10 tény a házasság történetéről
2019. április 10. 08:32 Múlt-kor
A házasság szentesítéséhez a kora középkori Európában kezdetben nem kellett pap. A fiatal párok kocsmákban, otthonukban, útkereszteződések mentén, barátaik lakhelyén vagy éppen az ágyban fogadtak örök hűséget egymásnak.
Korábban
1. A házasság szentesítéséhez a kora középkori Európában kezdetben nem kellett pap. A fiatal párok kocsmákban, otthonukban, útkereszteződések mentén, barátaik lakhelyén vagy éppen az ágyban fogadtak örök hűséget egymásnak.
2. Amíg az Ótestamentumban számtalan példa van a poligámiára, az Újszövetségben már elítélendő dolog a többnejűség. A kettős házasság intézményét pedig hivatalosan a 4. század elején tiltották be a keresztény Rómában.
3. A katolikus egyház, a IV. lateráni zsinaton 1215-ben hozott rendelkezésével előírta a házasságok előzetes kihirdetését a templomokban.
4. A katolikus egyház az 1563-ban kiadott Tametsi-dekrétummal tovább szabályozta a házasságkötést, amelynek szentesítéséhez legalább az egyik fél lakóhelye szerinti plébánosára és két tanú jelenlétére is szükség volt.

5. Jegygyűrűt már az ősi egyiptomiak is használtak, akik a körre mint az örökkévalóság szimbólumára tekintettek. A dupla karikagyűrűs gyakorlat, amikor a vőlegény és a menyasszony ujjára is felkerül egy-egy gyűrű, a második világháború után az Amerikai Egyesült Államokból terjedt el a nyugati kultúrában.
6. A menyasszony esküvői csokra a középkorban és a kora újkorban virágok helyett inkább fűszer- és gyógynövényeket tartalmazott, mint például rozmaringot, kaprot, fokhagymát. Az intenzív illatú növényekkel a gonosz szellemeket próbálták elűzni.
7. A középkori Európában az egyház minden pubertás kort elérő gyermeknek engedélyezte a házasságot. Ez a lányoknál 12, míg a fiúknál a 14 éves életkort jelentette.
8. A kora újkori brit gyarmat, Massachusetts a polgári házasságok élharcosa volt, mivel a kolónián már 1639-ben megjelentek a házassági szerződések.
9. A 16 -17. századi Angliában az esküvők egyik kulináris csúcspontja a menyasszony pitéje (bride’s pie) volt. A megjelenést és az ízeket tekintetbe véve azonban ez a pár száz évvel ezelőtti „süti” nagyon távol állt a modern kori esküvői tortáktól. A pite tulajdonképpen töltött tészta volt, amelynek töltelékét osztrigából, bárányheréből vagy kakastaréjből készítették.
10. A fehér esküvői ruhát Viktória angol királynő népszerűsítette, amikor 1840-ben talpig fehérben állt az oltár elé. A fehér menyasszonyi ruha azonban egészen a második világháború végéig az elit privilégiuma volt.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


nyár
Múlt-kor magazin 2011
- Az örökség
- Akiknek tényleg a Balaton a Riviéra
- A közös kód
- Budapesti olimpiai álmok: az 1955-ös fiaskó históriája
- A Délvidék megszállása 1941-ben
- Nyugdíjvita a rendszerváltás után, avagy pedikűrollóval a határozatdzsungelben
- A Meidzsi-reform bevezetése a feudális Japánban
- Lengyel középiskola Balatonbogláron a második világháború alatt
- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról 20:28
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei 19:03
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban 18:02
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” 16:58
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon 16:05
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt 15:21
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában 14:53
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban 13:57