Vacsoraversenyek az 1930-as évek Budapestjén
2022. február 27. 07:40 Saly Noémi
1933-ban a Budapesti Vendéglősök Ipartestületében felvetődött, hogy a magyar ipar termékeit propagáló Nemzeti Munkahét elnevezésű rendezvénysorozat keretei között nekik is elő kellene rukkolniuk a tudományukkal. Az év november 3-án Az Est enyhe szarkazmussal jelentette, hogy az érdekképviselet „november 11-től január végéig a fővárosi vendéglők között disznótoros vacsoraversenyt rendez. A rendezőbizottság több mint száz vendéglőst szólított fel, hogy vegyen részt a versenyen. A legnehezebb feladat a zsűrire vár, mert a bizottság tagjainak végig kell enniök mind a száz versenyző vendéglő disznótoros vacsoráját. A győztes szép díjat, a zsűri tagjai alkalmasint gyomorbajt fognak kapni.”
Korábban
A „kiváló szakférfiakból” összeállított zsűri (tagjai sorában Pertik Béla fővárosi főjegyző, Gundel Károly és Magyar Elek újságíró, a Pesti Napló népszerű, Az ínyesmester rovatának gazdája) azért nem halt bele a feladatba: a vetélkedésre végül csak tizennégy vendéglő nevezett be, és a vacsorák között hetek teltek el, volt hát idő a szódabikarbóna- és keserűvízkúrákra.
A versenyzők gondosan összeállított ételsorral, tréfás idézetekkel tarkított menülapokkal és parádés terítéssel várták a vendégeket, akik asztalfoglalást követően szabott áron élvezhették a remek fogásokat. Az érdeklődés karácsony előtt hágott a tetőfokára, amikor a lapok hírül adták: a verseny során egy-egy hurkába tízkoronás aranyat rejtenek, aki megtalálja, azé lesz.
Régi ételek újragondolva régen
Az első vacsora a Rákóczi úti Debrecen étteremben zajlott: orjaleves debreceni csigatésztával, orja ecetes tormával, hurka, kolbász debreceniesen, toroskáposzta, debreceni túrós és diós béles, fonatos, gyümölcs és kávé szerepelt az étlapon. Az Est a „debreceni tündérmesét” más fontos tudnivalókkal is megspékelte: „a terítékre került magyar mangalicák Németh Aladár és Németh Nándor vendéglősök debreceni gazdaságának díszei voltak. Továbbá, hogy leölte Doby István, pörkölte Szedlák Bernát, kiszalonnázta, fűszerezte, kolbászt, hurkát töltötte ifj. Németh András, kisütötte Viktória Ferenc, tésztát gyúrta és sütötte Tomanovics István, terítette Cseh István, pincemester Kazsimir László.” (A Németh család tagjai korábban odahaza, az Arany Bikában bizonyították tökéletes szaktudásukat.)
A verseny rendezője, Somogyi Ottó vendéglős lelkesen magyarázta az újságíróknak, hogy „mi a különbség a debreceni, somogyi, vasmegyei, tolnai, somlói és erdélyi disznótorok között” – adta hírül a Friss Újság. Aki pedig végigette, az megtudta. Az erdélyi változatot a Metropole szálloda éttermében lehetett megkóstolni, ahol a helyi főszakács remekei – a Magyar Hírlap szerint – így sorakoztak: „tüdőrétes leves, amelyet füstölt hússal töltött párolt káposzta követett. Ezután került asztalra az est attrakciója: a májas és véres hurka, sült kolbásszal, s akinek gyomorkapacitása még elég rugalmas volt, az a flekken gyönyöreit is élvezhette. Vargabéles zárta le a pompás vacsorát, amelynek résztvevői könnyű vörös és fehér borral öblögették a zsíros falatokat.”
A teljes cikk a Múlt-kor magazin 2021. téli számában olvasható.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
15. A középkori magyar királyság megteremtése
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Valószínűtlen, hogy csúf külsejű lett volna Könyves Kálmán
- A fogadalmat tett Szent Margit az első férjjelöltjét, a lengyel királyt látni sem óhajtotta
- Férje halála után számos megaláztatást kellett elviselnie Árpád-házi Szent Erzsébetnek
- 10 érdekesség az Árpád-házi királylányokról
- A legenda szerint a tatárdúlástól is imával mentette meg Lengyelországot az aszkéta életű Árpád-házi Szent Kinga
- Nem talált kiutat királysága és alattvalói érdekellentéteiből IV. László
- Apja és fia tevékenysége is árnyékot vetett IV. Béla uralkodói törekvéseire
- Öt trónkövetelő, akinek valóban volt esélye a magyar korona megszerzésére
- Harcokkal és törvényekkel fektette le Szent István az évezredes magyar államiság alapjait
- Az Eiffel-tornyot kétszer is megpróbálták eladni ócskavasnak 09:51
- A hét legismertebb Mária-jelenés szerte a világban 09:05
- A nemzet költője sem tudott segíteni a kiállhatatlan nyelvzsenin tegnap
- 10 tény a Mona Lisáról tegnap
- Ókori eredetű a karácsonyfa-állítás szokása tegnap
- Rejtély, miért tűnt el a krétai civilizáció tegnap
- Amikor karácsony napja tűzszünetet hozott tegnap
- Hatalmas lakomákkal ünnepelték a karácsonyt a középkorban tegnap