2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Víz alá kerülhet a török Pompeji

2008. február 26. 10:00

A régészek elkeseredésére rövidesen víz alá kerül a nyugat-törökországi Allianoi ókori fürdőváros, amelyet rendkívül jó állapota miatt már sokszor hasonlítottak Pompejihez.

Ahmet Yaras doktornak és régész csapatának kilenc évre volt szüksége, amíg feltárta a romokat, amelyek Allianoi kincseinek csak kis részét képviselik. Az egykori égei-tengeri fürdővárosnak,  amely az i.sz. 2. században élte virágkorát, ugyanis csak 20 százalékát tárták fel. A kutatóknak azonban nem lesz idejük, hogy fennmaradó 80 százalékot napvilágra hozzák: egy tudományos bizottság 2007 októberében - két korábbi határozatával homlokegyest ellenkezve, az ásatások területének elárasztása mellett döntött.

A Yortanli-gát gyűjtőmedencéjének feltöltése, amelynek segítségével mintegy 8000 hektárnyi mezőgazdasági területet öntöznek majd, és amelynek az építkezése tavaly fejeződött be, már csak hetek kérdése, ami alatt az utolsó műszaki simításokat elvégzik. "Ami a nekem, a tudósnak a legjobban fáj, az az, hogy örökre eltűnnek ezek a romok, anélkül, hogy valamennyi kincsüket megismerhetnénk" - mondta Ahmet Yaras, aki február elején utazott az ásatásokhoz, hogy Allianoi néhány barátjával együtt búcsút vegyen tőlük.

"A feltárt 20 százalék segítségével megtudtuk, hogy Allianoiban van a világ legnagyobb és legépebben megmaradt ókori termálfürdője, már csak ezért is óvni kellene ezt a területet" - mondta a kutató. Hozzátette: mintegy négyszáz fém orvosi eszközt is találtak, sokkal többet, mint a világ bármelyik ókori városában. Több tudós osztja kollégája keserűségét, és fájlalja a kivételesnek tartott terület lehetséges elvesztését.

Pierre Chuvin, az ókori Görögország szakértője, az Anatóliai Kutatások Francia Intézetének igazgatója sorolja a régészek útjába állított akadályokat: a kutatás finanszírozásának hirtelen leállítása, az igazgató, Ahmet Yaras menesztése, a tudományos bizottságok szaporodása egészen az óhajtott szakvélemény elhangzásáig. "A török kormányzat igen rosszhiszeműen járt el" - összegezte a francia kutató, - "Attól féltek, hogy az ásatásokat olyan jelentősnek találják, hogy nem lehet majd őket elárasztani" - tette hozzá.

Alsel Tibet régész, a török nagyváros történelmi örökségének védelmére alakult Isztambuli Platform alapítója szerint Allianoi programszerű elpusztítása már csak azért is képtelenség, mivel a gát csak korlátozott ideig fog működni. "A gátat a hordaléklerakódás miatt csak ötven évig használhatják" - fejtette ki. Ha viszont Allianoit konzerválnák, egy második Pompejivé válhatna.

A tudományos közösség utolsó reménye, hogy az Allinoitól 120 kilométerre délnyugatra fekvő Izmir jelentkezni kíván a 2015-ös Világkiállítás megrendezésére. Mivel az égei-tengeri kikötőváros az Expóra az "egészséget mindenki számára" témát választotta, a régészek igyekszenek felkelteni a közvélemény figyelmét, hogy a jelentkezés feltétele a világ egyik legszebb ókori fürdővárosának megóvása legyen.

(Múlt-kor/MTI)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár