Újjáépítik a Murányi Vénusz lakhelyét
2009. április 29. 10:17 MTI
Tisztázta a vár tulajdonjogát és máris pályázatot nyújtott be a régészeti feltárásra a szlovákiai Murányalja (Murán) önkormányzata.
Korábban
A régészeti feltárásra a magyar-szlovák határ menti kapcsolatok fejlesztését támogató uniós alapnál pályáztak. Az elbírálás eredményéről néhány héten belül értesítést kell kapniuk - írja keddi számában az Új Szó című pozsonyi napilap. A település önkormányzata a vár teljes felújításának és turisztikai célokra való kihasználásának tervével is foglalkozik, ennek érdekében idén még több pályázati forrásból próbál pénzhez jutni.
A murányi vár területe korábban az állami erdészet birtokában volt, erdőterületként tartották számon, így a romok felújítására vagy konzerválására pályázni sem lehetett. Tavaly már várjátékokat is tartottak itt, amelyeket az idén júniusban másodszor is megszervez az önkormányzat. A régészeti feltárásra 700 ezer eurót (210 millió forint) szánnának, de valószínűleg még ez az összeg sem lesz elég a teljes feltárásra. Kiépítették már a várhoz vezető utat, információs táblákat helyeztek ki és minden lehetséges módon népszerűsítik a "turisztikai látványosságot".
A murányi várat a Bebek család építtette a tatárjárás után, a 13. század második felében. A 938 méter magas platón álló, 400 méter hosszú erődítmény a török időkben végvári szerepet töltött be. A rendi felkelések idején Wesselényi Ferenc szerezte meg házasság révén, amikor a versben is megörökített "Murányi Vénuszt", Széchy Máriát elvette feleségül. 1702-ben villámcsapás következtében kiégett a vár. A későbbiekben a Koháry család, majd a Coburgok tulajdona lett. Egy ideig az alatta épült vadászkastélyban lakott a trónfosztott bolgár cár is, aki a Coburgokkal állt rokonságban.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról 20:28
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei 19:03
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban 18:02
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” 16:58
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon 16:05
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt 15:21
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában 14:53
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban 13:57