El akarták rabolni a brit miniszterelnököt, de ő sörrel kínálta őket, így meggondolták magukat
2018. augusztus 22. 16:03 Múlt-kor
1964 áprilisában Nagy-Britannia konzervatív párti miniszterelnöke, Alec Douglas-Home két potenciális emberrablóval találta magát szemben egy ismerőse lakásán. Hogy elkerülje az elrablást, spontán és utólag igen komikusnak ható ötlete támadt.
Korábban
Első lépésként sörrel kínálta meg a két férfit. Ez jó kiindulópont volt, tekintve, hogy mindketten az Aberdeeni Egyetem hallgatói voltak. A miniszterelnök emellett azzal viccelődött, hogy ha a két férfi elrabolja, akkor a közelgő választásokon földcsuszamlásszerű győzelmet arat a konzervatív párt. Douglas-Home ötlete működött: a két diák elhagyta a helyszínt, és később vélhetően a munkáspárti jelöltre, Harold Wilsonra való szavazással igyekeztek az országos politikát befolyásolni.
A történet először 2001-ben került nyilvánosságra, amikor Quintin Hogg, Hailsham lordja – aki Edward Heath és Margaret Thatcher miniszterelnökségei alatt szolgált lordkancellárként – elhunyt, és kódolva írt naplóit lefordította a kormányzati kommunikációs központ, a GCHQ. A kérdéses naplóbejegyzés 1977. január 9-i keltezésű, és leírja, hogy Douglas-Home elmesélte Hailshamnek és néhány másik személynek a történetet a skóciai Birkhillben, egy lövészet alkalmával.
Hailsham naplóbejegyzése szerint Douglas-Home éppen John és Priscilla Buchan, Tweedsmuir bárója és bárónéja házában szállt meg, ahol azonban nem volt hely a miniszterelnök testőre számára. Egy este, amikor Douglas-Home egyedül maradt a házban, tökéletes alkalom nyílt az emberrablásra. A bejegyzés szerint a miniszterelnök azt kérdezte a két férfitól, összepakolhatna-e előbb néhány dolgot. Rablói erre adtak neki tíz percet, Douglas-Home pedig addig megkínálta őket néhány sörrel. Viccelődött is velük: „Gondolom tudják, hogy ha megteszik, a konzervatívok 200-zal vagy 300-zal fogják megnyerni a választást.”
Az emberrablásra végül nem került sor. Ehelyett a Tweedsmuir-házaspár hazaért, a két hallgató pedig értékes zsákmányuk nélkül távozott. A kérdés azonban továbbra is felvetődik: mit akartak az emberrablók a miniszterelnökkel, és miért adták fel ilyen könnyen?
Hailsham naplóbejegyzése szerint a miniszterelnök felismerte a baloldali diákokat, mivel aznap találkozott már velük a skót konzervatív párt, az Unionista Párt kongresszusán. Itt arra kérték, írjon alá egy jótékony célú adománygyűjtést, azzal viccelődve, hogy ha megteszi, nem rabolják el. Douglas-Home eleget tett a kérésnek, és tett egy kisebb adományt. Miután azonban autójával visszatért a Tweedsmuir-házhoz, észrevette, hogy a két diák követte az autót.
Eredeti tervük az volt, hogy balesetet okoznak, megakadályozzák a miniszterelnök menekülését, majd néhány órára egy aberdeeni házba viszik, mielőtt elengednék. Az egyetemisták azonban elbizonytalanodtak, miután a házhoz értek, és az emberrablásból néhány sör és a közelgő választásról szóló vicc lett. Karrierjét féltve a miniszterelnök testőre, miután tudomást szerzett az esetről, azt kérte, tartsák titokban. Amikor a történtekre fény derült 2001-ben, Chris Collins, a Margaret Thatcher Alapítvány történésze elmondta: „Az emberrablásos tréfa az egyik legsúlyosabb megsértése volt a miniszterelnök biztonságának a 20. században, legalábbis amiről tudunk.”
Nem utal semmilyen fennmaradt dokumentum arra, hogy valaha bármiféle vádemelés vagy nyomozás indult volna a két egyetemista ellen. A sors fintora, hogy Douglas-Home elrablása nélkül is számukra kedvezően alakult az 1964-es választás: a konzervatív párt vereséget szenvedett, és Harold Wilson lett az új miniszterelnök.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
1956
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila
- Gerillaharcot vívtak a mecseki láthatatlanok a szovjetek ellen
- Kádárék közönséges bűnözőknek igyekeztek beállítani az 1956-os forradalom résztvevőit
- Három napot kért Konyev marsall a magyar forradalom leverésére
- Nagy-Britannia és Franciaország is elvesztette nagyhatalmi státuszát a szuezi válság után
- 56-os sajtószemle: miről írtak a lapok a forradalom alatt?
- Forradalmi hétköznapok: utcaképek 56-ban
- „Mintha karácsony lenne” – 1956 a hétköznapi emberek szemével
- Élete végéig gyászolta férjét Maléter Pál özvegye
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.