A Selyemút az ókori globalizáció szimbóluma
2007. november 26. 16:00
A Selyemút rejtett kincsei címmel nyílt kiállítás az MTA Könyvtárában annak alkalmából, hogy Stein Aurél régész, orientalista száz évvel ezelőtt fedezte fel a kínai Ezer Buddha barlangtemplomokat.
Korábban
Mint rámutatott, az út révén a nyugati világ nemcsak a selymet és a porcelánt ismerhette meg, amelyért viszonzásként római üvegárut kapott Kína, de művészek, tudósok is eljutottak rajta a Távol-Keletre, elhozva a korabeli tudást és alkotásokat. Mint Wojtila Gyula megjegyezte, a korabeli kínai épületek maradványain klasszikus antik motívumok is találhatók.
A Selyemút örökségét, írásos és tárgyi emlékeit kutatta Stein Aurél, aki történészként, régészként, geográfusként egyaránt kiváló volt - hangsúlyozta az ókortörténész, hozzátéve, hogy Stein Aurél 1900 és 1916 között három nagy belső-ázsiai expedíciót vezetett, amelyek eredményeként addig ismeretlen nyelvek és írások kerültek a kutatók látókörébe, s az ott élő népek története, művelődéstörténete új megvilágításba került.
A világhírnevet azonban a Góbi-sivatag szélén lévő Ezer Buddha barlangtemplomokban őrzött kincsek felfedezésének köszönheti Stein Aurél - mutatott rá Wojtila Gyula. Az első barlangot 366-ban vájta egy buddhista szerzetes. Ezt a barlangot majd ezer éven keresztül újabbak és újabbak követték, amelyek nemcsak lakhelyül, hanem szentélyként is szolgáltak. Összesen 492 barlangban 45 ezer négyzetméternyi falfestmény és több mint 2000 stukkó szobor alkotja azt a csodálatos művészeti együttest, melyet a világ legkülönlegesebb művészeti galériájaként tartanak számon.
Az egyik barlang titkos üregében, amelynek bejáratát a 11. században zárták le, több tízezer kézirat, valamint selyemfestmények kivételes gyűjteménye maradt fenn az utókor számára. Mint Wojtila Gyula rámutatott, 1907-ben Stein Aurél volt az első európai, aki a barlangkönyvtár kincseit láthatta. Kelecsényi Ágnes, a kiállítás kurátora kiemelte: bár a tudós 1887-től a brit-indiai kormányzat szolgálatában állt, soha nem szakadt el hazájától és a Magyar Tudományos Akadémiától, amelynek 1895-től volt a tagja. Adományaival támogatta az MTA Könyvtárát, amelyre végrendeletében nyomtatott könyveit, kéziratai egy részét, valamint több mint 7000 darabból álló fényképgyűjteményét hagyta.
A kiállítás Stein Aurél hagyatékából származó fotók, térképek, levelek, kéziratok, valamint korabeli és modern kiadványok segítségével követi végig a felfedező II. belső-ázsiai útvonalát (1906-1908) a száz évvel ezelőtti nagy felfedezés helyszínére, s bepillantást nyújt a kiváló tudós munkásságába is. A könyvtár aulájában az érdeklődők meghallgathatják Stein Aurél (1862-1943) egyetlen fennmaradt hangfelvételét is, amelyben a tudós Kőrösi Csoma Sándor keletkutatóról beszél.
Az MTA Könyvtárában december 15-ig látható tárlat virtuálisan is "látogatható": a könyvtár honlapján magyar, angol és spanyol nyelven teljes terjedelmükben olvashatók a kiállításon bemutatott levelek, a korabeli és mai kiadványok, újságcikkek.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
16. Reformáció és katolikus megújulás
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Színlelt emberrablás mentette meg Luther életét a birodalmi átok kimondása után
- A leves, amely megállított egy háborút
- Saját pénzén, pápai elismerés nélkül alapította meg egyetemét Pázmány Péter
- A kapitalizmus fejlődéséhez is hozzájárultak Kálvin János tanai
- Luther Mártont majdnem agyonütötte egy villám, megfogadta, ha túléli, szerzetesnek áll
- Eleinte nem akart egyházszakadást, később már Antikrisztusnak nevezte a pápát Luther
- A társadalmi homogenizáció véres eszköze – így született az inkvizíció
- Angyalok vagy egy trágyadomb miatt élhették túl a zuhanást a prágai defenesztráció áldozatai?
- Csak híveket akartak toborozni az egyházak a boszorkányüldözéssel?
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.