Mi köze volt Robert F. Kennedy meggyilkolásának a Scooby-Doo rajzfilmekhez?
2020. május 14. 18:49 Múlt-kor
Korábban
Politikai válságból morális pánik
Nem véletlenül 1968 márciusa jelentette a nagy fordulópontot a médiában látható erőszak hatásaival kapcsolatos vélemények hangosabbá válásában: egyre jobban előtérbe került a hírműsorokban mind a vietnami háború, mind az ellene rendezett tüntetések. Áprilisban Martin Luther King meggyilkolásával zavargások is kezdődtek országszerte, a válság egyre súlyosbodni látszott.
Ahogy Charles Kaiser történész fogalmazott: „Feltalálása óta először a televízió lehetővé tette, hogy az anarchia bekövetkeztének esélye valódinak érződjön Amerikában.”
Az elnökjelölt-aspiráns, volt igazságügyminiszter Robert F. Kennedy júniusi megölése volt azonban az az esemény, amely csaknem egy évtizedre száműzte az erőszakot a szombat reggeli rajzfilmekből.
Kennedy politikai identitásának jókora részét tette ki családbarátsága – feleségével, Ethellel 11 gyermeket neveltek, és régóta az élvonalában voltak minden gyermekeket segítő kezdeményezésnek.
A gyermekéhezés és a gyermekszegénység elleni küzdelme mellett igazságügyminiszterként a gyermekeknek szánt tévéműsorok „hatalmas pusztaságát” is igyekezett feljavítani a tömegmédia felügyeleti szervével, a Szövetségi Távközlési Bizottsággal karöltve.
Néhány órával a június 5-ei merényletet követően Lyndon Johnson elnök bejelentette az erőszak okait és megelőzését vizsgáló országos bizottság felállását, és a szülői civil szervezetek is érezték, hogy ideje cselekedniük – a morális pánik teljességgel eluralta a napi politikát.
Még Kennedy egykori ellenfelei is beálltak eme új hullám mögé, és a Kennedy nevében, illetve a gyermekek érdekében hozott médiaszabályozásokat pártvonalaktól függetlenül széles körben támogatták.
Nem csupán a nagypolitika látta meg a lehetőséget: a McCall’s című népszerű női magazin lapjain a National Parent Teacher Association (Országos Szülői és Tanári Egyesület) lépésről lépésre felsorolta a lehetőségeket, a televíziócsatornák lakossági presszionálására, a Christian Science Monitor nevű nonprofit hírlap pedig júliusban olyan tanulmánnyal állt elő, amelyben egyetlen délelőttnyi gyermekműsorban 162 erőszakos cselekedetet rögzítettek, tovább tüzelve a tartalomszabályozást követelőket.
Az 1968 nyári morális pánik cselekvésre késztette a műsorsugárzókat: bejelentették a tudományos-fantasztikus kalandműsoroktól való eltávolodást, és ismét a humor felé fordultak gyermekműsoraikban.
Az elkövetkező évadra szánt rajzfilmévadok azonban már a gyártás különböző fázisaiban voltak ekkor, így egészében levenni őket a műsorról nem lehetett – jórészükbe előre jelentős összegeket fektettek, helyettesítésükre pedig nem lehetett ennyire gyorsan más tartalmat előállítani.
Bár a rajzfilmkészítés ekkoriban viszonylag folyamat volt (többnyire négy-hat hónapra volt szükség az ötlet felvetésétől a kész termék adásba kerüléséig), számos szerződés is kötötte a csatornákat, amelyeket nem mondhattak le egykönnyen.
1968 őszén tehát még bőven akadt még számos akció-kaland rajzfilmműsor szombat reggelenként, közben azonban a Hanna-Barbera a CBS számára elkezdte az irányváltó sorozat kifejlesztését – ennek lett végül a címe Scooby-Doo, merre vagy?, és az 1969-1970-es televíziós évadban kezdte meg máig tartó diadalmenetét.
Scooby-Doo és társai kalandjai továbbra is szolgáltattak izgalmat, kalandot és akciót a gyermekek számára, azonban a szereplők egyike sincs soha valódi veszélyben. Sem szuperhősök, sem mindenek felett álló gonosztevők nincsenek: négy kamasz és kutyájuk képes minden rejtélyes, félelmetes ügyet felgöngyölíteni a józan paraszti ész alkalmazásával. Két fontos tanulsággal is szolgálnak a célközönségnek: a valódi szörnyetegek mindig emberek, és intelligenciával mindig legyőzhetők.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
11. A kiegyezéshez vezető út, a kiegyezés tartalma és értékelése
IV. Politikai berendezkedések a modern korban
- Véreskezű zsarnokból Ferenc Jóska – hét évtized „a birodalom első hivatalnokaként”
- A Magyarországgal való kiegyezés felé mozdította el Bécset a königgrätzi vereség
- Külpolitikai kudarcok kényszerítették Bécset a Kiegyezésre
- Deák Ferenc tollba mondta a húsvéti cikket, hogy kézírását se ismerjék fel
- Ferenc József is fogadta az 1849-ben jelképesen felakasztott Andrássyt
- 10 tény a dualizmus kori Magyarországról
- Egyenes út vezetett a kiegyezéstől Trianonig? – az 1867. évi alku 150 év távlatából
- Kossuth a bukás biztosítékát, mások az ország aranykorát látták a Kiegyezésben
- Megoldódott Sisi koronázási fotóinak rejtélye
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap