Magyarországról elhurcolt zsidók ötven éve kallódó tárgyai is visszakerültek Auschwitzba
2016. június 7. 16:30 MTI
A gázkamrák áldozataihoz tartozó több mint 16 ezer személyes tárgy került vissza az auschwitzi náci német haláltábor helyén létesített múzeumba. A holmik az 1967-ben végzett régészeti munkák alkalmával kerültek elő, majd elkallódtak - közölték kedden a múzeumi honlapon.
Korábban
A közlemény szerint olyan tárgyakról van szó, amelyeket az auschwitz-birkenaui rámpán végzett szelekciókor a gázkamrába kerülő embereknek sikerült megtartaniuk. Vannak köztük gyógyszeres és parfümös flakonok, ékszerek, órák, pipák, tűzgyújtók, edény- és cipődarabok, kések, kulcsok, kefék. A múzeum munkatársai több hónapja kutattak az 1967-ben a birkenaui gázkamrák helyén végzett régészeti ásatáson megtalált tárgyak után. Az ásatás folyamatáról egy korabeli dokumentumfilm alapján értesültek, az akkor előkerült tárgyaknak azonban csak egy kis része maradt meg.
Az elveszett leletek utáni nyomozást az nehezítette, hogy nem él már a dokumentumfilm szerzője, Andrzej Brzozowski és sokan meghaltak az ásatások szemtanúi közül is. Az 1989-es rendszerváltást követően az illetékes intézmények pedig átszervezésen estek át, így a levéltári kutatás eredménytelennek bizonyult. Az elveszettnek hitt gyűjteményre végül a Lengyel Tudományos Akadémia (PAN) egyik épületében bukkantak rá 48 dobozban, darabonként csomagolva.
Piotr Cywinski, az auschwitzi múzeum igazgatója szerint a tárgyakat 1967-ben valószínűleg további kutatás miatt vitték be az akadémiára. "Néhány hónappal később, 1968-ban azonban politikai fordulat következett be, és az akkori kommunista hatalom élesen antiszemita irányt választott" - emlékeztetett Cywinski. A megtalált gyűjteményt vissza is vitték az auschwitzi múzeumba, ahol a tárgyakat jelenleg leltározzák, szükség esetén konzerválják is.
Az auschwitzi koncentrációs tábort 1940-ben állították fel a nácik, az Auschwitz II-Birkenau koncentrációs tábort két évvel később. A nácik a táborokban több mint egymillió embert öltek meg, főleg zsidókat, de lengyelek, cigányok, szovjet hadifoglyok és más nemzetiségű foglyok is voltak az áldozatok között. 1947-től Auschwitz és Auschwitz II-Birkenau múzeumként működik. Az auschwitzi koncentrációs tábor az egyetlen egykori náci német haláltábor, amely szerepel az UNESCO világörökségi listáján.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet tegnap
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari tegnap
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat tegnap
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját tegnap
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 2024.11.22.
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 2024.11.22.
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 2024.11.22.