Az szép szabadságra, magyarság javára
2004. október 25. 12:00
A Magyar Nemzeti Múzeum kiállítással emlékezik meg a Bocskai-felkelés kezdetének 400. évfordulójáról, melyet több helyen is emléktábla-avatással köszöntöttek.
A Nemzeti Múzeum kiállítása
2004. október 15 - 2005. február 28-ig látható a Magyar Nemzeti Múzeum új időszaki kiállítása, mellyel a 400 éve Bocskai István (Kolozsvár, 1557. I. 1.-Kassa, 1606. XII. 29.)vezetésével kezdetét vett Habsburg-ellenes magyar felkelésre emlékeznek.
A Bocskai emlékmű |
Részletesebben mutatja be a kiállítás az 1595. évi havasalföldi hadjáratot, melynek során a Báthori Zsigmond és Bocskai István által vezetett erdélyi seregek megverték Szinán pasa hadát. Pálffy Miklós (1552-1600) mint alsó-magyarországi főkapitány a tizenöt éves háború magyarországi eseményeiben évről évre jelentős szerepet játszott. Itt látható Pálffy Miklós félvértje, szablyája, egy róla készült metszet és az alsó-ausztriai rendek által Győr visszavételének alkalmából neki ajándékozott serleg. A felkelés közvetlen előzményei közül három látható kiemelve: a fiskális perek, Bethlen Gábor (1580-1629) közvetítésével a törökkel fenntartott kapcsolata, és a meginduló ellenreformáció, melyet elsősorban a kor hitvitairodalmával mutatnak be. A felkelés bemutatásához egy korabeli térkép látható háttérnek, és ezen helyezték el Wilhelm Peter Zimmermann (1589-1630 k.) a felkelés eseményeiről készített rézkarcsorozatát, az 1604. október 15-én lezajlott álmosdi csatától kezdve, a Felvidék behódolásán keresztül, az 1605 májusában Alsó-Ausztriában és Morvaországban folyó portyákig és a Dunántúl elfoglalásáig.
A felkelés egyik emléke Bocskai István vörös selyem zászlaja. Az egyik oldalán egy sárkány által körülölelt Bocskai-címert találunk, felette Bocskai címeinek rövidítése: S. D. G. P. H. T. S. C. (Stephanus Dei Gratia Princeps Hungariae, Transilvaniae, Siculorum Comes) olvasható. A zászló mindkét oldalát elszórtan festett arany lángnyelvek borítják. Seregének legnagyobb részét alkotó hajdúkról a 17. század folyamán számtalan ábrázolás jelent meg különféle kiadványokban. Fegyverzetük szablya, puska, jobb oldalukon, az övükben balta vagy csákányfokos függött. Bocskai István kezdte meg letelepítésüket az 1605. december 12-én Korponán kiadott, kiváltságokat adományozó hajdú szabadságlevéllel. 1605. november 11-én a Pest melletti Rákosmezőn találkozott Lalla Mehmed nagyvezírrel, aki átadta a szultáni athnámét (kinevező iratot), egy drágaköves aranykoronával és egy díszes szablyával együtt. Amikor a nagyvezír Bocskai fejére tette a koronát, levette, és kijelentette, hogy nem királyi felségjelvénynek, hanem csak ajándéknak tekinti azt.
A következő egységben a felkelést lezáró bécsi, a tizenöt éves háborút lezáró zsitvatoroki békét, valamint Bocskai halálát láthatjuk, ábrázolások és dokumentumok segítségével. 1606. december 17-én elkészíttette végrendeletét, amelyben az Erdélyi Fejedelemség politikai helyzetét és feladatait világosan kifejtette: "Valameddig pedig a Magyar Korona ott fenn nálunknál erősebb nemzetségnél, a németnél lészen, és a Magyar Királyság is a németeken forog, mindenkor szükséges és hasznos egy magyar fejedelmet Erdélyben fenn tartani, mert nékik is oltalmokra, javokra lészen. Ha pedig Isten azt adná, hogy a Magyar Korona, Magyar Országban magyar kézhez kelne egy koronás királyság alá, úgy az erdélyieket is intjük, nem attól elszakadnának, vagy abban ellent tartanának, de sőt segéllyék tehetségek szerént, és egyenlő értelemben azon Korona alá a régi mód szerint adják magukat." Utóélete nem volt olyan nagy ívű, mint II. Rákóczi Ferencé, vagy Kossuth Lajosé, egyedül a róla elnevezett, a 20. század első felében elterjedt viselet látható öltözetek és fotók felhasználásával.
További információ: T.:338-2122, F.:317-7806
(Magyar Nemzeti Múzeum)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
19. Magyarország a második világháborúban
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Olaszország átállása adta meg a löketet Magyarország német megszállásához
- A pokol hajnala: 500 ezer szovjet katona zúdult az erőddé nyilvánított Budapestre
- Ma is rejtély, kik és milyen okból bombázták le Kassát
- A legjobb magyar felszerelés is kevésnek bizonyult a Don-kanyar embertelen viszonyai közt
- Szándékosan hitették el a szövetségesek Kállay Miklóssal a balkáni partraszállás gondolatát
- Sztójay Döme, a magyar Quisling
- "A népirtáshoz időnként elegendő néhány száz pokolian elszánt ember"
- Marhacsordákat is bombáztak a szövetségesek Magyarországon
- "Kétségbe esve várjuk, hogy mi lesz velünk, ha itt ér a tél"
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap