Hangszigetelt kínzókamrát is berendezett otthonában Chicago legkegyetlenebb uzsorása
2022. december 5. 09:52 Múlt-kor
Az 1960-as években az „Őrült Sam” néven is ismert Samuel DeStefano volt Chicago leghírhedtebb uzsorása. Közeli kapcsolatban állt a város olasz maffiájával, és brutálisan megkínozta azokat az adósait, akik nem fizettek időben – otthona pincéjében ehhez még hangszigetelt kínzókamrát is berendezett. Azonban éppen elmebeteg viselkedése miatt utasította vissza a híres Chicagói Galeri is, hogy a tagjai közé avassa.
„Őrült Sam” DeStefano 1964-ben egy bírósági tárgyaláson, amelyen illegális szavazásért kellett felelnie. DeStefano rendszerint képtelen alakításokkal hívta fel magára a figyelmet a bíróságon.
Korábban
Rázós gyermekkor
Samuel DeStefano 1909. szeptember 13-án született a Chicagótól délnyugatra lévő Streator kisvárosban. Apja és anyja egyaránt Olaszországból érkezett az Egyesült Államokba, és a család nem sokkal Samuel születése után beköltözött Chicago Little Italy (Kis-Olaszország) negyedébe.
A korántsem módos, a szervezett bűnözés által viszont sűrűn behálózott környéken nevelkedve a kis Samuel hamar az utcai bandák világában találta magát.
1927-ben a már éppen nagykorú DeStefanót egy 17 éves lány megerőszakolásáért három év börtönre ítélték. Szabadulása után csatlakozott a hírhedt Negyvenkettes bandához (Forty-Two Gang), amelyet a fiatal Sam Giancana, a Chicagói Galeri (Chicago Outfit) későbbi főnöke vezetett.
A kamaszokból és fiatal felnőttekből álló banda sok szempontból egyfajta toborzóirodaként működött a maffia számára, amely a legelhivatottabb fiatal bűnözők közül válogatta új tagjait.
Miután az 1930-as és 40-es évek folyamán több alkalommal bebörtönözték betörésekben, illetve bankrablásokban való részvételért, 1947-ben DeStefano ismét rács mögé került cukorjegyek hamisításáért (habár az Egyesült Államokban a második világháború miatt bevezetett jegyrendszert 1945 augusztusában szinte egycsapásra megszüntették, a cukor esetében még több éven át fenntartották). E börtönbüntetése alatt megismerkedett Paul Riccával és Louis Campagnával, a Galeri tagjaival.
Ricca a beszámolók szerint megkedvelte DeStefanót, és alaposan kioktatta őt az olasz bűnszervezet magasabb szintű üzelmeiből – köztük az uzsorázásból. Ez volt a maffia egyik legjelentősebb bevételi forrása, mivel az egyébként törvénytisztelő vállalkozók, illetve a már eleve az alvilággal kapcsolatban álló szerencsejátékosok egyaránt gyakran folyamodtak uzsorakölcsönhöz, amikor nem tudták törleszteni szabályosan felvett banki vagy egyéb hiteleiket. A nehéz helyzetbe került embereket a maffia uzsorásai gátlástalanul kihasználták, és szinte minden vagyonukat elvették.
Szabadulása után DeStefano is hasonló vállalkozásba kezdett, és hamar Chicago egyik legsikeresebb uzsorásává vált – módszerei azonban enyhén szólva eltértek a megszokottól.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Egyiptom
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter
- Kalandfilmbe illő módon fedezték fel Tutanhamon sírját
- Nagy-Britannia és Franciaország is elvesztette nagyhatalmi státuszát a szuezi válság után
- Még a nevét is el akarták törölni a vallásreformer fáraónak
- Az örök élet elnyerésének esélyét növelte a luxuscikknek számító Halottak Könyve
- Hollandia régészeti leleteket adott vissza Egyiptomnak
- Három különböző arcot is kapott a rejtélyes körülmények között elhunyt Tutanhamon
- Városonként eltérő teremtésmítoszok jöttek létre az ókori Egyiptomban
- Teljesen el akarták törölni az egyik legnagyobb egyiptomi uralkodó emlékét
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap