Nyíri bakák a Donnál
2010. február 3. 13:45 MTI
A legújabb kutatási eredményekkel kiegészítve a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Múzeumok Igazgatósága újra megjelentette a Nyíri bakák a Donnál című kötetet, amely egy II. világháborús alakulat, a II. Rákóczi Ferenc 12. Gyalogezred történetéről szól.
Korábban
A könyv nyíregyházi sajtóbemutatóján Illésfalvi Péter, a Hadtörténeti Múzeum főmuzeológusa elmondta: az egykori nyíregyházi és nyírbátori laktanyák katonáiból álló gyalogezred 1920-ban alakult, az országhatárok változása miatt megszűnt munkácsi és szatmári ezredek jogutódjaként. A nyírségi ezredet nem a II. magyar hadsereg csapatrészeként vezényelték ki a Don-kanyarhoz, hanem úgynevezett "felváltó alakulat" volt, 1943. októberében és novemberében vonult a frontra, s vette át az ottani harci körzeteket. Az alakulat katonái a harctéren kapták meg a leváltott zászlóaljak fegyvereit, s kapcsolódtak be az ütközetekbe.
Illésfalvi Péter fontosnak tartotta kiemelni: a legújabb kutatások vitatják, hogy a Donnál harcoló II. magyar hadsereg rosszul felszerelt lett volna. A korabeli dokumentumok alapján a legjobban felszereltnek számított akkoriban a hadtest, még ha el is maradt a német és az orosz csapatok felszereltségétől.
A nyírségi gyalogezred súlyos veszteségeket szenvedett a doni harcokban - mint azt a könyv egyik szerzője, Bene János, a szabolcsi múzeum igazgatója elmondta - a 4500 fős sereg tagjai közül mindössze 751-en tértek haza az oroszországi frontról.
Az újra, bővített kiadásban megjelent kötet - amelynek másik szerzője Szabó Péter, a Hadtörténeti Intézet munkatársa - közöl egy veszteséglistát is, 1500 elesett, vagy eltűntnek nyilvánított katona adataival. A doni csatákról a korabeli harctudósítások alapján számol be a könyv, illetve közli több résztvevő tiszt és katona visszaemlékezéseit, amelyeket egykor az érintettek naplóba rögzítettek, vagy a közelmúltban mondtak hangszalagra a kötet alkotóinak.
A könyv a doni harcokról készült fotókkal, közte egy elesett magyar katona hóval félig beborított tetemét megörökítő képpel zárul, amely Illésfalvi Péter szerint azt üzeni a mának: "soha nem adódhat a világon olyan probléma, amelynek megoldása a fegyveres konfliktus lenne".
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


ősz
Múlt-kor magazin 2010
- Az aradi vértanúk özvegyei
- Jan van Eyck és a Rózsa-regény
- A végzetes vonzerejű asszony
- Rosszéletű nők kalandjai a szabadságharc idején
- Hová lettek a bűnösök?
- Erős, mint a Bors, avagy az első magyar munkásmozgalmi kalandfilm
- A mélység titka: magyar roncskutatók víz alatti kalandjai Fokvárostól a Balatonig
- Az eredeti Széchenyi az igazi
- Charles Lindbergh pálfordulása a technikai vívmányoktól a környezetvédelemig
- Az eltűnt város nyomában: Riobamba titkai a föld alatt 08:17
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban tegnap
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai tegnap
- Batthyány Gyula koncepciós pere tegnap
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában tegnap
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége tegnap
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya tegnap
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő tegnap