdéséhez.
7. Bár a kimérák, a Notre-Dame démonszerű kőszörnyei középkori hangulatot árasztanak, a szobrok a 19. század közepén, a katedrális restaurációja során készültek.
8. Az angolok ellen a százéves háborúban harcoló legendás francia hősnőt, Jeanne d’Arc-ot a katedrálisban avatták boldoggá 1909-ben. Csaknem ötszáz évvel korábban a Jeanne d’Arc anyja, Isabelle Romée ugyanitt szólalt fel a lánya ügyében indított fellebbezési tárgyaláson, követelvén a Jeanne d’Arc ellen felhozott eretnekség vádjának eltörlését.
9. A katedrális 69 méter magas tornyai 1889-ig, az Eiffel-torony megépítéséig, Párizs legmagasabb építményei voltak.
10. A Notre-Dame 8000 sípból álló orgonája a világ legnagyobb orgonái közé tartozik. A gigantikus hangszert kezelő zenészt mindig Franciaország legmeghatározóbb orgonistái közül választják és volt, aki egészen haláláig birtokolta a megtisztelő címet. Louis Vierne főorgonista egy, a katedrálisban általa adott orgonahangverseny alatt hunyt el 1937-ben.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
20. Az 1956-os forradalom Magyarországon
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- A mesterek győzték le a tanítványokat a melbourne-i medencében 1956-ban
- Az elsöprő túlerővel szemben sem adták fel a harcot a magyar felkelők 1956-ban
- Kegyetlen megtorlás követte a reményekkel teli forradalmat
- Eredetileg orvosnak tanult Maléter Pál, az 1956-os forradalom honvédelmi minisztere
- A náci hadigépezet megtörése után az 56-os forradalom leverése is Zsukov marsallra várt
- Így működött a kádári megtorló gépezet
- Az utolsó szamuráj csak a világháború után harminc évvel tette le a fegyvert 09:49
- Számos új információval gazdagodtunk a Holdról a Luna–1 űrszondának köszönhetően 09:05
- Szülei papnak szánták, ő orvos akart lenni, aztán mérnök lett, végül drámaíró tegnap
- 10 tény a whiskyről tegnap
- Stabilizálta a gazdaságot a pengő bevezetése tegnap
- Az ókorból ered a titkozatos déli kontinens gondolata, de csak 18. században cáfolták meg tegnap
- Képek a telefon hajnaláról tegnap
- A kétarcú Janus istent ünnepelték január elején a rómaiak tegnap