2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények
ITT vásárolhatsz termékeinkből

A Stasi-iratok megsemmisítését akarta az egykori belügyminiszter

2009. január 13. 16:28 MTI

Az egykori NDK hírhedt állambiztonsági minisztériuma, a Stasi iratainak megsemmisítésére törekedett a két német állam egyesülésének idején Wolfgang Schäuble akkori belügyminiszter, aki mára megváltoztatta a véleményét.

Mindezt a konzervatív német politikus egy kedden nyilvánosságra került interjúban ismerte be, utalva arra, hogy ezzel kapcsolatban nézeteltérései voltak Helmut Kohl akkori kancellárral is. Schäuble,- aki a jelenlegi Merkel-kormányban is a belügyminiszteri tisztséget tölti be - hangsúlyoztä akkoriban azon a véleményen volt, hogy a múlttal kapcsolatos vitáknak nem szabad terhelniük a jövőt, illetve az egykori NDK-hoz tartozott keleti tartományok újjáépítését.

A miniszter közvetve elismerte, hogy ma már másképp gondolkodik, s Angela Merkel kancellárral együtt azon az állásponton van, hogy a múlt feldolgozása elengedhetetlen. Ezt erősítette meg egyébként ugyancsak egy keddi interjúban Wolfgang Tiefensee, a keleti tartományok újjáépítéséért felelős miniszter is, egyebek között hangsúlyozvä csak annak az országnak van jövője, amelyik ismeri a múltját, s levonja a megfelelő tanulságokat abból.

Schäuble mostani nyilatkozatára utalva pedig Tiefensee kijelentette: a Stasi-iratok megsemmisítése csakis az akkori állambiztonsági minisztériummal együttműködőket, azaz a tetteseket védte volna az áldozatokkal szemben. A miniszter utalt arra is: az akkori dokumentumok ugyanakkor ma egyfajta tudományos "kincset" jelentenek, s számos nemzetközi kutatás alapjául szolgálnak.

Berlinben egyébként régóta tart a vita a Stasi megmaradt anyagait kezelő szövetségi hivatal, az úgynevezett Birthler-hatóság jövőjéről. Marianne Birthler, a hivatal vezetője ismételten szembeszállt a hatóságot is felügyelő Bernd Neumann kulturális államminiszter azon tervével, hogy "középtávon" oszlassák fel a hivatalt, s a Stasi tevékenységének vizsgálatát a későbbiekben a szövetségi, illetve tartományi archívumok, továbbá különböző alapítványok folytassák. A hivatal vezetője szerint vizsgálni kellene a jogi következményeket, továbbá azt, hogy a hatóság tevékenységének "szétdarabolása" általánosságban milyen hatással lenne az iratok feldolgozására.

Az egykori kelet-német polgárjogi aktivista, Marianne Birthler 2000 óta áll az 1990. januárban létrehozott hivatal élén. A német parlament egy korábbi döntése alapján a hatóság megbízatása 2019-ig szól. A Bundestag érvényben lévő határozata szerint azután kerülhetne sor arra, hogy az akták a szövetségi, illetve a tartományi archívumokba kerüljenek át, Bernd Neumann államminiszter ugyanakkor ennek felgyorsítása mellett van.

Az illetékes szövetségi hatóság archívumaiban mintegy 5,5 millió aktát tárolnak, amelyeket a volt kommunista állambiztonsági minisztérium 1950 és 1989 között "halmozott fel". Közöttük áldozatok és ügynökök aktái egyaránt szerepelnek, amiről a hatóság külön kimutatással rendelkezik.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár