A fasizmus hordaléka Olaszországban
2004. január 28. 09:00
A fasizmus évei alatt számos neves olasz író fordult Mussolinihez különböző kérésekkel - köztük D'Annunzio, Pirandello és Moravia
Korábban
Ausztria 1938 márciusában történt bekebelezése után Benito Mussolini olasz diktátor állítólag azt ajánlotta XII. Pius pápának, hogy adandó alkalommal közösítse ki Adolf Hitlert.
Mussolinin a Skorzeny-bravúr sem segített
Hatvan évvel ezelőtt írta be nevét a háborús kommandóakciók kalandtörténetébe Otto Skorzeny német SS-tiszt
Mussolini naplója
A fasiszta diktátor naplóját Milánóban, egy szekrény aljában találták meg lomtalanítás közben sok más, szintén háborús feljegyzéssel. Az írások arról tanúskodnak, hogy Mussolini nagyon feszült és ideges volt.
Alberto Moravia |
A jelentős történeti értékű anyagot 1967-ben találta meg egy hivatalnok, aki azonnal értesítette feletteseit, óvatosan jelezve: "a levelekben szereplő elemek egyes személyeket kevéssé ismert oldalukról mutatnak be, ezért el kell kerülni, hogy lelkiismeretlen emberek aljas spekulációra használhassák fel őket." A gyűjtemény ezután újra feledésbe merült, s a kulturális javak minisztériumában porosodott. Most is csak azért került elő, mert a minisztérium költözése miatt leltárt tartottak.
A milánói Corriere della Sera szerint a levelek tartalmáról első áttekintés alapján annyi állapítható meg, hogy a szerzők egy része pénzt kér, mások valamilyen irodalmi díjhoz keresnek támogatót. Akad, aki azért panaszkodik, mert keveset közölnek írásaiból. Drámaibbak azok a levelek, amelyek a publikálás jogát kérik a rendszertől. És van - szerencsére nem túl sok - olyan levél is, amelynek írója úgymond "információkkal szolgál" ellenzéki-gyanús személyekről.
A lap külön kitér az Alberto Moravia dossziéjának ismertetésére. Az első anyag 1934 januárjából származik egy névtelen informátortól, aki felhívja a hatóság figyelmét arra, hogy az író, aki csonttuberkulózisa miatt sokáig szanatóriumban volt, betegsége következtében pesszimista és minden iránt közömbös lett. Politikai jellemzése így hangzik: "Sem fasiszta, sem antifasiszta, hanem akaratgyenge. Lelkiállapotát, gondolkodását regénye, a Közönyösök is tükrözi." A levél valószínűleg megtette hatását, mert amikor Moravia arra kérte Cianót, aki akkor propaganda-miniszter volt, tegye lehetővé, hogy anyagot gyűjtsön Eritreában az olaszok afrikai háborújáról tervezett könyvéhez, nem kapott választ.
1938-ban a faji törvények életbelépte után az író Mussolinihoz fordult. Ismertette vele, hogy a Gazzetta del Popolo című lap, amelynek tíz évig dolgozott, felmondott neki. Közölte egyben azt is, hogy bár apja izraelita, ő maga vallásilag nem zsidó, hiszen keresztény édesanyja révén katolikus nevelést kapott. Utalt arra is, hogy édesanyja testvére kommunikációs államtitkár-helyettes. Levele azonban semmit sem használt, hiszen 1941-ben Pavolini körlevélben utasította az ország prefektusait, hogy szólítsák fel a lapok főszerkesztőit: ne közöljék Moravia írásait.
A befolyásos rokon mégiscsak tehetett lépéseket, mert az év végén a kulturális minisztérium átiratot küldött Mussolininek, amelyben felhívják a figyelmét arra, hogy Moravia és családja az olasz törvények szerint "az olasz fajhoz" tartozik, "olasz fajú nőt" vett feleségül, testvére pedig a tobruki fronton halt hősi halált. Az átirat javasolja, hogy álnéven és szigorú ellenőrzés alatt engedélyezzék Moravia írásainak publikálását. Az írónak és feleségének, akinek édesanyja volt zsidó, később menekülniük kellett Rómából, és egy kis faluban rejtőztek el a deportálás elől.
MTI
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Szovjetunió
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila
- A hatalmas veszteségek sem állították meg a szovjet hadsereget Sztálingrádnál
- A Sztálin elleni harcra buzdított Andrej Vlaszov, de Hitler bizalmát nem nyerte el
- Előnytelen békét eredményezett Oroszország számára a bolsevik hatalomátvétel
- Gerillaharcot vívtak a mecseki láthatatlanok a szovjetek ellen
- Munkaszolgálatosok a keleti fronton
- Kádárék közönséges bűnözőknek igyekeztek beállítani az 1956-os forradalom résztvevőit
- Három napot kért Konyev marsall a magyar forradalom leverésére
- Tragikus véget ért űrutazásával rekordot állított fel Lajka kutya
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.