Grúzia népirtással vádolja Oroszországot
2011. május 24. 14:43 The New York Times
Népirtásnak nevezte az orosz cári hadak által a 19. század végén a cserkeszek sérelmére elkövetett deportálásokat és kivégzéseket a grúz parlament, ami könnyen lehet, hogy lángra lobbantja a két ország között lappangó feszültséget.
Korábban
Moszkva hiperszenzitív bármilyen, az Észak-Kaukázusban a fejét felütő oroszellenes kezdeményezésre, vagy mozgalomra. Oroszország déli határvidéke a Szovjetunió összeomlása óta forrongó helynek számít, a parlamenti döntés pedig újra felszínre hozhatja a 2014-es szocsi téli olimpia többször meglebegtetett bojkottjának lehetőségét, a cserkeszek ugyanis a terület egy részét a szülőföldjüknek tekintik.
A grúz-orosz viszony a 2008-as villámháború óta feszült, aminek normalizálását egyáltalán nem segíti, hogy Tbiliszi újabban együttműködésre törekszik az Oroszországban élő cserkesz kisebbséggel. Tavaly Grúzia eltörölte a Kaukázus északi részén élőkkel szembeni vízumkötelezettséget, majd útjára indította az orosz nyelvű Első Kaukázus Hírcsatornát.
Mindezek közül a pénteki volt a legmerészebb lépés, a törvényhozók egyenesen történelmi tettnek nevezték a nyilatkozatot. Grúzián kívül eleddig egyetlen ország sem nevezte genocídiumnak az eseményeket. „Ez a kaukázusi szolidaritás, évszázados tradíció, nagyobb, mint az orosz, vagy mint maga az orosz birodalom” – értékelt Guram Chakhvadze, a grúz Nemzeti Demokrata Párt parlamenti képviselője. „El szeretném mondani cserkesz barátaimnak, hogy ez az első lépés, s remélem, hogy nem fogják elveszíteni a reményüket” – tette hozzá.
Amikor elüldözték őket Oroszországból, több százezer cserkesz vette az irányt Törökország, Szíria, Jordánia és az Egyesült Államok felé, ahol már asszimilálódtak és négy-öt generáció óta élnek. Néhány leszármazott megpróbálkozott a visszatéréssel, de ez rendkívül nagy kihívás azoknak, akik nem rendelkeznek orosz útlevéllel.

A grúz parlamenti, 95-0 arányban elfogadott határozat szerint az oroszok előbb megtervezték, majd végrehajtották a cserkeszek kiirtását. A cserkesz kisebbség 90 százalékát hurcolták el otthonaikból, de mesterségesen vírusokat is terjesztettek körükben, valamint kiéheztették őket.
Orosz elemzők szerint a döntés felmelegíti a szocsi olimpiával és cserkesz diaszpóra visszatérésével kapcsolatos vitákat. Konstantin I. Koszacsev, a duma nemzetközi ügyek bizottságának elnöke úgy véli, hogy a grúz törvényhozókat nem a cserkeszek sorsa izgatja, sokkal inkább a személyes politikai célok mozgatják őket.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


Titanic
- Nyugalomban várja végzetét az elsüllyeszthetetlennek hitt Titanic roncsa
- Halaszhatatlan üzleti tárgyalás miatt nem szállt fel a Titanicra a drótnélküli távíró feltalálója, Guglielmo Marconi
- Több mint hét évtizeddel az elsüllyedése után fedezték fel a Titanic roncsait
- Száz év elteltével már szinte semmi sem maradt a Titanic roncsából
- A Titanic első hivatalos útja volt egyben az utolsó is
- A szerény magyar hajóorvos, aki a Titanic túlélőit mentette
- Osztriga és bárány került a Titanic utasainak asztalára egy elárverezett étlap szerint
- Tudtad, hogy hét híres ember is lekéste a Titanicot?
- 3800 méter mélyen sincs biztonságban a Titanic roncsa
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai 19:03
- Batthyány Gyula koncepciós pere 18:05
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában 16:13
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége 15:14
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya 15:04
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő 14:20
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” 13:34
- Hirosima és Nagaszaki nélkül: Egy alternatív világrend képe 12:34