Jézus mára eltűnt lábai is megtekinthetők Leonardo da Vinci festményének digitalizált másán
2020. június 19. 17:27 Múlt-kor
Leonardo da Vinci egyik leghíresebb alkotása, Az utolsó vacsora főszereplője, Jézus Krisztus lábai is láthatóvá váltak gigapixeles részletességgel a brit Királyi Művészeti Akadémia és a Google együttműködésének köszönhetően.
Korábban
Az akadémia a legújabb résztvevője a Google techvállalat Arts & Culture nevű programjának, amely a világ legnevesebb intézményeinek gyűjteményeiből hozza az internet segítségével testközelbe a lenyűgöző alkotásokat.
A most digitalizált művek közt van a reneszánsz mester két tanítványa, Giampietrino és Giovanni Antonio Boltraffio által közösen olajra és vászonra vitt másolata Leonardo híres falfestményének.
Az eredeti falfestmény a milánói Santa Maria delle Grazie-templomban található, és az évszázadok során rengeteget károsodott, részletességéből igen sokat veszített.
E részletek azonban megtalálhatók a tanítványok által készített olajfestményen, köztük Jézus lábai is, amelyek 1652-ben tűntek el, miután egy ajtójáratot vágtak a fal azon szakaszába, ahol elhelyezkedtek.
„A Királyi Akadémia híres arról, hogy kísérletező kedvű, vendégszerető, és egészében modern intézmény a világ minden műkedvelője számára” – mondta el a Google Arts & Culture vezetője, Luisella Mazza. „Habár nem tudjuk személyesen meglátogatni, átélhetjük a világ bármely pontjáról.”
„Azáltal, hogy a világhálóra visszük anyagaikat, a Google Arts & Culture lehetővé teszi a felhasználóknak, hogy a színfalak mögé tekintve láthassák azt a rengeteg tevékenységet, amely ebben az innovatív és kiemelkedő intézményben zajlik” – tette hozzá.
Az online kiállítás több mint 230 fotót és videófelvételt tartalmaz, köztük 24 olyan műremeket, amelyeket rendkívül nagy részletességgel digitalizáltak a techóriás Art Camera nevű rendszerével, amely a legapróbb részleteket is képes megörökíteni.
A kiemelt művek közé tartozik John Constable angol romantikus festő Az ugrató ló című, 1825-ben készült romantikus olajfestménye, az Akadémia egyik alapítója, Mary Moser 1780 körül készült, Tavasz című csendélete, illetve az Akadémia egykori elnöke, Joshua Reynolds egyik önarcképe is.
A Google Utcakép programja segítségével a közönség 17 valós helyszínt járhat be az Akadémián belül, köztük a gyűjteménygalériát, a könyvtárat és a nagyelőadót, továbbá nyolc virtuális túrán is részt vehetnek.
Az érdeklődők ezeken túl 30 digitális „történeten” keresztül tudhatnak meg többet az akadémia gazdag múltjáról, többek közt olyan kevésbé ismert epizódokról, mint Constable és romantikus kollégája, J.M.W. Turner viszálya.
A Google Arts & Culture applikáció felhasználói akár saját otthonukba is elhozhatják a Királyi Akadémia kollekcióját, az Art Projector nevű kivetítő üzemmód segítségével.
„A művészeti galériáknak és múzeumoknak különösen a válságos időkben olyan közösségi tereknek kell lenniük, amelyek ihletet, megnyugvást, szórakozást és vigaszt nyújtanak” – mondta Axel Rüger német művészettörténész, az Akadémia jelenlegi titkára és vezetője. „A Királyi Művészeti Akadémia pontosan ezért létezik 1768 óta.”
„Ilyenkor, amikor ajtóink sajnos zárva tartanak, nagy örömünkre szolgál online folytatni a kulturális javak megosztását, a Google Arts & Culture-on keresztül. A digitális kiállítás itt tekinthető meg.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
1956
- Medencében vettek revansot a magyar vizilabdázók a forradalom leveréséért
- A karhatalmi egyenruhásokat is megbénította az 1956-os budapesti nőtüntetés résztvevőinek bátorsága
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila
- Gerillaharcot vívtak a mecseki láthatatlanok a szovjetek ellen
- Kádárék közönséges bűnözőknek igyekeztek beállítani az 1956-os forradalom résztvevőit
- Három napot kért Konyev marsall a magyar forradalom leverésére
- Nagy-Britannia és Franciaország is elvesztette nagyhatalmi státuszát a szuezi válság után
- 56-os sajtószemle: miről írtak a lapok a forradalom alatt?
- Forradalmi hétköznapok: utcaképek 56-ban
- Tizhenhét éves korában márt ünnepelt zeneszerző volt Arthur Rubinstein tegnap
- A rettenet színháza - ítéletvégrehajtók a halálnüntetésről tegnap
- Kezdetben újságkihordóként dolgozott Jacky Kirby, az Amerika Kapitány megalkotója tegnap
- Saját készítésű páncéljában is elfogták a hírhedt ausztrál banditát, Ned Kelly-t tegnap
- Mindenkit elvarázsolt, ha énekelni kezdett Édith Piaf, a „kis veréb” 2024.12.19.
- Alois Alzheimer egész életét a segítségnyújtás elve vezérelte 2024.12.19.
- Amíg meg nem küldték unokája levágott fülét, nem fizetett váltságdíjat a Getty család feje 2024.12.19.
- Szokatlanul enyhe ítéletet kaptak a frankhamisítók 2024.12.19.