2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Emlékmű a Don-kanyarnál elesett szegedieknek

2009. október 28. 17:15 MTI

A helyére emelték a szegedi Rákóczi téren Kligl Sándor szobrászművész Háború című, a Don-kanyarnál elesett Csongrád megyei áldozatoknak emléket állító alkotását.

A szegedi megyeháza előtt felállított egytonnás, két és fél méteres bronzszobor két egymásba kapaszkodó, botjára és fegyverére támaszkodó alakot ábrázol: a rohamsisak, a szélfútta télikabátok azonban üresek, hiányoznak belőlük a honvédok.

A szobrászművész a helyszínen elmondta, hogy az első világháborút követően még méltó emléket állítottak a harcokban elesett honvédeknek, a második világháború után azonban ez nem történhetett meg, s egészen a rendszerváltásig kellett várni erre.

A Csongrád Megyei Önkormányzat még 2008-ban azzal a szándékkal döntött a szobor felállításáról, hogy az emlékműnél a mártír katonák hozzátartozói nyilvánosan is leróhassák kegyeletüket. Csongrád megye második világháborús embervesztesége megközelíti a 20 ezer főt, az áldozatok mintegy fele a Don-kanyarban esett el. Szeged 4.728 fős teljes emberveszteségéből 2.500-3.000 fő volt a doni áldozatok száma.

A szobrot szombaton avatják föl, az ünnepségen köszöntőt mond Magyar Anna, a Csongrád Megyei Közgyűlés elnöke, Schmitt Pál, az Európai Parlament alelnöke, az emlékező beszédet pedig Szabó János, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem rektora tartja majd.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár