Női csontokat rejt III. Richard sírja
2012. november 5. 09:05
Egy női csontvázat találtak a III. Richard angol király végső nyughelye után kutató régészek. A földi maradványok valószínűleg a rendház alapítójához tartozhattak.
Korábban
A Leicesteri Egyetem régészei szeptemberben jelentették be, hogy emberi maradványokat találtak a város parkolója alatt fekvő történelmi templom romjainál. A felfedezést Nagy-Britannia szerte azóta is nagy érdeklődés övezi, különösen azért, mert az egyik csontvázon látott sérülések pontosan megfelelnek az utolsó Plantagenet-uralkodó haláláról szóló leírásoknak.
III. Richard súlyos gerincferdülésben (szkoliózisban) szenvedett, és bár Shakespeare drámájával ellentétben nem volt púpja, egyik válla magasabban volt, mint a másik. A rózsák háborújának veszteseként III. Richárd szerény temetésben részesült, a ferences rendi Grey Friars templomban helyezték végső nyugalomra. A templomot az 1530-as években rombolták le, ám a dokumentumok szerint a sír megúszta a pusztítást.
A kutatók most azt állítják, hogy az ott fellelt második csontváz a ferences rendház alapítójáé, Ellen Luenor lehet. Azonban míg a III. Richard csontjainak vélt leletek DNS-vizsgálatai meg nem erősítik az eredeti elképzelést, sokkal pontosabb kép a második felfedezett csontvázzal kapcsolatban sem fog kialakulni.
Mathew Morris kutatásvezető elmondása szerint nem számítottak arra, hogy a rendházon belül női csontokat találnak. Tudomásuk szerint legalább egy nő kapcsolatba hozható a ferences templommal, ez pedig nem más, mint Ellen Luenor, aki férjével együtt segédkezett a középkori rendház megépítésében.

Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei 19:03
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban 18:02
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” 16:58
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon 16:05
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt 15:21
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában 14:53
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban 13:57
- A hatalmas érdeklődésre való tekintettel a Magyar Nemzeti Múzeum meghosszabbítja népszerű ékszerkiállítását 12:56