Megtalálhatták Leonardo egyik korai vázlatát
2011. április 29. 12:44
Egy az Amadeo Barile és Francesco Gerbino restaurátorok tulajdonában lévő vöröskréta vázlatról művészettörténeti és technikai bizonyítékok alapján gyanítják, hogy azt Leonardo készíthette. A kérdést tisztázó vizsgálatokra azonban még 2012-ig várni kell.
Korábban
Peter Hohenstatt, a Pármai Egyetem művészettörténésze eleinte nem sorolta a művet Leonardo munkái közé, mert a kérdéses vázlat elkészültét 1500 környékére keltezték. Hohenstatt, noha a rajz kidolgozásában szembesült a reneszánsz géniuszra jellemző megoldásokkal, úgy gondolta, hogy azt a mester egyik tanítványa vagy követője készíthette. Hohenstatt már Leonardónak tulajdonította a képet, mikor a technikai vizsgálat kimutatta, hogy a vázlat 1473 körül készülhetett, ugyanis a maestro a kései 1470-es évekig csupán festősegéd volt, ezért tanítványai nem lehettek.
Hohenstatt szerint a vázlat készítője mind a két kezét használta, ahogy azt az alapvetően balkezes Leonardo is tette korai firenzei korszakában egyes művei esetében. Továbbá a vázlat palimpszesztre készült, amin látszanak még az előző vázlat körvonalai, ami egy kutyát vagy egy medvét ábrázolhatott, és Leonardo mindkét állatot tanulmányozta a korai firenzei korszakában. A portré kidolgozásának részletei is a mester más műveit idézik.
Hohenstatt történelmi és művészettörténeti érvei mellett mellett Luigi Capasso, a Gabriele d'Annunzio Egyetem antropológia-professzora technikai bizonyítékokat sorakoztatott fel Leonardo személye mellett. A papír típusa majdnem azonos három 1473-ban készült, és az Uffizi Galériában őrzött Leonardo vázlat papírjának anyagával. Emellett a rajz hátoldalán lévő ragasztóanyag vélhetően nagymértékben megegyezik a mester munkáit tartalmazó Codex Atlanticus 12. kötetének 1033. oldalán lévő enyvvel. Capasso elemezte a vázlat hátoldalán lévő ragasztóanyag kémiai összetételét, de a Codex Atlanticus enyvmintájával való összehasonlítást a Biblioteca Ambrosiana várhatóan csak 2012-ben fogja engedélyezni.
Leonardo számos munkája szóródott szét az elmúlt évszázadok folyamán. Mint ahogy azt a vázlat példája is mutatja, ezek azonosítása rendkívül hosszú és bonyolult folyamat.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2010
- Az aradi vértanúk özvegyei
- Jan van Eyck és a Rózsa-regény
- A végzetes vonzerejű asszony
- Rosszéletű nők kalandjai a szabadságharc idején
- Hová lettek a bűnösök?
- Erős, mint a Bors, avagy az első magyar munkásmozgalmi kalandfilm
- A mélység titka: magyar roncskutatók víz alatti kalandjai Fokvárostól a Balatonig
- Az eredeti Széchenyi az igazi
- Charles Lindbergh pálfordulása a technikai vívmányoktól a környezetvédelemig
- 20:20
- A kommunizmus sem tudott megálljt parancsolni a Divatcsarnok sikerének 19:05
- Az utolsó szamuráj csak a világháború után harminc évvel tette le a fegyvert 09:49
- Számos új információval gazdagodtunk a Holdról a Luna–1 űrszondának köszönhetően 09:05
- Szülei papnak szánták, ő orvos akart lenni, aztán mérnök lett, végül drámaíró tegnap
- 10 tény a whiskyről tegnap
- Stabilizálta a gazdaságot a pengő bevezetése tegnap
- Az ókorból ered a titkozatos déli kontinens gondolata, de csak 18. században cáfolták meg tegnap