10 tény a bikaviadalokról
2015. november 26. 14:30
Korábban
1. A Krétán talált 4000 éves, bikával harcoló embereket megörökítő freskók tanúsága szerint a bikaviadal már az ókorban is ismert volt. Szakértők szerint az emberek és bikák közötti harc szokása kezdetleges formájában a római korban jelent meg a mai Spanyolország területén.
2. Az Ibériai-félszigeten a királyok és arisztokraták már a 8. században is előszeretettel küzdöttek lóhátról bikákkal. A spanyol konkvisztádorok a bikaviadalok szokását az Újvilágba is elvitték, így a véres játékok Latin-Amerikában a szórakozás egyik kedvelt formájává váltak.
3. A bikaviadalok manapság ismert formája a 18. század elejéig az arisztokraták szórakozása volt, ekkor azonban V. Fülöp elérte, hogy a pápa megtiltsa, hogy nemesek részt vegyenek a „barbár” viadalon. A bikaviadal innentől vált a közemberek egyik kedvenc szórakozásává.
4. 1726-ban egy Francisco Romero nevű matador volt az első, aki nem a korábban megszokott módon, lóháton, hanem a saját lábán, vörös köpennyel és karddal szállt szembe a bikával.
5. A 18. század leghíresebb matadora, Pedro Romero a feljegyzések szerint 1799-es visszavonulása előtt 5558 bikaviadalon vett részt anélkül, hogy súlyosan megsérült volna.
6. Számos történelmi híresség, többek között Francisco Goya, Ernest Hemingway, Orson Welles és Ava Gardner is a bikaviadalok rajongói közé tartozott.
7. Spanyolországban a matadorok hatalmas sztárnak számítottak. A Manolete néven ismert matador halála után Franco háromnapos nemzeti gyászt rendelt el. A rádiók ezalatt csak gyászdalokat játszottak.
8. A sokak által minden idők legnagyobb matadorának tartott Juan Belmonte (akinek alakját Hemingway is megörökítette műveiben) az anekdota szerint 1962-ban azután lett öngyilkos, hogy orvosa a szivaroktól, a boroktól, és a prostituáltak látogatásától is eltiltotta.
9. A feljegyzések szerint 1700 óta 52 matador vesztette életét bikaviadal során. Az utolsó haláleset 1985-ben történt, amikor José Cubero „Yiyót” szíven döfte egy bika.
10. Volt olyan matador is, aki nem a bika szarvától vesztette életét. José de los Santos 1847-ben a megvadult bikától való félelmében a saját kardjával szúrta keresztül magát, miközben az arénát körülvevő kerítésen menekülni próbált.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
20. Az 1956-os forradalom Magyarországon
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- A mesterek győzték le a tanítványokat a melbourne-i medencében 1956-ban
- Az elsöprő túlerővel szemben sem adták fel a harcot a magyar felkelők 1956-ban
- Kegyetlen megtorlás követte a reményekkel teli forradalmat
- Eredetileg orvosnak tanult Maléter Pál, az 1956-os forradalom honvédelmi minisztere
- A náci hadigépezet megtörése után az 56-os forradalom leverése is Zsukov marsallra várt
- Így működött a kádári megtorló gépezet
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke tegnap
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 2024.11.23.