2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Nyilvánosak Kohl Stasi-aktái

2004. június 28. 15:00

Korábban

A többi az emlékiratokban

Marianne Birthler
A lipcsei szövetségi bíróság döntése egy négy éve húzódó, kelemetlen huzavonára tett pontot. A vita Kohl és a Statsi-iratokat felügyelő szervezet vezetője, Marianne Birthler között zajlott, a tét pedig a volt kancellár személyes ügyeinek nyilvánosságra kerülése volt.


Kohl annak idején leginkább azzal érvelt az iratok nyilvánosságra hozása ellen, hogy ez a lépés "sértené emberi méltóságát". Azt is kiemelte, hogy a volt kommunista titkosrendőrség illegális módszerekkel gyűjtött róla adatokat.


Tavaly szeptemberben egy berlini bíróság megváltoztatott egy régebbi, Kohl számára kedvező döntést, melynek értelmében a kutatók betekintést nyerhettek volna Kohl aktáiba. a volt kancellár ekkor fellebbeztt.


Birthler, az iratok kezelője vitatta Kohlnak az iratok titkosítására irányuló törekvését, mondván: a közszereplőket értesíteni kell ugyan, ha valaki bele akar tekinteni irataikba, és ha akarják, megvétózhatják az ilyen kéréseket - azonban minden egyéb szempontból őket is ugyanúgy kell kezelni, mint bárki mást.


Az még nem világos a döntésből, hogy az újságírók és a történészek pontosan mikor férhetnek hozzá a Kohl-aktákhoz.


A bíróság döntése szerint az iratok továbbra is zárolva maradnak, hiszen mindkét félnek joga van fellebbezni a német legfelsőbb bírósághoz.


Helmut Kohl választási veresége és az említett korrupciós botrány után szinte teljesen eltűnt a nyilvánosságból. Idén márciusban azonban megjelentette emlékiratainak első részét, Visszaemlékezések címmel. Az első rész az 1930 és 1982 közti évekkel foglalkozik, tehát Kohl kancellárrá választásáig jut el.


Kohl elmondása szerint nem kis részt Margaret Thatcher kettejük 1980-as évekbeli közös hivatali idejükről szóló "pontatlan és egyoldalú" beszámolója olvastán döntött úgy, hogy pályafutásának történetét megírja a saját szemszögéből is. "Thatcher nagy személyiség volt. De egyszersmind bonyolult személyiség is" - jellemezte nemrég egykori angol kollégáját a volt német miniszterelnök.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár