Röntgen fedte fel a maja festék titkát
2010. augusztus 3. 10:47
A fizikusoknak sikerült újraalkotni a titokzatos maja-kék nevű festéket, amely az ígéretek szerint akár ezer évet is kibírhat. A bizonyítékot minderre azok a templomi freskók jelentik, amelyek még ma is élénk színekben pompáznak.
Korábban
A Brookhaven Nemzeti Laboratórium munkatársa, Eric Dooryhee elmondása szerint a festék tartósságát az is fémjelezi, hogy a dzsungelek igencsak szélsőséges időjárási körülményei között is kíbírta az elmúlt évszázadokat.
A francia fizikusokból álló kutatócsoport ezért évekig világította át röntgennel a hasonló faliképeket: a szinkrotronokkal a festék szerkezeti jellegzetességeire szerettek volna választ kapni. Hasonló technológiával korábban egyiptomi kozmetikumokat, római cserépedényeket, vagy épp reneszánsz festményeket világítottak át. Ezek egy részét a tesztek után sikerült újraalkotni is, így végre megérthették, hogy a ma sokszor már ismeretlen anyagok minek köszönhették tartósságukat.
A maja-kék azonban sokkal tartósabb volt, mint az ismert természetes festékek és pigmentek. Ráadásul sokáig sem előállítási módja, sem az összetétele nem volt ismert. A festék ellenállt az időnek, a savnak, az időjárásnak, a biológiai lebomlásnak, ahogy a modern kémiai oldószereknek is. Korábbi kutatások során sikerült azonosítani két alkotóelemét - az indigókivonatot, valamint egy fehér agyagfélét.
A maják a festékeket a rituálék és vallási szertartások során használták: az áldozati tárgyakat és személyeket kékre festve áldozták fel Chac esőistennek, víznyelőbe lökve őket. Az első, mai napig is megmaradt festéknyomok 1700 évesek, és azokat 1931-ben Chichen Itza régészeti helyszínén fedezték fel.

A most lefolytatott röntgenes eljárások során kiderült, hogy a festékben a készítés során folytatott hevítés során az indigó molekulái kitöltötték az agyagban található aprócska csatornákat, míg egyes részei eltömítették a pórusokat, megakadályozva annak kiszivárgását. A szakértők az indigót most a kötőanyagként ismert zeolittal vegyítették, és ezzel sikerült újraalkotni a maja-kéket.
A kutatók szerint a rekonstrukció nem csak a régmúlt technológiai vívmányainak megértésében, de a modern építőtechnikák fejlesztésében is segíthet majd.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


nácik
- Goebbels "utolsó éjszakája" - hat gyerek halála
- Komoly ellenállás nékül foglalták el a németek Magyarországot
- Hősök a Köztársaságban, rabszolgák a Szovjetunióban
- A németek szabadsága is odaveszett a Reichstag tüzében
- 10+1 érdekesség a náci okkultizmusról
- Kétszer lőtték le egy nap alatt a Luftwaffe ászpilótáját, Adolf Gallandot
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban tegnap
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai tegnap
- Batthyány Gyula koncepciós pere tegnap
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában tegnap
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége tegnap
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya tegnap
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő tegnap
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” tegnap