Szegény amerikai lányból lett a brit parlament első női képviselője Lady Astor
2024. december 3. 08:20 Múlt-kor
Nancy Witcher Langhorne 1879-ben született az amerikai Virginia államban. 1906-ban, miután első házassága sikertelenül végződött, Angliába költözött, ahol találkozott Waldorf Astorral, a szintén amerikai születésű, de addigra már gazdag és befolyásos, brit arisztokratával. Házasságuk nemcsak társadalmi rangot, hanem politikai lehetőségeket is biztosított Nancy számára. A Langhorne lányból Lady Astor lett, és hamarosan egyedi személyiségével az angol társasági élet középpontjába került.
Lady Astor
Korábban
Lady Nancy Astor nevéhez fűződik a brit politika egyik fontos mérföldkövével, ő volt az első nő, aki ténylegesen helyet foglalt a brit parlamentben. Kivételes személyisége és politikai pályafutása bár korszakalkotó volt, sokszor vitákat is generált. A konzervatív politikusnő élete tele volt ellentmondásokkal, de kétségtelenül olyan hatást gyakorolt a közéletre, amely a mai napig érződik.
Az elit tagja
Waldorf Astor, férje, 1919-ben megörökölte édesapja vikomti címét, amely miatt le kellett mondania alsóházi képviselői helyéről, hogy elfoglalja helyét a felső házban. Lady Astor úgy döntött, hogy indul az üresen maradt helyért a Plymouth Sutton választókerületben. A kampány nem volt könnyű, hiszen a nők politikai szerepvállalása akkoriban még új keletű volt. Az 1918-as törvénymódosítás ugyan lehetővé tette, hogy nők is tagjai legyenek a parlamentnek, de Lady Astor volt az első, aki nem csak választást nyert, de el is foglalta helyet az alsóházban.
Astorék vidéki otthona (Kép forrása: Wikipedia / Daderot / CC BY-SA 3.0)
Parlamenti munkája során a konzervatív értékeket képviselte, és különösen szívügyének tekintette az alkohol elleni küzdelmet, a gyermeknevelés és az oktatás támogatását, valamint a szociális reformokat. Politikai retorikájában gyakran az erkölcsi reformok és a társadalmi igazságosság kérdéseire helyezte a hangsúlyt. Ugyanakkor nézetei gyakran vitákat váltottak ki, egyes kortársai szerint paternalista módon közelítette meg a szociális kérdéseket, míg mások kifogásolták állítólagos elitista attitűdjét.
Erős személyiség
Lady Astor karizmatikus, de gyakran éles nyelvű személyiség volt. Politikai vitáiban nem riadt vissza a csípős megjegyzésektől, és számos anekdota maradt fenn róla. Az egyik legismertebb történet Winston Churchill-lel való szóváltásaihoz kapcsolódik. Egyszer, amikor Lady Astor kijelentette, hogy „Ha a felesége lennék, mérget tennék a kávéjába,” Churchill állítólag így válaszolt: „Ha az én feleségem lenne, meg is innám.”
Másik híres történet szerint egyszer a parlamenti vitában, amikor az egyik férfi képviselő felemlegette, hogy a nők nem elég erősek ahhoz, hogy politikai kérdésekkel foglalkozzanak, Lady Astor higgadtan így felelt: „Ha maguk férfiak lennének olyan erősek, mint ahogy állítják, nem lenne szükség ránk, nőkre, hogy kijavítsuk a hibáikat.”
Ellentmondásos elvek
Lady Astor 25 éven keresztül, egészen 1945-ig képviselte Plymouth Sutton választókerületét. Bár az évek során népszerűsége ingadozott, mindig szilárdan kitartott elvei mellett. Az életútját azonban beárnyékolta néhány vitatott kijelentése, különösen az antiszemitizmussal és a náci Németországgal kapcsolatos megjegyzései, amelyek miatt utólag sokan bírálták. Egyes források szerint Lady Astor magánbeszélgetéseiben antiszemita megjegyzéseket tett, és osztotta azokat az arisztokratikus körökben elterjedt nézeteket, amelyek a zsidókat a társadalmi problémák forrásának tartották.
Nancy az eljegyzése idején, 1906-ban
A náci Németországhoz való hozzáállása szintén ellentmondásos képet mutat. A második világháború előtt több brit arisztokrata, köztük Lady Astor is, hajlott arra, hogy támogassák a megbékélést Adolf Hitler rezsimjével. Lady Astor a „Cliveden Set” nevű csoport tagja volt, amelyet gyakran vádoltak azzal, hogy túlzottan elnézőek a nácizmussal szemben. Ez a csoport főként a háború elkerülésére törekedett, de később sokan a német agresszióval szembeni naivitással vádolták őket.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
16. Reformáció és katolikus megújulás
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Színlelt emberrablás mentette meg Luther életét a birodalmi átok kimondása után
- A leves, amely megállított egy háborút
- Saját pénzén, pápai elismerés nélkül alapította meg egyetemét Pázmány Péter
- A kapitalizmus fejlődéséhez is hozzájárultak Kálvin János tanai
- Luther Mártont majdnem agyonütötte egy villám, megfogadta, ha túléli, szerzetesnek áll
- Eleinte nem akart egyházszakadást, később már Antikrisztusnak nevezte a pápát Luther
- A társadalmi homogenizáció véres eszköze – így született az inkvizíció
- Angyalok vagy egy trágyadomb miatt élhették túl a zuhanást a prágai defenesztráció áldozatai?
- Csak híveket akartak toborozni az egyházak a boszorkányüldözéssel?
- 10 kivégzés, ami nagyon félresikerült 19:06
- Csupán néhány dollárral a zsebében érkezett meg az Egyesült Államokba Galamb József 17:05
- Sport és diplomácia: Fülöp herceg látogatása Magyarországon 16:05
- SZAVAZZ A LIGETBUDAPEST.HU-RA AZ „ÉV HONLAPJA" PÁLYÁZATON! 15:10
- A hímzett kárpit, ami Hódító Vilmos dicsőségét hirdeti 14:20
- Több ezer ember vesztét okozta a londoni szmogfelhő 13:20
- A karhatalmi egyenruhásokat is megbénította az 1956-os budapesti nőtüntetés résztvevőinek bátorsága 09:50
- 11 napra tűnt el nyomtalanul a krimi koronázatlan királynője, Agatha Christie tegnap